شنبه 14 تیر 1399

رنگینی سفره‌های مردم ایلام باگونه‌های خوراکی گیاهی بهاری

همزمان با نخستين گامهاي بهار، رنگيني و جذابيت دامنه طبيعت استان ايلام اين روزها هزاران مشتاق را روانه خود مي‌كند.

استان چهار فصل ايلام به سبب تنوع آب و هوايي و اقليمي داراي تنوع و جذابيت منحصر به‌فردي از حيث گونه‌هاي خوراكي گياهي است.

اين استان با توجه به اينكه در دامنه رشته كوه‌هاي زاگرس قرار گرفته عرصه‌هاي جنگلي، مرتعي و پوشش گياهي قابل توجهي را در خود جاي داده است.

بهره‌مندي از اين موهبت الهي و وفور گونه‌هاي گياهي خوراكي در اين استان موجب شده كه همه ساله سفره‌هاي رنگين هفت‌سيني مردم اين ديار رنگين‌تر و پربركت تر باشد.

اين روزها بيشتر دامنه‌هاي كوه‌هاي سبزفام اطراف شهر ايلام در فصل بهار به منبع اشتغالي براي شمار زيادي از اهالي استان به ويژه روستاييان شده و حجم زيادي از گونه‌هاي خوراكي را براي استفاده شهروندان روانه بازار مي‌كند.

اين افراد با جمع‌آوري و برداشت اين گياهان از جمله "كنگر"، "قارچ"،"تره كوهي"، "پنيرك"، "پاغازه"، "پيچك " و "توليه" اقدام به فروش اين گياهان در شهرهاي استان از جمله ايلام مي‌كنند.

اكنون بازارهاي تره‌بار فروشي استان مملو از گياهان خوراكي است كه علاوه بر تنوع، جلوه خاصي به اين بازارها بخشيده است.

يكي از فروشندگان گونه‌هاي خوراكي گفت: هر ساله براي برداشت اين گياهان به مناطق مرتفع كوه‌هاي "مانشت" و "كبيركوه" مي‌رود.

"مسلم احمدي" افزود: كوههاي مرتفع استان ايلام مملو از گياهان خوراكي است كه در بازارهاي تره‌بار ايلام مشتريان فراواني دارد.

وي ادامه داد: با توجه به نخستين روزهاي فصل بهار گونه خوراكي كنگر بيشتر از ساير گونه‌هاي خوراكي مورد استفاده و توجه مردم استان قرار مي‌گيرد.

يكي ديگر از اين افراد گفت: گونه‌هاي خوراكي گياهي به واسطه پرورش مناسب در دامنه طبيعت و خواص دارويي و طعم دلچسب از جذابيت مطلوبي براي مردم استان ايلام برخوردار است.

"يوسف محمدي" بيان كرد: برداشت اين گونه‌هاي خوراكي علاوه بر تنوع بخشيدن به سفره‌هاي مردم، زمينه اشتغال صدها نفر را فراهم كرده است.

معاون حفاظت از منابع طبيعي ايلام نيز گفت: با توجه به پوشش مناسب گياهي منطقه، تاكنون بيش از يكصد گونه خوراكي، دارويي و صنعتي در اين استان شناسايي شده است.

"علي ميرزايي" بيان كرد: مردم استان با توجه به خواص متعدد گياهان خوراكي خودرو و طعم مناسب آنها مردم در فصول مختلف سال بويژه فصل بهار از اين گياهان انواع غذاهاي محلي تهيه و پخت مي‌كنند.

وي ادامه داد: روزانه ده‌ها تن انواع گياهان خودرو خوراكي از دشتها، كوه‌ها و ارتفاعات ايلام برداشت و به بازار عرضه مي‌شود.

استان ايلام با گستره حدود ‪ ۲۰‬هزار كيلومتر مربع داراي يك ميليون و ‪۷۰۰‬ هزار هكتار مرتع و جنگل است.

نظرات ارسال نظر