پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

طاق شیرین و فرهاد؛ مهمترین اثر تاریخی شهرستان ایوان

شهرستان ایوان با داشتن آثار تاریخی و طبیعی مختلف از قطبهای توریستی استان ایلام بوده که مهمترین اثر این شهرستان طاق شیرین و فرهاد است.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان ایوان از شهرستان های جدید استان ایلام است که استعداد بالقوه کشاورزی و دام داری فراوان دارد.

 این شهرستان در حدفاصل بین ایلام به اسلام آباد و گیلان غرب قرار گرفته است.

زیباییهای طبیعت این منطقه بسیار چشم گیر است و آثار باستانی آن نیز حاکی از تمدن و تاریخی دیرینه است.

طاق شیرین و فرهاد‏، آتشکده سه پا در بخش زرنه، غار معروف به طلسم نزدیک روستای کله جوب ، شکار گاه شره زول در کوه شره زول ایوان ودیدنی های طبیعی و زیبای آن، گردشگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، آثار تپه تاریخی زرنه، زیارتگاه سید عبدالله در ایوان و زیارتگاه حاجی حاضر در ایوان از جمله مناطق دیدنی این شهرستان به شمار می روند.

ایوان دارای ییلاق های مصفایی بوده و غار طلسم و گردشگاه خوران از نقاط مهم و دیدنی آن هستند. از مهم ترین مراکز دیدنی و زیارتگاهی ایوان می توان به آتشکده سیاهکل، طاق شیرین و فر هاد، قلعه شمیران، پل شیر پناه، تپه های زرنه و نرگسی، غار طلسم، بقعه حاجی حاضر، امام زاده عبدالله و... اشاره کرد.    

در این شهرستان معادن گچ، ‌شن و ماسه نیز بیش تر در اطراف رودخانه گنکیر وجود دارد. از مهم ترین صنایع دستی در شهرستان ایوان غرب می توان به بافت جاجیم، گلیم و گلیم نقش برجسته، فرش کرک و ابریشم، سیاه چادر، نمد مالی و... اشاره کرد. در این شهرستان موج بافی نیز رواج بسیاری دارد که از آن برای زیبایی منازل و رخت خواب پیچ و... استفاده می کنند و بیش تر توسط مردان بافته می شود و مواد مصرفی آن از پشم یا کاموا است.

طاق شیرین و فرهاد ایوان در استان ایلام که هر سال مورد بازدید بسیاری از دوستداران تاریخ و تمدن ایران‌زمین قرار می‌گیرد، یادآور افسانه‌های تاریخی است.

این بنای تاریخی که برای دوستداران تاریخ یادآور افسانه‌های ایران‌باستان است، به شماره 7969 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

طاق شیرین و فرهاد بنایی سنگی است که در دوران ساسانی با استفاده از سنگ‌های حجیم تراش خورده و بدون ملات ساخته شده است.

این بنا در پای دامنه شرقی ارتفاعات صخره ای از نوع سنگهای لاشه ای قرار گرفت که به علت قرارگیری در مسیر فرسایش صخره های متلاشی شده، مدام در معرض مدفون شدن قرار داشته است.

این اثر تاریخی در محدوده منابع طبیعی و در منطقه گرمسیری ایوان قرار داشته که هنوز هم عشایر کوچ رو از آن به عنوان منطقه قشلاقی استفاده می کنند.

نوع پوشش گیاهی منطقه مرتع و نوع بافت خاک مکان و زمین پیرامون آن، شنی سنگلاخی است.

اساس این بنا را طاقی سنگی با پلانی مربع شامل شده که اطلاق نام طاق به این بنا، عبارت از یک اتاقک نیمه زیر زمینی است که به طول 320 سانتی متر و عرض 290 سانتی متر و ارتفاع 220 سانتی متر از کف طاق ساخته شده است.

مصالح ساخت این بنا را تماما سنگهای حجیم تراش خورده تشکیل داده که به صورت خشکه چین و بدون ملاط و به صورت رج رج بر روی هم قرار داده اند. برش دادن تپه نیز بخاطر وضعیت ساخت بنا و عدم ریزش آن بوده است.

بنای طاق در فضای داخلی کاملا یکنواخت، ساده و بدون هرگونه تزئینی بوده است. در سطح داخلی بنا در حال حاضر کفی موجود نیست فقط در بخش نعل درگاهی پوششی از سنگهای تخت لاشه ای از جنس صخره های بالادست بنا پوشیده شده است.

آنچه که در این بنا قابل توجه بوده و عظمت آن را دوچندان می کند و شیوه معماری آن را منحصر به فرد کرده است، تغییر حالت پشت بام طاق از هلالی به حالت مسطح و یکنواخت بوده که این مهم معماری بنا را خیره کننده کرده است.

منطقه ایوان به جهت شرایط بهینه زیست محیطی، کوهستانی بودن منطقه و مراتع بسیار و سهولت در دسترسی به دشت و کوهستان و وجود رودخانه های بسیار در جای جای آن بخصوص رودخانه عظیم و پر آب کنگیر جاری در دشت ایوان در طول دوران تاریخی استقرارهای موقت و دائم بسیاری را در خود جای داده است.

بنای طاق شیرین وفرهاد نیز یکی از این بناهای منحصر به فرد بوده که در منطقه کوهستانی ایواان به جهت موقعیت استراتژیک منطقه احداث گردیده است. این بنا در نوع خود بی نظیر بوده و تفاوت در نوع ساخت آن نسبت به دیگر بناهای مشابه قابل توجه است.

نظرات ارسال نظر