دیدگاه کارشناسان ایلامی درباره ازدواج

 ازدواج، پيوندي مقدس و ميثاقي محكم و بنايي محبوب نزد خداوند و عاملي مطلوب و موثر در حفظ دين ، پذيرش عبادت انسان، تكوين مودت و رحمت پاسداري از حريم عفت، ضامن رزق و روزي و تنظيم سنت نبوي است.
 
پيمان مقدس ازدواج، آرامبخش روحهاي سرگشته و سرگردان و حياتبخش دلهاي افسرده و نگران و هدايتگر افكار گسسته و پريشان است.
مكتب متعالي اسلام، ازدواج را وسيله اي براي رشد، كمال، تكميل دين، تكامل اخلاق، تشكيل نهاد خانواده، تامين سلامت جامعه و دوام و بقاي نسل مي داند و پيروان خود را به تسريع در ازدواج و ترك عزوبت دعوت مي كند و آن را گامي مثبت در جهت انجام مسووليت عبودي و اجتماعي انسان به شمار مي آورد.
خانواده در اسلام نهادي مقدس است كه جايگاه مهر و محبت ، پايگاه انس و مودت و كانون اصلي تكوين شخصيت انسان است.
در فرهنگ اسلام خانواده وسيله اي براي اقناع و ارضاي مشروع سائقه هاي جنسي، توليد و تربيت نسل، ايجاد صميميت و تفاهم،يكرنگي و همرنگي، تكميل و تكامل و آرامش روحي و رواني انسان است.
يكي از اساتيد دانشگاه ايلام در خصوص ازدواج گفت: خانواده هسته اصلي و بنيادي اجتماعات بشري و ضامن سعادت فردي و اجتماعي بشر است و نقش عظيمي در تكميل فرهنگ انساني با اشاعه مواريث فرهنگي و توسعه تمدن بشري دارد.
حجت الاسلام"حسين واسطي"افزود: بناي رفيع خانواده در اسلام مبتني بر تدبير و تقدير احسان و اكرام حلم و عفو و صلح، تفاهم، مواظب محافظت است.
وي اضافه كرد: ازدواج در فرهنگ اسلامي مقدمه رحمت و محبت ،عشق و مودت و موجب سامان يافتن زندگي انسان است.
وي گفت: اسلام بر تسهيل ازدواج، تحكيم بنيان خانواده و سامان بخشيدن به زندگي نسل جوان و پيشگيري ازمفاسد اخلاقي و اجتماعي تاكيد دارد و همگان را در فراهم ساختن مقدمات ازدواج تحريض كرده است.
وي افزود: مساله ازدواج و تشكيل خانواده در فرهنگ ملي ما نيز كه پيوندي ناگسستني با دين آسماني اسلام دارد، از جايگاه ويژه اي برخوردار است.
وي ادامه داد:طبيعي است كه سنت حسنه ازدواج كه به عنوان امري موجه مورد پذيرش همه جوامع بشري است در فرهنگ ها و نزد ملل مختلف تفاوت بسياري با يكديگر دارد چنانكه هريك به شيوه اي خاص و بر اساس آداب و رسوم ويژه خود به اين امر مبادرت مي كنند.
يكي ديگر از كارشناسان علوم اجتماعي دانشگاه ايلام نيز گفت: در خلال قرن اخير به دنبال پيدايش انقلاب صنعتي، تغييرات عمده اي در زمينه هاي گوناگون زندگي بشر از جمله قوانين ازدواج،سن ازدواج، انتخاب همسر و اموري از اين قبيل پديد آمده است.
"اكبر احمدپور" افزود: بر اساس آمار موجود، سن ازدواج و انتخاب همسر در جوامع صنعتي و متعاقب آن در جوامع رو به توسعه (تحت تاثير شرايط اقتصادي اجتماعي جديد) در حال افزايش است.
وي افزود: در كشور ما نيز به دنبال بروز تغييرات چشمگير اجتماعي،اقتصادي و فرهنگي تحولات قابل ملاحظه اي در زمينه هاي يادشده ازجمله سن ازدواج به وجود آمده است.
وي،برپايي جشنواره ازدواج، تقويت مراكز مشاوره، مديريت اجتماعي، تشكيل ستاد هدايت و مديريت ازدواج جوانان، تشكيل بانك اطلاعات از مراكز مرتبط ازدواج و كنترل مراكز، ايجاد انسجام در خيرين ازدواج، تقويت نظام و سيستم كنترل جمعيت،راه اندازي واحدهاي ساماندهي ازدواج جوانها در استانها را از راههاي تشويق جوانان به ازدواج برشمرد.
وي گفت:بالارفتن سن ازدواج در ايران اگرچه تا حدي خواسته ي جامعه شناسان و جمعيت شناسان را برآورده مي سازد چنانكه اين مولفه در كاهش رشد جمعيت و ميزان باروري زنان موثر است ليكن اين امر بخودي خود نيز موجب بروز بسياري از آسيبهاي اجتماعي، مشكلات رفتاري و نابساماني هايي از اين قبيل در جامعه مي شود.
وي، عوامل تاثيرگذار در ازدواج را شامل شرايط اجتماعي، تحصيل، سربازي، گسترش شهرنشيني، تاثيرات انقلاب و جنگ، بحران نابرابري ازدواج، تغيير نرخ رشد جمعيت و هزينه هاي ازدواج و مسكن برشمرد.
يكي ديگر از كارشناسان اجتماعي نيز معتقد است: آسيبهاي ناشي از بحران تاخير سن ازدواج دختران و پسران شامل پيدايش نااميدي و افسردگي، بروز خلاء عاطفي و احساس تنهايي،گسترش فساد و فحشاء وايجاد مشكلاتي براي شرايط فرهنگي، اقتصادي و سياستهاي كلان اقتصادي در جامعه عنوان كرد.
"ديانا كريمي" گفت: بر اساس نتايج تحقيقات انجام شده، 77 درصد جوانان سنگين بودن مهريه، 29 درصد نداشتن شغل ،62 درصد نداشتن مسكن و 75 درصد مشكل تهيه جهيزيه را مانع اصلي ازدواج مي دانند.
وي گفت: حدود 60 درصد جوانان معتقدند اگر امكان ادامه تحصيل وجود داشته باشد بهتر است ديرتر ازدواج كنند براين اساس مي توان چنين نتيجه اي گرفت كه آنها موانع اقتصادي را مهمترين مشكل ازدواج و ادامه تحصيل را مقدم بر امر ازدواج مي دانند.
وي،بهترين راه تامين هزينه هاي مربوط به ازدواج را تامين هزينه ها از سوي والدين، پس انداز و توان مالي شخصي، وام گرفتن از بانكها و صندوق هاي قرض ـ الحسنه ذكر كرد.
كريمي مشكلات اقتصادي بالابودن هزينه تهيه جهيزيه، ميزان مهريه ، اجاره و خريد خانه،بالابودن هزينه مراسم عروسي، مشكلات فرهنگي و موانع خانوادگي و اجتماعي را از ديگر موانع سد راه ازدواج جوانان برشمرد.
مديركل ثبت احوال استان ايلام نيز گفت: در نيمه نخست سال جاري ميزان واقعه طلاق در اين استان 50 درصد افزايش يافته است.
"عليرضا قبادي" بااشاره به اينكه طي اين مدت 168 فقره واقعه طلاق در ايلام روي داده است، افزود: اين در حاليست كه در مدت مشابه سال گذشته تنها 112 فقره طلاق در ايلام به ثبت رسيد.
وي افزود:همچنين در اين مدت سه هزارو 547 فقره ازدواج در استان ايلام در دفاتر ثبت شده است.
وي گفت: اين ميزان واقعه ازدواج در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته يك درصد كاهش نشان مي دهد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 19ماه و 8روز