یک‌شنبه 18 خرداد 1399

مراتع ایلام جوابگوی نیاز تعلیف دامهای موجود نیست.

مديركل منابع طبيعي استان ايلام گفت: مراتع اين استان جوابگوي نياز تعليف دامهاي موجود نيست.

"عنايت جهاني" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين مراتع تنها تامين‌كننده علوفه ‪ ۵۸۶‬راس دام هستند در حالي كه ميزان دامهاي موجود ‪ ۵/۳‬برابر ظرفيت مراتع است.

وي شمار دامهاي موجود در استان را با احتساب دامهاي عشاير غيربومي سه ميليون و ‪ ۱۱۸‬هزار راس دام برشمرد.

وي اضافه كرد: حدود دو ميليون و ‪ ۴۰۰‬هزار راس دام از اين ميزان متعلق به عشاير غير بومي است.

وي اظهار داشت: براي جلوگيري از رشد بي‌رويه تخريب مراتع كه نبود تعادل دام و مرتع باعث گسترش آن شده طرحهاي مختلفي در دست اقدام است.

وي خاطر نشان كرد: اجراي طرح تعادل دام و مرتع، مميزي مراتع، مديريت چرا، تامين علوفه براي دامهاو... از جمله اين طرحها است.

جهاني گفت: سال گذشته اين اداره براي ‪ ۱۱‬هزار و ‪ ۲۲۲‬بهره‌بردار پروانه چرا صادر كرده و تنها به آنها، حق بهره‌برداري از مراتع را داده است.

وي افزود: به منظور جلوگيري از تخريب مراتع و كاهش مشكلات در اين زمينه ‪ ۱۶‬اكيپ سيار و ‪ ۱۴‬پست ثابت تشكيل شده و با دامداران فاقد پروانه برخورد قانوني صورت مي‌گيرد.

وي اظهار داشت: همچنين بيش از دو هزار و ‪ ۵۰۰‬برگ اطلاعيه به منظور اطلاع رساني و آگاهي عشاير از عواقب ناگوار تخريب مراتع توزيع شده است.

وي خاطرنشان كرد: متاسفانه دامهاي عشاير غيربومي بيشترين تخلف را در نبود رعايت و توجه به مراتع دارند و به بحث اطلاع رساني اهميت زيادي نمي‌دهند.

وي گفت: عشاير بومي با توجه به آموزشهاي لازم ترويجي كه به آنان ارايه شده كمتر باعث تخريب مراتع مي‌شوند.

وي از مسوولان خواست، باتوجه به افزايش روز افزون پديده بيابانزايي كه مهمترين عامل آن تخريب مراتع است نسبت به اين مهم توجه ويژه‌اي انجام دهند.

بيش از يك ميليون و ‪ ۲۰۰‬هزار هكتار مرتع از نوع غني، نيمه فقير و فقير در استان ايلام وجود دارد.

نظرات ارسال نظر