دوشنبه 5 خرداد 1399

حریم شهر تاریخی دره‌شهر استان ایلام تعیین شد

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان ايلام گفت: با هدف جلوگيري از ساخت و ساز غيرمجاز، حريم محوطه شهر تاريخي دره‌شهر ايلام تعيين شد.

"فريدون محمدي" روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ‪۵۰‬ هكتار از محدوده ‪ ۲۰۰‬هكتاري شهر تاريخي دره‌شهر (سيمره) با تصويب معاونت حفظ و احياي آثار تاريخي، فرهنگي تعيين حريم شده است.

وي ادامه داد: اين شهر تاريخي با هدف حفظ ارزش‌هاي فرهنگي و تاريخي شهر سيمره و رعايت ضوابط حفاظتي و معماري اين شهر تاريخي تعيين حريم شد.

او افزود: با تعيين حريم سميره كارشناسان اقدام به شناسايي مدعيان و مالكان زمين‌هاي كشاورزي در محدوده عرصه و حريم درجه يك مي‌كنند تا زمينه اقدامات بعدي جهت خريد، تملك و پاكسازي عناصر زائد و جلوگيري از دخل و تصرف غيرقانوني فراهم شود.

محمدي تصريح كرد: در حال حاضر در حريم درجه يك شهر، خانه‌هايي ساخته شده و تا پايان عمر مفيد خانه‌ها هرگونه ساخت و ساز جديد در حريم درجه يك ممنوع است و يا بايد با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي ايلام انجام شود.

شهر تاريخي دره‌شهر مربوط به دوران ساساني و اسلامي در كنار شهر كنوني دره‌شهر واقع در ‪ ۱۳۵‬كيلومتري ايلام قرار دارد.

اين شهر كه در دوران حيات خود يكي از شهرهاي مهم و آباد ايران بوده در نيمه دوم قرن چهارم هجري قمري بر اثر زمين لرزه تخريب شده است.

نظرات ارسال نظر