مستندسازی درختان زیتون ۲۰۰۰ ساله ایلامی

خبرگزاری ایسکانیوز: باغ زیتون محلی در ارتفاع یک هزار و 60 متری از سطح دریا و در ارتفاعات شای ماران منطقه ارکوازی بخش چوار ازسوی کارشناسان معاونت میراث فرهنگی ایلام مستندسازی شد.

به گزارش روز شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران «ایسکانیوز» کارشناس معاونت میراث فرهنگی ایلام گفت: منطقه ارکوازی بخش چوار به‌دلیل آب و هوای مساعد، محلی مناسب برای رشد زیتون است که باحضور کارشناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی استان تهران در 15 سال پیش به این منطقه مشخص شد، قدمت درختان آن به 2 هزار سال پیش می‌رسد.
محمدجواد خانزادی با اشاره به اینکه قطر ریشه هر کدام از این درختان به 2 و نیم متر و ارتفاع آنها به بیش از 3 متر می‌رسد، افزود: تعداد درختان 12 اصله برآورده شده است.
وی با اشاره به وجود یک محوطه و قبرستان تاریخی در کنار باغ، تأکید کرد: محوطه تاریخی در کنار این باغ وجود دارد که برای نخستین‌بار با انجام مطالعاتی روی سفال‌های منطقه معلوم شد آثار به دست آمده به دوره اشکانی – ساسانی تعلق دارد.
خانزادی افزود: وجود این محوطه غنی تاریخی در کنار باغ، اعلام‌نظر کارشناسان فنی در مورد قدمت 2 هزار ساله درختان را تأئید می‌کند. در واقع درختان و معماری و بافت تاریخی محوطه، با هم ارتباط دارند.
وی ابراز امیدواری کرد: با مستندسازی و ثبت این باغ در فهرست آثار طبیعی کشور، نسبت به حفاظت بیشتر این درختان می‌توانیم اقداماتی انجام دهیم.
خانزادی گفت: با به دست آوردن اطلاعاتی درباره درختان 2 هزار ساله، پرونده تشکیل و مستندسازی آن به اتمام رسیده است و پس از این نیز پرونده به شورای فنی معانت میراث فرهنگی استان ایلام ارجاع داده می‌شود تا برای ثبت نهایی در فهرست آثار طبیعی اقدامات لازم صورت پذیرد.
وی با اشاره به روستای بان‌سر در استان ایلام تأکید کرد: در روستای بان‌سر در منطقه چوار نیز درختان کهنسال سروی وجود دارد که منحصر‌به‌فرد است. این درختان سرو و درختان زیتون در کل کشور نمونه‌اند و اگر بتوان روی آنها مطالعات دقیق انجام داد، می‌توان در مورد قدمت استان و کشاورزی موجود در این استان در گذشته اطلاعات فراوانی را به دست آورد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 18ماه و -14روز