شنبه 21 تیر 1399

تپه تاریخی "علی کش" بدون حفاظت و حصارکشی رها شده است

تپه تاریخی "علی کش" واقع در شهرستان دهلران از توابع استان ایلام با قدمت 9 هزار ساله و مربوط به دوران نوسنگی است اما در حال حاضر در وسط زمینهای کشاورزی رها شده و هیچ گونه حفاظتی ندارد.

به گزارش مهر، تپه تاریخی"علی کش" با قدمت 9هزار ساله مربوط به دوران نوسنگی است , یکی از تپه های تاریخی کشور و استان ایلام است که در شهرستان دهلران واقع شده است.

بر اساس شواهد بدست آمده به وسیله باستان شناسان که بر روی این تپه تاریخی انجام شده است، این حقیقت آشکار شده است که انسان در فاصله میان 5500 تا 7500 سال قبل از میلاد در این منطقه به اهلی کردن گاو و کشت دانه های گیاهی مانند عدس، ماش، ... توفیق یافته است.

در حال حاضر این تپه تاریخی با وجود قدمت تاریخی ذکر شده که باستان شناسان آن را اولین ساختار و بافت روستایی می دانند و ضخامت لایه های باستانی آن به هفت متر می رسد در وسط زمینهای کشاورزی واقع شده و از آن به درستی نگهداری نمی شود و حفاظتی از آن صورت نمی گیرد که این امر خود باعث تخریب این آثر شده است.

تپه تاریخی "علی کش" به بین النهرین بسیار نزدیک بوده و وجود سنگ مرمر در آن خبر از تبادلات تجاری بین این مناطق و بین النهرین می دهد.

به گزارش مهر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام طی بازدید روز گذشته خود از این اثر تاریخی گفت: قرار شده است سال آینده با تخصیص اعتبارات لازم این تپه تاریخی حصارکشی شود تا از تخریب بیشتر آن جلوگیری شود.

مسعود اسکندری بیان داشت: این تپه تاریخی از قدیمی ترین تپه های تاریخی کشور و جهان محسوب می شود.

این مسئول همچنین یادآور شد: در حال حاضر 280 تپه باستانی در شهرستان دهلران شناسایی شده است.

نظرات ارسال نظر