کاوش‌های نجات‌بخشی بیش از ۱۰۰ محوطه تاریخی سیمره ضروری است

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام با توجه به وجود آثار بسیار مهم از دوره پیش از تاریخ تا دوره معاصر درپشت سد سیمره خواستار آغاز هر چه سریع‌تر کاوش‌ها در حوزه آبگیر این سد شد.

به گزارش روز شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران «ایسکانیوز» فریدون محمدی افزود: بررسی اولیه باستان‌شناسان در حوزه آبگیر سد سیمره در ایلام به شناسایی آثار پارینه‌سنگی، مثل مفرغ، نوسنگی، مس و سنگ تا دوره تاریخی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی منجر شد.
وی خاطر نشان کرد: بسیاری از کارشناسان از جمله رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری حتی پیش از آغاز این بررسی‌ها اهمیت آثار موجود در حوزه آبگیر سد سیمره را بسیار با ارزش‌تر و مهم‌تر آثار پشت سد سیوند می‌دانست.
محمدی آغاز سریع کاوش‌های نجات‌بخشی 100 محوطه پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی و معاصر را ضروری خواند و گفت:پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی در حال بررسی و اولویت‌‌بندی برنامه‌های کاوش پشت سد است و فکر می‌کنم بزودی برنامه کاوش‌ها شروع شود.
سد و نیروگاه سیمره در 30 کیلومتری شمال غرب شهرستان دره شهر استان ایلام روی رودخانه سیمره در حال احداث است و طبق پیش بینی های صورت گرفته، آبگیری سد در سال 1386 آغاز می شود.
مطالعات اولیه برای ساخت سد سیمره روی رودخانه سیمره در استان ایلام از اوایل دهه پنجاه شمسی آغاز و سال 1369 این مطالعات وارد مرحله تکمیلی شد.
سد سیمره از نوع سدهای بتنی دوقوسی است و ارتفاع آن از پی 180 متر است. مخزن این سد 3215 میلیون مترمکعب آب را در بر می گیرد./

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -3روز