سه‌شنبه 26 شهریور 1398

۱۱۷۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز ایلام

میزان سرمایه گذاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در استان ایلام و در راستای توسعه میادین نفتی و گازی واقع در این استان مبلغ 11 هزار و 770 میلیارد ریال است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، علیرضا ضیغمی بیان داشت: این میزان سرمایه گذاری در میادین نفتی چشمه خوش، دهلران، پایدار ، پایدار غرب ، دانان و میدان گازی تنگ بیجار و احداث 120 واحد مسکونی و مجتمع های فرهنگی ، ورزشی صورت گرفته است.

وی گفت: ظرفیت تولید روزانه نفت وگاز در استان ایلام به ترتیب 131 هزار بشکه نفت و هفت میلیون متر مکعب گاز می باشد که تا چهار سال آینده توان تولید نفت و گاز به 400 هزار بشکه و 20 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

وی افزود: در فاز اول طرح توسعه میدان گازی تنگ بیجار ، تولید هفت میلیون متر مکعب در روز پیش بینی شده است و در این طرح ده پروژه با اعتبار یک هزار و 650 میلیارد ریال تعریف شده و هم اکنون بیش از 99 درصد طرح محقق شده است. در فاز دوم و سوم این طرح نیز با اعتبار یک هزار و 200 میلیارد ریال  تا سال 1390 توان تولید آن به 20 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، میزان نفت در جای میادین نفتی واقع در استان ایلام را شامل 18 میلیارد و 802 میلیون بشکه اعلام و تصریح کرد:  از این میزان دو میلیارد و 855 میلیون بشکه قابل برداشت است و تا سال 1390 و با ظرفیت تولید روزانه 400 هزار بشکه به مرحله بهره برداری خواهند رسید.

همچنین در این استان میادین گازی تنگ بیجار، سمند ، کبیرکوه، هلیلان و بانکول نیز وجود دارد که در مجموع 881 میلیارد متر مکعب گاز  درجا وجود دارد که پس از تصفیه گازهای غیر هیدروکربوری ، 395 میلیارد متر مکعب آن قابل استحصال است و تا سال 1395 در صورت تامین اعتبار و اجرای  طرحهای توسعه ای ، توان تولید روزانه از این میادین گازی حدود 30 میلیون نفر مکعب خواهد بود.

نظرات ارسال نظر