رئیس سازمان میراث‌فرهنگی ایلام: از جابه‌جایی روستا منصرف شده‌ایم

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام گفت: بافت شهر تاريخي سيروان و روستاي سراب‌كلان كه بر روي آن واقع است، با همين وضعيت كنوني نقشه‌برداري و لكه‌گذاري خواهد شد.

مسعود اسكندري، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اظهار كرد: در بازديد اخيري نيز كه مديركل حفظ و احياي بناهاي تاريخي سازمان ميراث فرهنگي كشور از اين منطقه داشت، نظر وي بر حفظ روستا و ساماندهي وضعيت موجود آن است.

وي با اشاره به مشكلات كنوني كه ساكنان روستاي سراب‌كلان براي ساخت و ساز دارند، افزود: با نقشه‌برداري و لكه‌گذاري منطقه، مكان‌هايي كه داراي آثار تاريخي است در يك آرشيو جداگانه مشخص و از آنها محافظت خواهد شد.

اسكندري با بيان اين كه سازمان از جابه‌جايي روستا منصرف شده است، عنوان كرد: در نقاطي از روستا كه فاقد آثار تاريخي باشند، روستاييان با اجازه و نظارت كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي ساخت‌وساز خواهند كرد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام، قلعه انوشيروان را يكي از آثار مهم و ارزشمند شهر تاريخي سيروان ذكر كرد كه بايد حفظ شود و گفت: يكي از دلايل مهمي كه تصميم به حفظ روستا گرفته‌ايم اين است كه زندگي در اين منطقه تاريخي جريان داشته باشد تا زنده بماند.

وي با اشاره به اين كه انجام اين كار مشكل را به صورت كلي حل نخواهد كرد اما با مشخص شدن و لكه‌گذاري جديد آثار، مانع تعرض به آن‌ها خواهيم شد، اظهار كرد: سعي ما بر اين است كه طوري عمل كنيم تا هم از آثار محافظت شود و هم حتي‌المقدور مردم راضي باشند اما لازمه اين امر همكاري مردم با مسوولان است.

اسكندري به دو موضوع وجود ده‌ها پرونده تعرض اهالي روستاي سراب‌كلان به آثار تاريخي در محاكم قضايي و نيز صدور چندين حكم تخريب براي متعرضان، اشاره و تصريح كرد: شهر تاريخي سيروان بايد بيش از همه براي خود مردم روستا اهميت داشته باشد چرا كه اين شهر تاريخي شناسنامه اين مردم است.

او ادامه داد: روستاي سراب‌كلان يكي از روستاهاي هدف گردشگري استان است و در صورتي كه مردم همكاري بيشتري داشته باشند، خودبه‌خود تاسيسات گردشگري به سمت آنجا خواهد رفت كه تاثير فراواني بر وضعيت زندگي اهالي خواهد داشت.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز