استعفای مسئولان دولتی برای شرکت در انتخابات

مهلت نامزدهاي هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي امروز در حالي  به پايان مي‌رسد ‌كه بر اساس برخي گزارش‌ها، بيش از 150مدير اجرايي كشور كه داوطلبي آنها مغاير با قانون بوده است، طي روزهاي اخير از سمت‌هاي خود استعفا كرده‌اند.
ستاد انتخابات وزارت كشور در اطلاعيه شماره 3 خود خطاب به كساني كه قصد شركت در انتخابات مجلس هشتم را دارند، تاكيد كرد كه تنها تا پايان وقت اداري پنج‌شنبه 21 تير فرصت دارند كه از سمت‌هاي خود كه شامل قانون انتخابات مي‌شود،‌ استعفا كنند.

با فرارسیدن مهلت نهایی استعفای مدیران دولتی، دور تازه ای از تغییرات و استعفاها درسازمان های دولتی شكل گرفته و به گفته كارشناسان امروز به اوج خود خواهد رسيد.

با توجه به اينكه هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي هفته پاياني اسفندماه برگزار‌ مي‌شود،‌ اما طبق قانون انتخابات،‌ نامزدهايي كه عناوين شغلي آنها در قانون ذكر شده بايد 6 ماه پيش از ثبت نام استعفا داده باشند.

به همين منظور از سوي وزارت كشور مهلت پاياني براي ارائه استعفا از سوي داوطلبان امروز اعلام شد.

معاون سياسي وزير كشور هم طي روزهاي گذشته بارها طي مصاحبه‌هاي مختلف،‌ از مديران اجرايي كه مي‌خواهند در انتخابات مجلس شوراي اسلامي نامزد باشند، خواسته بود تا هرچه سريع‌تر استعفا دهند.

طي روزهاي گذشته برخي از منابع خبري از استعفاي دو تن از معاونان وزارت علوم خبر داده بودند كه ظاهرا تصميم نهايي درباره استعفاي آنها امروز اتخاذ مي‌شود.

همچنين برخي منابع از استعفاي يكي از مشاوران وزير كشور خبر مي‌دهند.

از ديگر چهره‌هاي مستعفي اين روزها به دليل شركت در انتخابات، استاندار خراسان شمالي است كه به گفته وي، انگيزه‌اش براي استعفا از استانداري، تشكيل مجلسي قوي و همسو با دولت نهم است.

ظاهراً استعفاي استاندار خراسان شمالي تقديم وزير كشور شده و رئيس جمهوري نيز با اين درخواست موافقت كرده است. دو تن از فرمانداران استان خوزستان و يكي از فرمانداران استان آذربايجان شرقي  نیز استعفای خود را برای حضور در انتخابات تقدیم کرده‌اند.

طي روزهاي گذشته شنيده‌هايي مبني بر استعفاي يكي از معاونان وزارت نفت نيز مطرح شده بود كه وي مجدداً به فعاليت خود  در اين وزارتخانه بازگشته است.  يكي از اعضاي شوراي اسلامي شهر قم نيز پيش از اين برای کاندیداتوری از یکی از شهرهای استان یزد از سمت خود استعفا كرده بود.

مديركل منابع طبيعي،‌ مدير كل راه و ترابري،  مشاور سابق استاندار، برخي از مقامات شهري، معاون مديركل فني و حرفه اي، مدير كل ثبت اسناد و  رئيس اداره آموزش و پرورش استان فارس، چند مقام شهري در استان هاي آذربايجان شرقي و هرمزگان نيز از جمله مسئولين مستعفي هستند.

معاون سياسي امنيتي استانداري و مديركل سياسي انتظامي استان اصفهان و چند مدير آموزش و پرورش اين استان هم از جمله مديران مستعفي اين روزها براي شركت در انتخابات هستند. برخی منابع از استعفای مدیران ارشد ایلام هم برای شرکت در انتخابات خبر داده‌اند.

 در ساير استانهاي كشور هم خبرهاي مشابهي منتشر شده است. تاكنون منابع رسمي در اين باره اظهار نظري نكرده‌اند.

شمارش مكانيزه‌‌ آرا

سخنگوي دولت در نشست خود با خبرنگاران درخصوص شمارش مکانیزه آرای انتخابات 24 اسفند اظهار داشت: وزارت کشور گام هایی در این جهت برداشته و طبیعی است در تبدیل وضعیت انتخابات به صورت 100 درصد مکانیزه مسائلی وجود دارد که باید حل شود.

وی افزود: بخشی از این موضوع باید در چارچوب قانون حل شود و نیازمند اصلاح قانون است، اگر چنین باشد مجلس هم باید وارد عمل شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز