واکاوی مشکلات خوابگاه‌های دانشگاه ایلام در سفر وزیر علوم

آشنايي نزديك با مشكلات رفاهي و صنفي دانشجويان استان ايلام از جمله ثمرات سفر سه روزه دكتر "محمد مهدي زاهدي" وزير علوم، تحقيقات و فناوري و هيات معاونان و مديرانش به استان ايلام بود .

به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا به استان ايلام،دكتر "محمد مهدي زاهدي" خود گفت كه يافته‌هاي اين سفر در برنامه ريزي‌هاي آينده به او، معاونان و مديرانش كمك خواهد كرد.

از جمله مشكلات دانشگاه دولتي ايلام مسئله خوابگاه دانشجويان غير بومي استان و يا شهر ايلام است .

اين دانشگاه هم اكنون جمعا شش خوابگاه در حال بهره‌برداري دارد كه بنا به گزارش مكتوب معاونت دانشجويي و فرهنگي آن جمعا ‪۱۸۸۴‬دانشجوي پسر و دختر را در خود جاي داده كه ‪ ۵۴۶‬تن بيش از گنجايش استاندارد آنهاست.

دكتر "مرتضي زرينه زاد" رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم در جريان اين سفر ماموريت يافت كه از پرجمعيت‌ترين خوابگاه پسرانه‌اين مجموعه به نام "شهيد كشوري" و پرجمعيت‌ترين خوابگاه دخترانه آن به نام "الغدير" بازديده كرده و گزارش يافته‌هاي خود را به وزير تقديم كند .

خبرنگار اعزامي ايرنا به ايلام در اين ديدارها همراه دكتر زرينه زاد بود كه گزارشي از مشاهدات و شنيده‌هاي وي را از اين بازديد مي‌خوانيم :
ظرفيت استاندارد خوابگاه پسرانه شهيد كشوري ايلام ‪ ۳۹۲‬نفر است، ولي تعداد ساكنان اين خوابگاه چهار طبقه با حدود چهارهزار متر زيربنا، ‪۶۳۳‬ نفر، يعني ‪ ۲۴۲‬تن بيش از استاندارد است كه سبب شده اتاق‌هاي كوچك ‪ ۱۲‬متري آن تا دو برابر ظرفيت اسميشان، ساكن داشته باشند.

با اين حال به گفته دانشجويان،در برخي اوقات به خصوص نزديك امتحانات پايان ترم،خوابگاه پذيراي شماري دانشجوي مهمان نيز مي‌شود كه تعداد ساكنان آن را تا يكهزار نفر و حتي بيشتر افزايش مي‌دهد.

دانشجويان از مشكلات ديگري چون فرسوده و كهنه بودن خوابگاه و تجهيزاتش ، كوچك بودن سالن مطالعه ، اتاق رايانه و سالن ورزش و كمبود امكانات آنها نيزگلايه كردند كه مورد اول سبب مي‌شود اكثرا در نمازخانه و يا اتاقهاي خود درس بخوانند كه به دليل ازدحام دانشجو، به آنها اجازه تمركز ذهن نمي‌دهد.

آنها همچنين گفتند كه تجهيزات اين سالنها و اتاقها نيز كم است و مثلا اتاق رايانه تنها ‪ ۵‬سيستم فعال دارد كه با توجه به تعداد دانشجوي ساكن خوابگاه چيزي در حد صفر است .

وجود تنها يك مجموعه حمام با ‪ ۲۰‬دوش در كل خوابگاه، وجود تنها دو سري واحد بهداشتي با شش دستشويي در هر طبقه اين مسكن دانشجويي و فقدان آب گرم در طبقات بالاي ساختمان از مشكلات ديگري بود كه دانشجويان از آنها گلايه داشتند.

شماري از دانشجويان درنمازخانه خوابگاه دكتر زرينه‌زاد را احاطه كردند و وي نزديك به يك و نيم ساعت نشسته و به سخنان آنها كه گاه بافرياد همراه مي شد را گوش مي‌داد و پاسخ‌هاي كوتاهي نيز مي‌گفت .

وضع خوابگاه دخترانه الغدير كه نزديك به دو سال است گشايش يافته در مقايسه با خوابگاه شهيد كشوري بسيار بهتر است.

اين خوابگاه كه به صورت يك كاروانسرا با حياط مركزي ساخته شده،با ‪۲۸۴‬ نفر ظرفيت استاندارد، ‪ ۳۳۰‬دانشجو، يعني ‪ ۴۶‬نفر بيش از گنجايش اسمي را در خود جاي داده است .

ساكنان اين خوابگاه هم مشكلات رفاهي فراواني را مطرح مي‌كنند، از جمله اينكه حياط اين خوابگاه از چهار طرف محصور است و فضاي سبز ندارد و يا اين كه بركار پيمانكار نظارت نبوده و اتاقهااز جمله اتاق مطالعه و رايانه را بسيار كوچك ساخته است كه باعث شده بيشترآنها هم در نمازخانه مطالعه كنند.

وجود تنها ‪ ۵‬رايانه و يك خط تلفن در كل اين خوابگاه ، دسترسي نداشتن به اينترنت، تاخير در پرداخت وام دانشجويي و گران بودن شهريه خوابگاه كه تا ماهي ‪ ۱۳‬هزار تومان مي‌رسد براي بسياري از آنها كه خانواده‌هاي كم درآمدي هستند، از مشكلات ديگري رفاهي بود كه اين دانشجويان دختر به آن اشاره كردند.

با اين حال دانشجويان هر دو خوابگاه علاوه بر مسائل رفاهي، مشكلات صنفي را نيز با دكتر زرينه زاد و نيز خبرنگار ايرنا طرح كردند .

تعطيل شدن شوراي صنفي دانشگاه از سه ماه گذشته و جايگزين نشدن شوراي جديد ، ضعيف بودن بنيه علمي شماري از استادان به خصوص در رشته‌هاي فني مانند كامپيوتر و عمران و كمبود مدير گروه براي رشته‌ها كه باعث شده يك مدير گروه براي چند رشته خدمت ارائه كند از جمله اين مشكلات بود.

همچنين دانشجويان فني مثلا در رشته‌هاي عمران و كامپيوتر به شدت از اين نكته شكايت مي‌كردند كه در آغاز مدرك پايان تحصيل آنها در اين دانشگاه، قيد عملي و كاربردي براي رشته شان ذكر مي‌شود كه سبب مي‌گردد آنها را با فارغ التحصيلان دانشگاه غير انتفاعي علمي - كاربردي اشتباه بگيرند.

از جمله يكي از دانشجويان دختر مي‌گفت كه در گروه رياضي و فني در كنكور سراسري رتبه سوم را به دست آورده و چون در سال قبوليش در تهران و ديگر شهرهاي برخودار، براي رشته مورد علاقه او يعني مهندسي عمران پذيرش نمي شده، دانشگاه ايلام را به سبب خوابگاه داشتنش انتخاب كرده و حال با اين قيد" از ارزش مدركش كاسته خواهد شد".

اين دختر دانشجو خواستار انتقال از اين دانشگاه شد و دكتر زرينه زاد نامش را يادداشت كرد تا موضوع را پيگيري كند.

موضوع قيد علمي و كاربردي بر مدارك فارغ التحصيلان فني در ديدار نمايندگان تشكلهاي دانشجويي دانشگاه ايلام با دكتر زاهدي وزير علوم نيز مطرح شد و نمايندگان دو رشته هم نامه‌هايي با درخواست حذف اين قيد به وزير تسليم كردند .

ديدار از دو خوابگاه مجموعا از ساعت ‪ ۹‬شب تا ساعت ‪ ۱‬و نيم بعداز نيمه شب به طول انجاميد اما شماري از دانشجويان با همراهي دكتر زرينه زاد تا در خروجي دو خوابگاه به حرفهاي خود ادامه مي‌دادند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز