شنبه 3 اسفند 1398

نایب رئیس جبهه مشارکت منطقه ایلام :آوردن پول بر سر سفره مردم خیالی بیش نبود

نايب رئيس جبهه مشاركت  منطقه ايلام :آوردن پول بر سر سفره مردم خيالي بيش نبود
مصاحبه با مهندس مرتضي دارايي نايب رئيس جبهه مشاركت ايران اسلامي منطقه ايلام : (تاريخ : 1/6/86)
ـ‌ در ابتدا گزارشي از وضعيت حزب در منطقه را ارائه بفرمائيد.
جبهه مشاركت منطقه ايلام با ترميم و مي توان گفت تولد دوباره خود و بهره گيري از اعضاي شاخه جوانان بعنوان عضو شوراي منطقه و نيز نيروهاي فعال ستاد انتخاباتي دكتر معين در استان جان تازه اي گرفت و توانسته در دو سال گذشته عليرغم مشكلات فراوان درون و برون حزبي از جمله مسائل مالي و نيز فضاي يأس و نااميدي كشور دفتر حزب را در استان بر قرار كرده و در اين مدت كليه كميته ها و شاخه هاي زير مجموعه را فعال نمايد كه مي توان از فعالترين آنها را شاخه جوانان ، كميته امور شهرستانها ، كميته تشكيلات ، كميته پشتيباني و امور مالي و  ... را نام برد . گرچه متأسفانه بنا به عملكرد نه چندان قابل دفاع پيشينيان جبهه دوم خرداد كار سختي جهت عضو گيري و فعاليت داشتيم اما در اين مدت ضمن برگزاري جلسات منطقه توانستيم از نظر سخت افزاري صاحب دفتر و امكانات اوليه كاري شويم به طوريكه تنها حزب حاضر در استان هستيم كه همه روزه دفتر حزب پذيراي اعضا و هواداران خود مي باشد .
كلاسهاي آموزشي حزب در حال برگزاري بوده و اخيراً انتخابات شوراي حوزه (شهرستان) ايلام نيز برگزار گرديد .
اعضاي شوراي منطقه با زحمت اجرايي شاخه جوانان در برنامه هاي فرهنگي بازديد از جشنواره مطبوعات و گراميداشت روز خبرنگار ، اهداء خون . غبار روبي مساجد و ... شركت نموده اند .
طبق برنامه ً حزب در يكماه آينده صاحب دفتر در تمامي شهرستانهاي استان خواهد شد .
اعضاي حزب در نشريات محلي اصلاح طلب فعاليت داشته و بطور منظم در نشرياتي چون مانشت ، شكوه آزادي ، طنين غرب و افق ايلام مقاله نوشته و نسبت به رسالت اطلاع رساني اقدام مي نمايند .
بطوريكه در اولين جشنواره محلي مطبوعات استان صاحب جوايز و عناوين برتر روزنامه نگاري شدند .
اعضاي شوراي منطقه .رؤساي كميته ها و شاخه هاي استان و نيز شاخه جوانان در كليه جلسات و مجامع حزب در مركز بطور منظم شركت نموده اند. نيز رونوشت كليه صورتجلسات حزب به موقع توسط دبيرخانه ارائه مي گردد .
ـ در خصوص عملكرد و مصوبات هيأت دولت در استان چه توضيحي براي خوانندگان عزيز داريد؟
جبهه مشاركت منطقه ايلام در تريبونهاي رسمي و غير رسمي و نيز توسط اعضاء در نشريات محلي نسبت به عملكرد دولت حساسيت نشان داده و شعارهاي غير عملي دولت در زمينه هاي مختلف را به جالش كشيده اند. آوردن پول نفت بر سر سفره مردمي خيالي بيش نبود مردم زماني پول نفت را بر سر سفره خود احساس مي كنند كه سيب زميني و گوشت و پياز را ارزان بخرند آنهم از سر كوچه خود و نه كوچه رئيس جمهور و وزرا .متأسفانه گراني آنقدر پشت مردم ، بويژه دهك هاي پايين جامعه را خم كرده است كه ديگر توان پاشدن ندارند آنها اميدوار بودند كه با شعارهاي پوپوليستي  احمدي ن‍زاد و بزرگنمايي صدا و سيما اتفاق بزرگي در زندگي آنها روي دهدو آسايش و رفاه را تجربه كنند اما پس از دو سال از عمر دولت مأيوس و نااميد در حال گذران زندگي هستند . وقتي استاندار ايلام اعلام مي كند كه بيش از 96 درصد مصوبات هيأت دولت در استان عملي شده است همه انتظار دارند كه تغيير محسوسي را در زندگي خود و در چهره استان شاهد باشند اما اين آمار ويتريني فقط جهت  مصاحبه به درد مي خورد و بس . با تزريق نقدينگي به بازار در قالب طرح بنگاههاي اقتصادي كوچك و زود بازده شاهد تجربه تورم كمر شكن بويژه در بخش مسكن و زمين هستيم . اقشار مختلف جامعه اعم از فرهنگيان ، كشاورزان ،كارگران ، كارمندان و ...از  عدم تحقق خواسته هايشان نگران و معترضند .
در حين سفر هيات دولت  رئيس جهمور در بين مردم منطقه  وعده اي چون بخشودگي جريمه ديركرد وتاخير وامهاي كشاورزي داد اما  عملي نشده است .و اين باعث نارضايتي و ضرر مالي وام گيرندگان شده كه از قضا تعداد زيادي از افراد جامعه هستند.
تحصن صنفي فرهنگيان حاوي پيامهاي  زيادي بود. كه نبايد به سادگي از كنار آن گذشت از جمعيت ششصد هزار نفر استان حدود سيزده هزار فرهنگي در استان مشغول فعاليت هستند كه قدرت اثر گذاري بالايي بر جامعه را دارند .
اعتراض توده اي مردم در زمان اعلام افزايش قيمت بنزين نشانگر مشكلات بويژه معيشتي مردم بود .
البته بسياري از مصوبات هيات دولت بيشتر به يك مصوبه داخلي درون سازماني يك اداره كوچك شبيه بود.
يادمان هست حاميان دولت اصولگرا در زمان دولت اصلاحات پشت شعارهاي اقتصادي قايم شده و از فقر و بيكاري حرف مي زدند حالا همان افراد با تمام قوا نه تنها نتوانسته اند كاري بكنند بلكه عليرغم درآمد بي سابقه دولت ناشي از فروش نفت منشأ معضلات فراوان اقتصادي و پيامد آن اجتماعي شده اند .
حال مي توان از رئيس جمهور پرسيد كه آيا قولي را كه با صداي بلند به مردم ايلام وعده دادي كه : «پس از سفرم به ايلام كلمه محروم را از پس نامه اين استان حذف كرده تا ديگر شاهد گفتن ايلام محروم نباشيم» مي توان عملي كند . يقيناً مي توان گفت نه . متأسفانه اين عملكرد ضعيف دولت در پوشش شعارهاي خود باعث ضربه به اعتماد اجتماعي خواهد شد چرا كه آنها اين عملكرد را به حساب نظام خواهند گذاشت .
از نكات قابل نقد دولت در حوزه عزل و نصب هاست . متأسفانه در حوزه مديران دولتي شاهد حضور برخي مديران بي تجربه و بي سواد بوده و بنا به ديدگاههاي بسته سياسي و گاه نگاه هاي غير معمول كارشناسي ، استان از داشته هاي خود محروم شده است .
اخيراً نيز پروژه غير بومي كردن بدنه مديريت استان از معاونت استانداري تا مديران كل ادارات را در دستور كار خود قرار داده اند . هر چند بايد از عدم عنايت دولت اصلاحات در استفاده از مديران بومي در مديريت ارشد استان نيز گلايه نمود .
ـ نظر شما در خصوص انتخابات مجلس هشتم با نگاه به استان چيست ؟
متأسفانه اصلاح طلبان و به طور عام نيروهاي چپ داخل نظام چندين حريف غير دمكراتيك را توأمان دارند :
رد صلاحيت و فشارهاي تبليغاتي يكطرفه از اين دسته اند . پس كانديداهاي اصلاح طلبان از پيش رقابتي غير عادلانه را بايد شروع كنند كه حتي در صورت پيروزي نيز اميدي به تأييد آراي خويش ندارند . در صورت تأييد صلاحيت كانديداهاي اصلاح طلبان در سطح كشور استقبال عمومي مردم جهت حضور در انتخابات به طور چشم گيري افزايش خواهد يافت و نيز اميد به پيروزي در اين جبهه نيز بالا خواهد رفت .
مردم بايد بدانند كه در صورت تحريم انتخابات در زمان حضور چهره هاي اصلاح طلب جناح اقتدارگرا پيروز كارزار خواهد شد و اين تجربه اي بود كه در چند دوره انتخابات قبلي آنرا مشاهده كرديم .
در صورت تأييد صلاحيت كانديداهاي مورد نظر اصلاح طلبان بدون شك حداقل 70 درصد تركيب نمايندگان استان را اين افراد تشكيل خواهند داد . صحت اين گفته در انتخابات شوراهاي شهر و روستا تأييد شد بطوريكه در استان ايلام رئيس شوراي استان ، نماينده استان در شوراي عالي استانها ، رؤسا و اعضاي شوراي  برخي شهرها را نيروهاي اصلاح طلب تشكيل مي دهند .
استان ايلام به عنوان يك پايگاه اصلاح طلب شناخته شده كه در جريان دور اول انتخابات رياست جمهوري نهم آقايان كروبي و معين حائز بيشترين آراء مأخوذه در استان شدند .
تلاش حزب در استان بر اين است تا در قالب ائتلاف گروههاي اصلاح طلب و رعايت ويژگيهاي منطقه اي اين روند را ادامه دهد .
ـ در پايان دلايل شكست اصلاح طلبان و راهكار بازگشت آنها به قدرت را چه مي دانيد؟
همانطوركه بارها بزرگان اصلاحات از جمله دكتر حجاريان و مهندس نبوي گفته اند جبهه دوم خرداد در زمان پيروزي در سال 76 صاحب برنامه مديريتي براي كشور نبوده چون اصلاً پيش بيني پيروزي را نكرده بودند و اين مسأله آنچنان خود را در اداره جامعه نشان داد كه مردم به خاطر عملكرد ضعيف بسياري مديران و از جمله حضور فرصت طلبان در لايه هاي تصميم گيري و اجرايي اصلاحات با اين رويكرد سياسي قهر كرده و  خانه نشين و منزوي شدند . گرچه بايد توان واقعي و نه اسمي جبهه دوم خرداد را ملاك ارزيابي قرار داد اما با اين وجود بسياري كوتاهي ها و ندانم كاريها منشأ پيروزي جناح اصول گرا در عرصه انتخابات سريالي شوراها ، مجلس و رئيس جمهوري شد . و مي توان راه حل برگشت دوباره اصلاحات به عنوان گفتمان برتر تقويت پايه هاي اجتماعي و توجه به نيازهاي مردم و تكيه بر نيروهاي معتقد خود دانست . بارها اين را به بزرگان حزب و اصلاحات گفته ام كه هميشه اشتباه ژنرال ها باعث شكست ارتش و پياده نظام شده است . اشتباهات فاحش برخي از ژنرال ها باعث شكست جبهه اصلاحات و نااميدي مردم شد .
اميد است كه  اين اشتباهات با توجه به تجربه هاي هزينه بر فراوان تكرار نشده و كشتي دمكراسي خواهي ملت ايران به سر منزل مقصود برسد .

نظرات ارسال نظر