برف باز هم در راه است

بررسي نقشه‌هاي پيش يابي هواشناسي نشان مي‌دهد كه در استان‌هاي واقع در غرب و دامنه‌هاي البرز به دليل وجود رطوبت و رشد ابر، روز يكشنبه و با شدت كمتر در روز دوشنبه، همچنان برف خواهد باريد.

به گزارش ايرنا، پيش‌يابي‌هاي هواشناسي همچنين حاكي‌ازآن است كه با تقويت جريانات مرطوب جنوبي وانتقال رطوبت به بخش‌هاي جنوب و جنوب شرق كشور،بارش دراين مناطق در روزيكشنبه شروع شده و تا اواخر وقت روزسه‌شنبه تداوم خواهد داشت و احتمال مي‌رود اين بارش‌ها به طغيان رودخانه‌هاي محلي و آب گرفتگي معابر و جاده‌ها بينجامد ، و دريانوردان جنوبي توجه داشته باشند كه دراين روزها سواحل درياي عمان و تنگه هرمز مواج خواهد بود.

سازمان هواشناسي براي تمامي استان‌هاي كشور در سه‌روز آينده آسماني‌ابري، درمناطق كوهستاني با بارش برف ووزش باد و در نيمه جنوبي كشور، بارش باران را پيش بيني كرده است.

براساس پيش‌بيني، جبهه هواي سردي كه كشور را در برگرفته در سه‌روز آينده نيز كم و بيش ادامه خواهدداشت و در تهران دماي هوا به حداقل ‪ ۹‬درجه سانتي گراد زير صفر خواهد رسيد.

درهمين حال سازمان هواشناسي جهاني پيش‌بيني مي‌كند كه تهران در روز شنبه هفته‌آينده مصادف با عاشوراي حسيني آسماني ابري داشته باشد و برودت هوا در آن در گرم‌ترين ساعات به ‪ ۲‬درجه سانتي‌گراد زير صفر و در سردترين ساعات به ‪ ۹‬درجه سانتي‌گراد زير صفر برسد.

نقشه‌هاي پيش‌يابي سازمان هواشناسي جهاني نشان مي‌دهد كه تهران در روز سه‌شنبه هفته آينده بار ديگر شاهد بارش برف خواهد بود.

تصاوير دريافتي از ماهواره‌هاي هواشناسي نشان مي‌دهد، جبهه هواي سردي كه آسمان ايران را در روزهاي گذشته در بر گرفته، به سمت شرق آسيا در حركت است و سازمان هواشناسي جهاني براي تمامي كشورهاي منطقه آسماني عموما ابري همراه با بارش برف و در جنوب قاره آسيا توام با بارش باران پيش‌بيني مي‌كند ودرمناطق كوهستاني وسردسير منطقه مانند افغانستان، بخش‌هاي شمالي پاكستان، ‪ ۵‬كشور آسياي مركزي و منطقه "سين كيانگ " در غرب چين ، بارش برف سنگين تر از ديگر نقاط خواهد بود.

شهرهاي مختلف‌ايران كه درروزهاي گذشته سرماي بي‌سابقه‌اي را شاهد بوده‌اند، در روزهاي آينده نيز كم و بيش چنين وضعيتي را خواهند داشت.

روزيكشنبه به واسطه برودت هوا در اغلب استان‌هاي سردسير كشور از جمله گلستان، ايلام، آذربايجان غربي و اردبيل مدارس باز هم تعطيل شد، اما دانش- آموزان تهراني بعد ازنزديك به يك هفته‌تعطيلي، با بهبود نسبي وضعيت آمدوشد به مدرسه رفتند و دعاي دانش‌آموزان تنبل براي ادامه تعطيلي اجابت نشد! كاهش دما در بسياري از استان‌هاي كشور كه با كاهش فشارگاز و يا قطع آن همراه بود، مردم را بعد از سال‌ها وداع با وسايل گرمازايي مانند بخاري‌هاي هيزمي و نفتي، دوباره بااين وسايل آشتي داد و از اين وضعيت برخي فروشنده- هاي وسايل گرمازا نهايت استفاده را بردند.

با افزايش توليد گاز در كشور و رسيدن آن به بي‌سابقه‌ترين ركورد، تامين گاز براي اغلب نقاط كشور ممكن شده است و اگر اشكالات فني و يا برخي مشكلات مهندسي رفع شود، جريان‌گاز درهمه‌ي نقاط كشور در روز يكشنبه عادي خواهد شد.

در همين حال قراراست "غلامحسين نوذري "وزير نفت به گفته رييس مجلس شوراي اسلامي روز يكشنبه به مجلس برود ، تا به نمايندگان در خصوص اقدامات اين وزارتخانه براي تامين سوخت مورد نياز مردم در زمستان توضيح دهد.

"غلامعلي حدادعادل " رييس مجلس شوراي اسلامي به ايرنا گفته است كه برف و يخبندان اخير در دهه‌هاي گذشته بي‌سابقه بوده وحتي دماي هوا در برخي شهرها به زير ‪ ۳۰‬درجه كاهش يافته و ارتفاع برف نيز در شهرهاي شمالي و شمال غرب كشور به ‪ ۱۷۰‬سانتي متر رسيد.

به گفته حداد عادل،"مهمترين اين مشكلات،افت فشار گاز و حتي قطع گاز بوده و طبيعي است كه مردم انتظار داشته باشند كه در اين شرايط، كمك بيشتري به آنها بشود."
برف سنگين به محيط طبيعي كشور و بوم‌زيست‌ها از جمله جنگل‌ها نيز خسارات زيادي وارد كرده است.

"بهزاد انگورج" مديركل منابع طبيعي غرب مازندران به ايرنا گفت كه بارش برف در چند روزگذشته به ‪ ۳۰‬درصد درختان شمشاد بوستان جنگلي سي‌سنگان نوشهر كه‌ازمنابع با ارزش جنگلي كشور است ، خسارت وارد كرد و اين خسارت در محوطه كمپ و اطراق مسافران بيشتر از ساير نقاط است و بوستان به‌دليل فقدان ايمني براي مسافران و گردشگران قابل بهره‌برداري نمي‌باشد.

بوستان جنگلي "سي سنگان" ‪ ۶۰۲‬هكتار وسعت دارد وسالانه بيش از ‪ ۱/۵‬ميليون مسافر را پذيرا است.

در حالي كه از حجم بارش برف دراستان‌هاي غربي كشور كم مي‌شود، پيش بيني شده است كه استان خراسان رضوي طي روزهاي يكشنبه و دوشنبه بارش برف و افت دماي بيشتري را شاهد باشد.

برف و سرماي شديدي كه در روزهاي اخير بخش اعظم ايران را در برگرفت ، به گفته " مصطفي پورمحمدي " وزير كشور در ‪ ۳۰‬سال اخير بي‌سابقه بوده‌است.

وزير كشور به ايرنا گفت: با همه‌ دشواري‌ها، ستادهاي حوادث غيرمترقبه در اين مدت كارنامه قابل قبولي داشتند ، زيرا در اين مدت راه‌هاي مواصلاتي تنها مدت كوتاهي بسته بود و در هيچ جا قطعي آب‌وبرق نداشتيم و ميزان قطعي گاز نيز حداكثر به پنج درصد در كل كشور رسيد.

وي افزود: وضعيت گازرساني به مناطق شمال ، شمال غرب و غرب كشور بهتر از روزهاي گذشته شده است و در بخش توزيع نان تنها در چند شهر مشكل داشتيم كه با تامين نان از ساير شهرهاي همجوار اين مشكل برطرف شد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 9ماه و 3روز