رییس دانشگاه‌ایلام از قطعی شدن ایجاد چهار رشته فنی دراین دانشگاه خبر داد

رييس دانشگاه دولتي ايلام گفت:در يك سال گذشته مجوزهاي قطعي براي داير كردن رشته‌هاي مهندسي فناوري اطلاعات،مهندسي شيمي، پتروشيمي و عمران را از شوراي گسترش آموزش عالي گرفته‌ايم .

دكتر "عباس قرباني"در جريان سفر هيئت دولت به‌ايلام درگفتگو با خبرنگار اعزامي ايرنا به اين استان افزود: با توجه به نيازهاي استان و كمبود نيروهاي فني درآن، در كنار توسعه دانايي و توسعه عموم رشته‌ها،نگاه ويژه‌اي به رشته‌هاي فني و مهندسي داريم.

وي افزود: در نظر داريم مجوز رشته‌هاي مهندسي برق،نرم‌افزار و كامپيوتر و مهندسي نفت و گاز را هم بگيريم .

با توجه به اين كه صنايعي مانند پالايشگاه نفت و كارخانه پتروشيمي در ايلام در حال احداث هستند و شماري از آنها به زودي به بهره‌برداري مي‌رسند، اين استان نياز مبرمي به تربيت و استخدام كادر فني دارد.

هيئت وزارت علوم در طول مدت سفر خود به ايلام از دانشگاه اين شهر و شماري از دانشگاه‌هاي غير انتفاعي استان ديدار كرد و از نزديك با مسائل و نيز پيشرفت‌هاي آنها آشنا شد.

قرباني، رييس دانشگاه ايلام، در ادامه اين گفتگو درباره گلايه‌هاي شماري از دانشجويان از آنچه ضعف علمي برخي از استادان اين دانشگاه مي‌خوانند ، گفت: دانشگاه به بورسيه كردن اعضاي هيئت علمي، به خصوص در رشته‌هايي كه اخيرا مجوز داير كردن آنها گرفته شده، براي اخذ دكترا توجه خاصي دارد.

" برخي از مربيان فوق ليسانس، در يك و نيم سال گذشته مامور به تحصيل در دانشگاه‌هاي ديگر كشور شده‌اند و تلاش مي‌كنيم با همكاري دانشگاه‌هاي استان‌هاي همجوار مانند كرمانشاه، تاحدي از استادان خبره آنها هم استفاده كنيم ."
بسياري از استادان بومي استان محروم ايلام كه در سالهاي گذشته، بورسيه تحصيلات تكميلي و اخذ دكترا در استان‌هاي برخوردار را گرفته اند، به خاطر كمبود امكانات در اين استان در استانهاي برخوردار مانده‌اند و مي‌توان گفت كه اين استان مانند ديگر استانهاي محروم، از كمبود هيئت علمي رنج مي‌برد.

دكتر قرباني در اين‌باره گفت: تلاش مي‌كنيم با رعايت قوانيني، مانع از مهاجرت استادان از استان شويم و در سطح وزارت هم پيگير هستيم تا با تدوين آيين نامه‌هاي حمايتي از اعضاي هيئت علمي دانشگاههاي در حال توسعه، مانع از اين روند شويم .

وي افزود:همچنين در نظر داريم با روساي ديگر دانشگاههاي در حال توسعه ( مانند سيستان و بلوچستان يا بوشهر) رايزني‌هايي انجام داده پيشنهادهاي مشتركي را براي جلوگيري از خروج اساتيد از استان‌هاي در حال توسعه، به حوزه‌هاي ذيربط وزارت علوم ارائه دهيم.

شوراي صنفي دانشگاه ايلام چند ماهي است كه تعطيل شده و اين امر باعث شد، در جلسه‌اي كه نمايندگان تشكلهاي دانشجويي اين دانشگاه با وزير علوم داشتند، آنها مشكلات صنفي دانشجويان را مطرح كنند.

وزير علوم نيز در آن ديدار خواستار تشكيل هرچه زودتر انجمن صنفي اين دانشگاه شد ولي در عين حال افزود كه اين شورا، طبق آيين نامه انجمنهاي صنفي، نبايد فعاليتهاي سياسي داشته باشند و درمقابل قول داد كه‌اگر مسئولان دانشگاهها برخوردهاي خارج از قانون با تشكلهاي صنفي كنند با آنها برخورد كند.

رييس دانشگاه ايلام درباره علت تعطيلي دانشگاه ايلام گفت: سه سال متوالي، يعني از ‪ ۸۲‬تا ‪ ،۸۵‬دانشگاه فاقد شوراي صنفي بود ولي با آغاز كار من در تيرماه سال ‪ ،۸۵‬پيگير شدم كه به عنوان بازو و ابزار نظارتي بسيار خوبي براي خود، آن را مجددا فعال كنم .

"در آن زمان شورا تشكل شد و حدود يك سال فعاليت كرد و نظر من هم همين مدت فعاليت بود زيرا قانونا هم مدت زمان فعاليت شوراي صنفي يك تا دو سال است ."
دكتر قرباني افزود: نظر من اين بود كه شورا براي سال تحصيلي جديد انتخاب شود و دانشجويان تازه نفس تر عهده دار مسئوليت‌هاي آن شوند و ثبت نام متقاضيان و انتخابات آن از آبان تا آذر ‪ ۸۵‬به طول كشيد.

وي گفت: يكي دو ماه پس از تعطيلي شوراي صنفي پيشين، براي سال تحصيلي جديد فراخوان انتخابات شورا را داديم كه شمار داوطلبان عضويت در آن به حد نصاب نرسيد و قانونا نتوانستيم انتخابات را برگزار كنيم.

" به تازگي هم براي دومين بار اطلاعيه ثبت نام در انتخابات شوراي صنفي را منتشر كرده‌ايم و اميدواريم كه اين بار شمار داوطلبان به حد نصاب برسد ، ضمن اينكه اعضاي شوراي پارسال هم مي‌توانند در انتخابات شركت كنند." دانشگاه ايلام در سال ‪ ۷۰‬تاسيس شده ولي از آن زمان تاكنون ديوار يا پرچيني براي زمين حدود ‪ ۱۵۰‬هكتاري آن كشيده نشده، زيرا يك ششم از اين مساحت مدعياني دارد كه از سند ثبتي هم برخوردارند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز