۸۳ درصد اراضی آلوده به مین در کشور پاکسازی شد

ايلام - رئيس مرکز مين زدايي کشور در مهران اعلام کرد: تاکنون 83درصد اراضي آلوده به مين در نقاط مرزي کشور با حمايت بي دريغ دولت پاکسازي شده است.   

"امير حسين سعيدي" روز دوشنبه در بازديد از مناطق مرزي مهران افزود: همچنين از ابتداي امسال تاکنون 505هزار هکتار از اراضي آلوده به مين در مناطق مرزي دهلران و مهران پاکسازي شده و کمتر از 15هزار هکتار ديگر در منطقه قلاويزان شهرستان مرزي مهران باقي مانده است.
وي ادامه داد: سالانه 250ميليارد ريال اعتبار از محل اعتبارات حوزه برنامه ريزي رياست جمهوري براي پاکسازي اراضي آلوده به مين در مناطق مرزي کشور اختصاص مي يابد.
وي گفت : اين ميزان اعتبار در اجراي عمليات پاکسازي اراضي آلوده به مين و مواد منفجره در استانهاي ايلام ،آذربايجان غربي، کردستان ، کرمانشاه و خوزستان با مشارکت و همکاري نيروهاي مهندسي ارتش جمهوري اسلامي ايران ، سپاه پاسداران و 50 شرکت پاکسازي هزينه مي شود.
سعيدي افزود: به منظور بررسي وضعيت ميادين مين و گلوله هاي عمل نکرده و ديگر ادوات جنگي باقيمانده از دوران هشت سال دفاع مقدس هياتهايي از سوي ستاد فرماندهي کل قوا به استانهاي ياد شده اعزام و هم اکنون فعاليت آنها آغاز شده است.
رئيس مرکز مين زدايي کشور ادامه داد: معادل نيمي از کل هزينه پاکسازي اراضي آلوده به مين در سطح کشور در استان مرزي ايلام به مصرف رسيده است.
در حال حاضر در استان ايلام 20پروژه فعال پاکسازي اراضي آلوده به مين وجود دارد که 11 شرکت پاکسازي در منطقه قلاويزان مهران مستقر است.
شهرستان مرزي مهران واقع در 90 کيلومتري جنوب شهر ايلام در طول هشت سال جنگ تحميلي بارها مورد تجاوز زميني و هوايي رژيم بعث صدام قرار گرفت و به محاصره درآمد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 6روز