مسئولین استانی توجه کنند! فراموشی یک مصوبه در ایلام

بازار سرمايه يكي از اركان بسيار مهم اقتصاد ملي را تشكيل مي‌دهد. بازار بورس به عنوان يكي از اركان و از جمله مهم‌ترين نهاد‌هاي بازار سرمايه است كه نقش مهمي در تجهيز منابع پس‌انداز در جهت سرمايه‌گذاري‌ها و تأمين نياز‌هاي مالي واحد توليدي دارد. يكي از ويژگي‌هاي حركت به سمت توسعه اقتصادي اينست كه مجموعه سيستم اقتصادي بتواند منابع پس‌انداز را به سوي سرمايه‌گذاري مؤثر و مورد نياز اقتصاد ملي و در صورت وجود مازاد به سوي سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي هدايت نمايد. از طرف ديگر وظيفه‌ي تجهيز منابع و سوق دادن آنها به سوي سرمايه‌گذاري مولد و مورد نياز نيز توسط بازار پول و سرمايه انجام مي‌شود.
 توسعه و گسترش بازار‌هاي سرمايه مي‌تواند در هدايت بخش‌هاي عمده‌ي پس‌انداز‌هاي مردم به سمت سرمايه‌گذاري‌ها مؤثر باشد. در طي چند سال اخير و به دليل شروع روند خصوصي سازي و اجراي اصل چهل و چهار قانون اساسي، استقبال سرمايه‌گذاران و افزايش شركت‌هاي متقاضي ورود به بورس و از طرفي ركود نسبي ساير بخش‌هاي جذب منابع نقدينگي، بازار بورس نقش‌آفريني مؤثرتري در اقتصاد ملي داشته است. در كشور ما، به عنوان كشوري در حال توسعه و استان ايلام كه درصدد حركت در مسير توسعه است عدم وجود تالار بورس اوراق بهادار مي‌تواند مانعي براي توسعه فراگير در استان باشد. در راستاي تمركززدايي از بازار سرمايه، شركت بورس و اوراق بهادار اقدام به ايجاد تالارهاي معاملات سهام منطقه‌اي در بيشتر استان‌هاي كشور نموده است. از آنجا كه ايلام يكي از استان‌هاي فاقد تالار معاملات سهام مي‌باشد، به دلايل ذيل ضرورت توجه به تشكيل و راه‌اندازي تالار بورس اوراق بهادار در آن امري ضروري به نظر مي‌رسد:
 1- اجراي اصل چهل و چهار قانون اساسي مبني بر واگذاري مالكيت شركت‌هاي دولتي به مردم از طريق فروش سهام در بازار بورس فرصتي را فراهم مي‌كند كه آحاد جامعه از طريق خريد سهام اين شركت‌ها: اولاً در مالكيت آنها سهيم شوند و ثانياً از منابع و عوايد حاصل از اين سرمايه‌گذاري بهره‌مند گردند. بديهي است كه لازمه اين كار دسترسي به تالار‌هاي بورس منطقه‌اي است كه مردم بتوانند با صرف كمترين هزينه (زماني، ريالي) اقدام به سرمايه‌گذاري و خريد سهام نمايند.
 بديهي است كه عدم وجود تالار بورس اوراق بهادار در ايلام باعث مي‌شود كه: الف) قاطبه مردم استان بدليل عدم دسترسي به تالار معاملات، فرصت سرمايه‌گذاري در شركت‌هاي مشمول اصل چهل و چهار را از دست بدهند. ب) آن عده كه پيگير سرمايه‌گذاري بورس مي‌باشند مي‌بايست با صرف هزينه‌ي زيادي به تالارهاي واقع در استان‌هاي مجاور (كرمانشاه، خوزستان) و يا تهران مراجعه نمايند.
 2- يكي از ابزار‌هاي لازم براي موفقيت سرمايه‌گذاري در بازار بورس تصميم به موقع براي خريد يا فروش سهام مي‌باشد، بدين معني كه انجام به موقع خريد يا فروش سهام در بازار بورس باعث تحصيل سود و يا جلوگيري از تحمل زيان براي سهام‌دار مي‌شود. اين امر مستلزم دسترسي سريع سهام‌دار به كارگذار و نيز تالار معاملات براي انجام معاملات خريد و فروش در سريعترين زمان ممكن است؛ به همين دليل يكي از اهداف شركت بورس مبني بر گسترش جغرافيايي بازار سرمايه (مصوب سال 1379)، در دسترس بودن تالار خريد و فروش اوراق بهادار براي عموم مردم مي‌باشد.
 فقدان تالار معاملات سهام در استان ايلام باعث شده است كه در انجام معاملات سهام خود با مشكل جدي مواجه بوده و بدليل بُعد مسافت جهت دسترسي به تالار‌هاي معاملاتي در نقاط ديگر امكان استفاده از فرصت خريد و فروش به موقع سهام خود را نداشته باشند. اين امر باعث خسارات و زيان‌هاي قابل توجهي به آنها شده و خواهد شد. در مصاحبه‌اي با تعدادي از افرادي كه در استان داراي سرمايه‌گذاري در سهام مي‌باشند همگي عنوان نمودند كه نبود تالار معاملات سهام در استان باعث زيان‌هاي عمده‌اي رأي آنها شده است.
 3- وجود تالار معاملات بورس در استان (حتي در شرايط ركود بازار سرمايه) موجب اشتغال مي‌شود و با رونق بازار باعث افزايش اشتغال در زمينه‌هاي تحليل‌گري بازار سهام، كارگزاري سهام و سرمايه‌گذاران حقيقي و حقوقي خواهد شد.
 4- با توجه به عدم آشنايي و يا آشنايي اندك استفاده‌كنندگان با خدمات تحت وب و نيز عدم وجود زيرساخت‌هاي لازم براي انجام معاملات اينترنتي سهام، ايجاد تالار معاملات بورس مي‌تواند باعث به وجود آمدن فرهنگ سرمايه‌گذاري مولد در بازار بورس و كمك به رونق اقتصادي كشور و استان گردد.
 5- با توجه به اينكه بخشي از مردم استان داراي سهام عدالت مي‌باشند سياست بلند مدت دولت فراهم آوردن امكان خريد و فروش اين سهام در بازار‌هاي سرمايه (بازار اول يا بازار فرا‌بورس) مي‌باشد، فقدان تالار معاملات سهام در ايلام باعث مي‌شود كه اين افراد كه از اقشار كم درآمد جامعه هستند مجبور به مراجعه به تالارهاي موجود در استان‌هاي مجاور با مصرف هزينه‌هاي زيادي گردند.
 6- از اهداف‌هاي دولت در برنامه‌هاي توسعه تمركز‌زدايي، توسعه جغرافيايي بازار سرمايه، افزايش فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري براي مردم در تمامي نقاط كشور و عادلانه‌تر نمودن توزيع ثروت در كشور است. بديهي است كه فقدان تالار معاملات بورس در استان ايلام مي‌تواند باعث محروم شدن مردم استان از اين فرصت باشد.
 دلايل فوق لزوم تلاش مسئولين استان در جهت راه‌اندازي تالار معاملاتي بورس اوراق بهادار در ايلام را محقق مي‌نمايد. باشد كه راه‌اندازي اين تالار بورس بتواند سهمي در رونق اقتصادي استان و فراهم آوردن فرصت مشاركت مردم استان براي سرمايه‌گذاري در سهام علي‌الخصوص خريد سهام‌ شركت‌هاي مشمول اصل چهل و چهار قانون باشد.
در پايان اين نوشتار جا دارد از مسئولين محترم استان پرسيد كه با وجود اينكه راه‌اندازي تالار معاملات سهام در استان از مصوبات سفر اول رياست جمهوري بوده و مسئولين شركت بورس اوراق بهادار تهران نيز بارها آمادگي خود را براي راه‌اندازي تالار معاملات در ايلام اعلام نموده‌اند، چرا تاكنون اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است؟

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 8روز