افزایش ساخت و سازهای غیراصولی در ایلام نگران‌کننده است

عضو هيات رييسه نظام مهندسي ايلام گفت: افزايش ساخت و سازهاي غيراصولي در اين استان نگران‌كننده و خطرناك است.

"عبدالله بهادري" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: همه مسوولان و متوليان امر بايد مانع ساخت و سازهاي غيراصولي بخصوص گسترش ساخت سقفهاي سبك در استان ايلام شوند.

وي ادامه داد: اين سقفهاي شيب دار كه اكنون ساخته مي‌شوند منطبق بر آيين نامه ‪ ۲۸۰۰‬نيستند و معمولا اين سازه‌ها بدون مجوز احداث شده و از ايمني لازم برخوردار نيستند.

وي گفت: سكونت در اين ساختمانها خطرناك است و خسارت جاني ناشي از آن در هنگام وقوع زلزله غير قابل جبران است.

وي افزود: شهرداري، سازمان مسكن و شهرداري، حوزه عمراني استانداري و سازمان نظام مهندسي به عنوان متوليان ساخت و ساز، بايد براي جلوگيري از گسترش اين شيوه ساخت و ساز كه خارج از ضوابط آيين نامه و مقررات ملي احداث است، چاره‌انديشي كنند.

وي تصريح كرد: عدم برخورد با اين ساخت و سازها تبديل به يك شيوه در ساختمان‌سازي در ميان مردم مي‌شود كه بعدها جلوگيري از آن مشكلتر است.

وي ادامه داد: اگر بتوانيم به سمت و سويي برويم كه ساختمان را به شكلي بسازيم كه سبك بوده و از مصالح بومي در آن بكار رود، علاوه بر صرفه اقتصادي، قدم مثبتي در ايمن‌سازي انجام داده‌ايم.

بهادري گفت: اكنون افرادي كه اقدام به استفاده از طرح شمالي و سبك‌سازي مي‌كنند، چون بر روي بناي قبلي اين سقفها احداث مي‌شود در نتيجه اتصال ضعيف است و هماهنگي و همخواني هر دو سازه با هم جور نمي‌شود.

وي افزود: متاسفانه چون سقف و بدنه سازه به‌خوبي با هم‌اتصال پيدا نمي‌كند با كوچكترين حركت ناشي از زمين لرزه و نيروي جانبي كه به سازه وارد مي‌شود به دليل نداشتن مقاومت كافي فرو ريخته و خسارات مالي و جاني به بار مي‌آورد.

بهادري گفت: اين قبيل سازه‌ها را معمولا در شمال استفاده مي‌كنند و اسكلت ساختمان هماهنگ و از قبل تعيين شده با سقف سازه است.

وي افزود: فنداسيون سازه و سقف شيب دار در شمال متناسب با هم است اما در ايلام بدنه سازه از جنس ديگر و سقف از جنس ديگر است كه اين امر موجب نداشتن اتصال كافي مي‌شود.

وي ادامه داد: اگر مردم در ساختمان‌سازي از همان ابتدا در پايه سبك سازي را شروع كنند و به صورت اصولي ستونها را بنا كنند كه به درستي با سازه سقف متصل شود، مشكلي به وجود نمي‌آيد.

وي گفت: احداث اين سازه‌ها اكنون توسط يك سري اكيبهاي تجربي صورت مي‌گيرد و سازمان نظام مهندسي هيچ نظارتي بر آنها ندارد.

بر اساس اطلاعات موجود استان ايلام با ‪ ۶۰۰‬هزار نفر جمعيت اكنون با كمبود بيش از ‪ ۲۵‬هزار واحد مسكوني مواجه است.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال