جمعه 9 خرداد 1399

‪ ۱۰‬اثر طبیعی ایلام مستعد ثبت در فهرست آثار طبیعی ملی کشور است.

رييس سازمان حفاظت و محيط زيست ايلام گفت: ‪ ۱۰‬اثر طبيعي استان مستعد ثبت در فهرست آثار طبيعي ملي كشور است.

"حسين محمدي" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين آثار شامل درياچه‌هاي دوقلو سياه‌گاو، غاز زينگان، دره ارغوان، تنگه رازيانه، چشمه زمزم، غار سيوان، غار بره‌زرد، غار كوهكني و تنگه هيژدرون است.

وي اضافه كرد: اين آثار به دليل دارا بودن ارزش اكوتوريستي، زيبايي شناسي و تنوع زيستي از اهميت ويژه‌اي برخوردارند.

وي ادامه داد: شرايط توپوگرافي استان با توجه به شكل زمين، تنوع اقليمي و وجود منابع آبي فراوان باعث شده كه طيف وسيع و متنوعي از زيستگاهها در ايلام وجود داشته باشد.

وي خاطرنشان كرد: اكنون تنها سه اثر در استان به نامهاي چشمه‌هاي قير، غار خفاش و سراب آب گرم به مساحت يك هزار و ‪ ۴۰۰‬هكتار در فهرست آثار طبيعي ملي كشور وجود دارد كه در نوع خود منحصربفرد است.

وي اظهار داشت: اكنون وسعت مناطق طبيعي اين سه اثر بيش از ‪ ۷۰‬درصد آثار ملي كشور را شامل شده است كه با اضافه شدن ‪ ۱۰‬اثر ديگر ايلام به طور خاص ركورد آثار طبيعي كشور را كسب مي‌كند.

محمدي گفت: استان ايلام از نظر موهبتهاي الهي و طبيعي يكي از زيباترين مناطق كشور است زيرا شرايط اقليمي و تنوع زيستي آن را بيش از پيش زيبا و قابل توجه كرده كه اين همه استعداد بايد به مردم كشور معرفي شود.

وي افزود: اثرهاي طبيعي يكي از مهمترين كانونهاي جذب توريست و گردشگران هستند كه درصورت معرفي مي‌توانند باعث رونق اقتصادي و ارزآوري براي استان و كشور شوند.

استان ايلام با ‪ ۲۰‬هزار كيلومتر مربع مساحت در غرب كشور واقع است.

نظرات ارسال نظر