روزانه هفت میلیون مترمکعب گاز تحویل پالایشگاه گاز ایلام می‌شود

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به توسعه میدان گازی تنگه بیجار در دو فاز گفت: روزانه هفت میلیون مترمکعب گاز جهت تامین خوراک پالایشگاه گاز ایلام، تحویل شرکت ملی گاز ایران می‌شود.

 مهندس علی ضیغمی، در ادامه گفت: این مقدار گاز از اول آبان‌ماه با فراهم شدن امکانات راه‌اندازی و یا پیش راه‌اندازی آزمایشی، تحویل پالایشگاه گاز ایلام خواهد شد.

وی میزان اعتبار توسعه تنگه بیجار را ‪ ۱۶۵‬میلیارد تومان اعلام کرد و یادآور شد: گاز این میدان یکی از ترش‌ترین و سمی‌ترین گازهای ایران است به طوری که ‪ ۲/۷‬برابر گاز استحصالی در پارس جنوبی ترشی به همراه دارد.

مهندس ضیغمی یکی ‌از مهمترین دلایل تاخیر در راه‌اندازی این میدان گازی را افزایش ظرفیت تولید میدان از پنج به هفت میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: علاوه بر شرکت نفت مناطق مرکزی، شرکت ملی گاز در ساخت پالایشگاه ایلام هم تاخیر داشته است.

وی همچنین میزان ذخیره گاز این میدان را حدود ‪ ۲۳۰‬میلیارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: ظرفیت اولیه گاز تنگه بیجار واقع در ‪ ۷۰‬کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام ‪ ۳۶‬میلیارد مترمکعب بوده که با انجام عملیات لرزه‌نگاری این مقدار ‪ ۶/۵‬برابر افزایش را نشان می‌دهد.

ضغیمی درپاسخ به سوال خبرنگاری میزان اعتبار توسعه فاز دوم را حدود ‪۹۰‬ میلیون دلار ذکر کرد و یادآورشد: فاز دوم با ظرفیت ‪ ۱۰‬میلیون مترمکعب تا ‪ ۲/۵‬سال آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

استان ایلام ‪ ۱۱‬درصد منابع نفت و گاز کشور را به خود اختصاص‌داده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -7روز