دانشگاه پیام نور استان ایلام، مشکلات و پیشرفت‌ها

سفر وزير علوم، تحقيقات و فناوري به همراه رييس جمهوري و هيات دولت به استان ايلام براي بررسي مشكلات دانشجويان دانشگاه‌هاي از ‪ ۱۴‬تا ‪ ۱۶‬آذر به طول انجاميد.

به گزارش خبرنگار اعزامي گروه فرهنگي ايرنا، براي نخستين بار بود كه اين سفرها باسطحي گسترده و همراهي سه‌معاون وزير و پنج مدير كل انجام مي‌شد كه ثمرات فراواني براي دانشگاه و مراكز آموزش عالي دولتي و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي اين استان داشت.

بر اساس اين گزارش در بازديد تعدادي از معاونان و مديران كل اين وزارتخانه از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي ايلام سبب شد تا آنان از نزديك با مشكلات و نيز پيشرفت‌هاي اين مراكز آشنا شوند و گزارش‌هايي را به وزير علوم از وضعيت اين مراكز ارايه دهند.

گزارشي كه در ذيل به طور مفصل تهيه شده به انعكاس كاستي‌ها و نقاط قوت بخشي از آموزش عالي در يكي از محروم‌ترين استانهاي كشور مي‌پردازد.


* ديدار رييس سازمان سنجش از شعبات دانشگاه استان ايلام و گفتگو با دانشجويان
دكتر "عبدالرسول پورعباس"، معاون وزير و رييس سازمان سنجش آموزش كشور از دانشگاه پيام نور ايلام و دو شعبه آن در شهرستان "ايوان" و بخش "چوار" استان ايلام بازديد كرد.

به‌رغم اين كه مركز اين دانشگاه داراي ‪ ۱۰‬شعبه در استان ايلام در بهترين نقطه شهر ايلام واقع است و مساحتي حدود شش هكتار زمين و چهار هزار متر زيربنا دارد از مشكلات فراوان آموزشي و رفاهي نيز رنج مي‌برد.

دانشگاه پيام نور ايلام در سال ‪ ۷۲‬تاسيس شده و تا سال گذشته هفت هزار ‪ ۵۰۰‬دانشجو داشته كه امسال تعداد دانشجويان را تا ‪ ۱۳‬هزار نفر افزايش داده و در ‪ ۳۱‬رشته مقطع كارشناسي دانشجو مي‌پذيرد كه چند رشته آن هم امسال داير شده است كه استادان و امكاناتشان به هيچ وجه كافي نيست.

دانشگاه نزديك به ‪ ۲۰‬عضو هيئت علمي در كل استان دارد كه به گفته رييس اين دانشگاه، در قياس با نزديك به ‪ ۱۳‬هزار دانشجوي آن به هيچ وجه كافي نيست.

مرتبه رسمي اين اعضا نيز اكثرا مربي است و همگي دانشجوي دكترا هستند و استادي با درجه دكترا در ميان آنها نيست.

بين نيروهاي انساني ديگر و شمار دانشجويان دانشگاه پيام نور ايلام نيز تناسبي وجود ندارد و اين دانشگاه تنها مجموعا ‪ ۵۴‬نيرو در كل استان دارد كه ‪ ۲۳‬تن از آنها در مركز كار مي‌كنند، كه حدود هفت هزار دانشجو در آن درس مي‌خوانند.

دانشجويان معماري اين دانشگاه در گفت و گو با دكتر پورعباس از كمبود فضاي آموزشي نيز گلايه كردند و گفتند كه در كلاس‌ها سه نفر بر روي ميزي كه يك نفر گنجايش دارد، مي‌نشينند و كمبود استاد هم كاملا جدي است .

دير آمدن و يا نيامدن استاد به كلاس درس هم خود معضل ديگري است كه نيازمند توجه است. جالب اينكه يكي از استادان ساعت ‪ ۹‬صبح و در زماني كه پورعباس با دانشجويان در حال صحبت بود، وارد كلاس شد.

دانشگاه در ازاي ‪ ۱۵۰‬دانشجوي معماري تنها دو كارگاه ناقص دارد و گاه دانشجويان مجبورند كارهاي كارگاهي را در بيرون كلاس و در حياط انجام دهند.

دانشجويان رشته حقوق نيز مي‌گفتند برخي كتابهاي معرفي شده دشوار و حجيم و تا ‪۶۰۰‬صفحه‌اند ولي "خودخوان" در نظر گرفته شده‌اند و استاد ندارند.

مثلا كتاب درس فقه از اين جمله بوده كه به درخواست دانشجويان به طور فوق‌العاده در پنج جلسه كلاس گذاشته‌اند، كه به گفته دانشجويان در اين مدت تنها يك چهارم كتاب خوانده و رفع اشكال شده است.

به گفته استاد اين درس،شمار كلاس‌هاي معمول براي اين درس در دانشگاههاي حضوري تا ‪ ۱۶‬جلسه است.

دانشجويان همچنين از بالا بودن شهريه‌هايشان گلايه داشتند و مي‌گفتند:
مثلا درمورد مجموع دو درس حقوق بين‌المللي و حقوق مدني دو، كه براي هر يك از آنها نيز شش جلسه كلاس در نظر گرفته شده، ‪ ۱۴۰‬هزار تومان است، در حالي كه متناسب با اين هزينه خدمات ارائه نمي‌شود.


* پاسخ‌هاي رييس دانشگاه استان ايلام
دكتر "رضا خاني" رييس دانشگاه پيام نور استان ايلام كه حدود دو ماه و نيم پيش بدين سمت منصوب شد،در پاسخ گفت فهرست استادان پيش از آغاز مديريت وي تكميل شده است ولي وي با استادي كه غيبت و يا تاخير (زياد) داشته باشد ، به شدت برخورد مي‌كند و ترم آينده دعوتش نخواهد كرد.

وي افزود: براي دروس خودخوان نيم شهريه دروس حضوري را مي‌گيريم كه دستور وزارتي است. شهريه مستقيما به وزارتخانه مي‌رود و ما دخل و تصرفي در آن نداريم و بعد از مركز به ما بودجه تخصيص مي‌يابد.

دانشجويان شيمي نيز شكايت مي‌كردند كه تعداد استادانش كم است، به صورتي كه هفته‌اي يك جلسه كلاس دارند و بنيه علمي بسياري از استادان هم قوي نيست و نيز مي‌گفتند فضاي آزمايشگاهي نيز محدود است و تجهيزاتش هم كافي نيست.

دكتر خاني نيز پاسخ داد: دستگاه‌ها بسيار گران و بودجه دانشگاه كم است و كلاس‌هاي شيمي پرده پارپوينت (پرده سفيد با قابليت جمع شدن براي نشان دادن صفحات كامپيوتري به وسيله نور) را كه از نيازهاي اساسي اين رشته است، ندارند اما دانشگاه توانسته يكي از آنها خريده است.


* سخنان دانشجويان، استادان و كارشناسان ايلامي
به گفته دانشجويان، رشته كامپيوتر هم كه از جمله رشته‌هايي است كه امسال به جمع رشته‌هاي دانشگاه اضافه شده است كارگاهي با چند رايانه دارد اما هيات علمي نداشته و در كلاس هايش استادان مدعو و حق‌التدريسي تدريس مي‌كنند.

يك استاد رياضي اين دانشگاه نيز گفت كه كتابهاي مفهومي اين رشته بايد در پنج جلسه تدريس شوند كه كافي نيست و استادان مجبورند كلاس فوق‌العاده بگذارند كه به آنها حقوق تعلق نمي‌گيرد.

استاد ديگري نيز مي‌گفت: درس دادن به شيوه حق التدريس، سابقه محسوب نمي شود و بنابر اين اشل حقوقي كسي كه تازه آغاز به تدريس كرده با كسي كه بيش از ‪ ۱۰‬سال سابقه دارد، فرقي نمي‌كند.

دو كارشناس اين دانشگاه نيز گفتند كه كارهاي چند رشته نزديك به هم را انجام و در طول يك ترم به چيزي حدود ‪ ۱۰۰‬دانشجو خدمت ارائه مي‌دهند.

يكي از آنها همچنين به پورعباس، رييس سازمان سنجش گفت: پرونده‌هايي در دانشگاه موجود است كه نشان مي‌دهد دانشجوياني،مثلا در رشته كامپيوتر، تمامي درسها را حتي با نمره يك افتاده‌اند، ولي به سبب توافق سازمان سنجش با رياست كل دانشگاه پيام نور، نمره آنها از يك به ‪ ۸۰‬رسانده شده و قبول اعلام شده‌اند!
دانشجويان رشته‌هاي مختلف از محدود بودن فضا و تجهيزات آزمايشگاهي و رايانه‌اي و نيز فضا و كتابهاي كتابخانه شكايت داشتند و مي‌گفتند اين موضوع در استان محروم ايلام ضعف بزرگي است زيرا كتابهاي معرفي شده توسط استادان گاه تا اواخر يك ترم و نزديكي امتحان هم يافت نمي‌شوند.

آنها مي‌گفتند كه فضاي ورزشي هم در دانشگاه محدود است، ضمن اينكه سالن همايش ندارند.

در شهرستان ايوان نيز ساختماني نيمه‌ساز از شركت مخابرات براي دانشگاه پيام نور تملك شده بود و چون دبيرستان استيجاري اين شعبه گنجايش حدود ‪ ۳۵۰‬دانشجويي را كه امسال به ‪ ۴۰۰‬نفر دانشجوي پارسال آن افزوده شده، ندارد، دانشجويان به اين ساختمان نيمه كار برده شده‌اند كه حتي برق و سيستم گرمايشي ندارد.

بدين لحاظ كلاسها فقط در روز قابل استفاده‌اند و آنها را با چراغهاي نفتي گرم مي‌كنند و لذا بوي احتراق ناقص اين چراغها از نخستين چيزهايي است كه علاوه بر شماري دانشجو كه به گرد چراغها چنبره زده‌اند، حواس تازه‌واردان را به خود جلب مي‌كند.

مخابرات ‪ ۲۲۰‬ميليون تومان براي اين ساختمان مي‌خواهد و امسال تنها دو ميليون ‪ ۶۰۰‬هزار تومان به خريد تجهيزات اين شعبه اختصاص داده شده كه كافي نيست و لذا اتاقي كه كتابخانه لقب گرفته كاملا تهي حتي از قفسه است چه رسد به كتاب.

دانشجويان مي‌گويند: مجبورند كتابهاي درسي مورد نياز خود را از يكديگر بگيرند و با زيراكس تكثير كنند و يا براي خريد آنها كه اكثرا قيمت‌هاي بالايي دارند به ايلام و يا حتي كرمانشاه و تهران بروند.

واحد بخش چوار اين دانشگاه هم مدتي است توسط هيات امناي اين شهر در راستاي طرح موسوم به "تابان" و توسط هيات امنايي از اين بخش تاسيس شده و مركز آن هم در ساختمان تقريبا مخروبه يك بيمارستان زمان جنگ تحميلي است .

اين واحد ‪ ۲۲۰‬دانشجو دارد كه تنها حدود ‪ ۲۹‬نفر نفر آنها اهالي اين بخش هستند و تنها در روز پنجشنبه و جمع در ‪ ۵‬رشته براي آنها كلاس برگزار مي‌كند.

طبق طرح تابان، در مراكز شهرستانها و بخشها، گروهي از خيرين گرد آمده و به‌صورت هيات امنايي بنايي مي‌سازند و براي سه‌سال زمين،امكانات و كاركنان دانشگاه را تامين مي‌كنند و بودجه‌هاي ديگر هم باهزينه شركت پتروشيمي تامين مي‌شود.

بعداز سه سال اگر اين واحدها شرايط دانشگاه پيام نور را احراز كردند ، از بودجه و امكانات اين دانشگاه برخوردار مي‌شود.

اكنون در استان ايلام علاوه بر بخش چوار،شعبه‌هاي پيام‌نور بخش‌هاي موسيان و ملكشاهي هم‌در ذيل طرح تابان فعاليت مي‌كنند واز جمله شعبه ملكشاهي كه به تازگي تاسيس شده، حتي فاقد هويت مكاني است و تنها شماره تلفن همراه رييس آن به‌عنوان هويتش ارائه مي‌شود.

دانشگاه پيام نور ايلام در حدود ‪ ۱۴‬سال فعاليتش، بخش زيادي از جوانان استان ايلام را تحت پوشش تحصيلات دانشگاهي قرار داده و توانسته عده‌ي زيادي از كارشناسان بومي را وارد بازار كار اين استان محروم كند.

اين موضوع يكي از نكات مثبت اين دانشگاه است زيرا ‪ ۹۰‬درصد دانشجويان اين دانشگاه بومي استان هستند.

بهبود تدريجي سطح كيفي آموزش و پژوهش اين دانشگاه به‌خصوص در رشته‌هايي كه مورد نياز استان ايلام است و نيز تعالي و گسترش امكانات رفاهي آن، مي‌تواند اين دانشگاه را به يكي از منابع ايجاد تحول در منطقه تبديل كند.

خبرنگار ايرنا با دكتر "رضا خاني" رييس دانشگاه پيام نور استان كه بومي و فارغ التحصيل فناوري اطلاعات و عضو هيات علمي دانشگاه دولتي ايلام است، درباره پيشرفتهاي اين دانشگاه به خصوص در دوره كوتاه دو و نيم ماهه مديريتش به گفت و گو پرداخت.

وي مي‌گويد:از خانواده ملاكان محلي است و وضع مالي خوبي دارد و به همين دليل از دانشگاه پيام نور حقوق نمي‌گيرد و در مدت انتصاب سالم‌سازي فضاي اخلاقي دانشگاه را به شدت دنبال كرده‌ام، چون برخي كاركنان، به‌سبب بافت عشيره‌اي منطقه، براي تعيين رييس دانشگاه تلاش مي‌كنند.

دكتر خاني با بيان اينكه پيشتر دانشگاه پيام نور ايلام تا چند سال پيش شهرستاني (فقط شهر ايلام شعبه داشت) بود و در منطقه هفت دانشگاه جامع پيام نور قرار داشت و مدتي است استاني شده است، افزود: يكي از مشكلات اصلي اين دانشگاه عدم ثبات در مديريت هاست به طوري كه ظرف سه سال گذشته، شاهد تغيير شش رييس بوده است.

وي افزود: يك سال پيش براي اين دانشگاه رييسي تعيين شد كه هرچند بومي ولي پزشكي بود كه محل كارش در تهران قرار داشت و تنها هفته‌اي يك يا دو روز به دانشگاه مي‌آمد كه كافي نبود و بنابر اين خود پس از حدود هفت ماه و نيم كار خسته شد و استعفا داد.

خاني كمبود اعضاي هيات علمي ‪ ۲۰‬نفره دانشگاه را به‌ازاي نزديك به ‪۱۳‬ هزار دانشجو از مشكلات ديگر اين دانشگاه عنوان كرد و گفت: بين نيروهاي انساني ديگر و شمار دانشجويان نيز تناسب نيست و تنها مجموعا ‪ ۵۴‬نيرو در كل استان داريم كه ‪ ۲۳‬تن از آنها در مركز كار مي‌كنند كه حدود ‪ ۷۵۰۰‬دانشجو در آن درس مي‌خوانند.

"تضميني هم به‌ماندن نيروهاي موجود در دانشگاه نيست چون بيشتر استادان حق التدريسي و كاركنان قراردادي هستند و سطح حقوقها هم بالا نيست ." وي با اشاره به اين كه كمبود كادر خدماتي سبب شده كه سطح دانشگاه چندان پاكيزه جلوه نكند، گفت: روزهاي اول كه منصوب شدم به من گفته شد كه مي‌توانند ‪ ۳۰‬تا ‪ ۴۰‬نيروي جديد اداري بدهند ولي حال مي‌گويند انتقال از جاهاي ديگر بگيرم كه با حقوق كم پيام نور (پايه حقوق ‪۲۷۸‬هزار تومان) كسي نمي‌آيد.

به‌گفته دكتر خاني، "قراراست براي سال آينده (با توجه به تكليف برنامه چهارم براي توسعه تدريجي افزايش شمار دانشجويان كشور تا پايان برنامه) چهارهزار نفر هم بر تعداد دانشجويان موجود دانشگاه افزوده شود كه در اين صورت با ‪ ۱۴‬كلاس درس كنوني مركز، نمي‌توانيم فضاي كلاسهاي حضوري را تامين كنيم."
"به رغم اينكه سيستم دانشگاه ما غيرحضوري است ولي دانشجويان توقعات زيادي دارند و در ذهن مدينه فاضله‌اي از فضايي به نام دانشگاه ساخته‌اند كه پس از قبولي محقق نمي‌شود و با ساختمان خشك دانشگاه و كوهي از مشكلات مواجه مي‌شوند."
خاني گفت: در دو ماه و نيمي كه به رياست دانشگاه منصوب شده‌ام، از آقايان "عليرضا علي‌احمدي" رييس دانشگاه جامع پيام نور و "تقي نژاد" مشاور وي قولهايي براي جذب بودجه بيشتر و بهبود امكانات گرفته‌ام."
وي ادامه داد: از جمله ‪ ۸۰‬درصد افزايش بودجه را طلب كرده‌ام كه در انتها با ‪ ۴۰‬درصد موافقت كردند.

رييس جديد دانشگاه پيام‌نور ايلام،مشكل عمده ديگراين دانشگاه را نداشتن چارت اداري عنوان كرد و گفت: بنابراين پست‌هايي مانند معاونت و مديري مثل مديران امور مالي يا اداري در اين دانشگاه وجود ندارد.

خاني گفت: در مدت مديريتش تشكيل چارت را نيز پيگيري مي‌كند و از جمله قصد دارد شمار هيات علمي را تا حدود يك ماه ديگر به ‪ ۳۰‬نفر ارتقا دهد ولي به گفته او "در تهران سخت گيريهايي مي‌كنند و از جمله مي‌گويند عضو هيات علمي حتما بايد دكترا داشته باشد".

وي درباره كمبود فضاهاي آموزشي و رفاهي نيز گفت: مركز پنج آزمايشگاه و كارگاه دارد و از سرويس بهداشتي مناسب و سلف سرويس برخوردار نيست و دانشجويان در اتاقي كوچك به مساحت حدود ‪ ۲۰‬متر ناهار مي‌خورند، ضمن اينكه برنج غذا كه از وزارت مي‌آيد، نيز بسيار نامرغوب است.

دكتر خاني گفت: زميني را در كنار زيربناي موجود تسطيح كرده و كلنگ سلف سرويس و نمازخانه را زده‌ايم و قرار است ساختمان اداري را نيز به مكان مهمانسرايي ببريم كه نزديك به ‪ ۱۰‬سال بيكار افتاده است.

وي افزود: نزديك به دو سال پيش قراردادي با پيمانكاري براي احداث نمازخانه، سلف سرويس و سرويس بهداشتي در مركز و ساخت شعبه دره شهر دانشگاه بسته شده بود كه در دو سال گذشته ‪ ۱۰‬درصد هم كار نكرده بودند.

" در بدو انتصاب يك هفته براي پايان كار به آنها فرصت دادم كه كار نكردند و به همين دليل خلاء يد شدند و با پيمانكار ديگري قرارداد بستيم كه كارهايش در دو ماه اخير پيشرفت مناسبي داشته است."
وي گفت: در شعبه دره‌شهر دانشگاه تنها چند ستون زده شده بود كه در يك هفته اخير ساخت و ساز آن شدت يافته و براي دو هكتار زمين هم در آبدانان در چند هفته اخير سند به نام دانشگاه پيام نور زده‌ايم.

خاني ادامه داد: اين زمين كه در پنج سال گذشته بر سرش دعوا بوده، اكنون تسطيح شده و پيمانكار مشغول به كار است.

رييس دانشگاه پيام نور ايلام گفت: دانشگاه مهران نيز امكانات چنداني نداشت كه در ظرف حدود ‪ ۴۰‬روز گذشته سايت فناوري اطلاعات آن را به راه انداختيم.

به گفته خاني، "دانشگاه شبكه ‪ LAN(‬محلي) اينترنتي نيز نداشت كه چند روز است داير كرده‌ايم و مي‌توان به صورت برخط (‪ (ON LINE‬با آن كار كرد".

وي در زمينه مسائل فرهنگي هم گفت: به‌ازاي ‪ ۳۱‬رشته‌امان حتي يك كانون علمي نداريم زيرا بودجه براي كارموجود نيست و ‪ ۷۰۰‬عضو فعال بسيج دانشجويي داريم كه تاكنون حتي به يك اردو هم نرفته‌اند.

"همچنين بسيج استادان را هم افتتاح كرده‌ام و برنامه‌هايي نيز براي آنان ترتيب داده‌ايم.

سخنان خاني و دانشجويان ايلامي نشان مي‌دهد كه چرا تاكنون استان ايلام به عنوان يك استان محروم شناخته شده است.

دولت اهتمام ويژه‌اي براي رفع محروميت اين استان به خصوص در زمينه آموزش عالي داشته و گام‌هاي مهمي نيز برداشته شده است.

بديهي است شناخت مشكلات و آگاهي از كاستي‌ها مي‌تواند در برنامه ريزي براي رفع مشكلات و انجام توسعه‌هاي همه جانبه اقدام كرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز