شنبه 17 خرداد 1399

برای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان؛ توزیع مرغ زنده در ایلام ممنوع شد!

مدير كل دامپزشكي استان ايلام گفت: در راستاي پيشگيري از شيوع آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان طرح جمع‌آوري مراكز عرضه مرغ زنده در كل استان تا جمع‌آوري كامل اين واحد‌ها ادامه خواهند يافت.

دكتر بهزاد منصوري با اعلام اين خبر به خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: طرح جمع‌آوري مراكز عرضه مرغ زنده با هدف ارتقاي بهداشت عمومي، كنترل بهداشتي عرضه گوشت مرغ و پيشگيري از بيماري مشترك انسان و دام با نظارت و بازرسي و اقدامات بهداشتي در دستور كار دامپزشكي قرار داشته و به عنوان يك شعار جدي پيگيري مي‌شود.

وي با اشاره به شرايط نامناسب بهداشت دام و بيماري‌هاي مشترك انسان و دام ازجمله بيماري آنفلوآنزا در كشور‌هاي همجوار و همسايه افزود: با وجود اينكه در اكثر كشور‌هاي همسايه ايران بيماري آنفلوآنزا مشاهده شده و كشور ما نيز در منطقه پرخطري قرار گرفته است، با اقدامات موثر و پيشگيرانه‌اي كه از طرف سازمان دامپزشكي كشور در راستاي پيشگيري و كنترل بيماري آنفلوآنزا انجام شده، تاكنون هيچ موردي از بيماري مشاهده نشده است.

منصوري در ادامه گفت: هم‌اكنون هفت ستاد اجرايي پيشگيري از آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در هفت شهرستان استان فعال بوده و تمامي‌ مبادي ورودي با فعاليت پست‌هاي قرنطينه مرزي مهران و پست‌هاي بين استاني قلاجه، پل گاوميشان و پل سيمره توسط بازرسان و كارشناسان دامپزشكي به‌شدت كنترل مي‌شود.

مدير كل دامپزشكي ايلام درخصوص جمع‌آوري و پلمپ بعضي از مراكز عرضه مرغ زنده اضافه كرد: مراكز عرضه مرغ زنده بعد از اخطار كتبي از دامپزشكي صورت تكرار به مراجع قضايي معرفي مي‌شوند.

وي با تاكيد بر ممنوع بودن شكار، خريد و فروش و انتقال پرندگان مهاجر و وحشي گفت: تاكنون طيور بومي‌ بعضي مراكز حساس، نقاط مرزي و مسير كوچ پرندگان خريداري و معدوم شده است.

نظرات ارسال نظر