جمعه 9 خرداد 1399

ایلام؛ سرزمین غارهای طبیعی و شگفت انگیز

وجود غارهای متعدد طبیعی و شگفت انگیز در استان ایلام باعث شده همه ساله تعداد زیادی گردشگر برای دیدن این غارها به استان ایلام سفر کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در استان ایلام به دلیل شرایط طبیعی غارهای جالب توجهی وجود دارند که هریک به نوعی زیبایی ها طبیعی منحصر به فرد را به نمایش گذاشته اند.

وجود غارهای مختلفی چون غار خفاش، زینگان، ملک و کبوتر دان از دیگر جاذبه ‌های این استان است که در گرمای تابستان فضای دلنشین و خنکی را برای گردشگران فراهم می کند.

غار زینه گان

غار شگفت انگیز زینه گان در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد و در فاصلة 52 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.

این غار روباز که بیش از یک کیلومتر طول دارد، دارای آب فراوان، دهلیزهای آبگیر، قندیل های متعدد و آبچک های طبیعی و بسیار جالب است.

هوای داخل غار بسیار سرد و مطبوع است و درحالی که منطقه صالح آباد درتابستان حدود 40 درجه گرما دارد، اختلاف هوای بیرون غار درتابستان تقریباً 50 درجه است و به همین دلیل آن را غار بهشت نیز می نامند.

سرخس ها، جلبک ها، گل ها و گیاهان خودروی داخل غار، رنگ سنگ ها، پیچ و خم داخل غار ، لب های به هم دوخته قسمت هایی از سقف غار همه و همه حکایت از شگفتی های طبیعت دارد.

این غار یکی از جاذبه های مهم توریستی استان ایلام است.

غار خفاش

غار خفاش واقع در شهرستان دهلران تنها غار خفاش کشور است که متاسفانه در کشور ناشناخته مانده است. این غار به طول 155 متر، عرض 30 متر و ارتفاع آن از سقف با کف 50 متر است.

این غار به علت زندگی میلیون ها خفاش درداخل آن، به غار خفاش معروف شده  و خفاش های آن از نوع دُم دار و بزرگ هستند. این غارها دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت های آن به 400 متر می رسد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است.

غار تایه گَه

این غار در دو  کیلومتری جنوب غربی روستای وری درمیان دره ای که به رودخانه جنوب روستا منتهی می شود، قرار گرفته و تا مرکز بخش ملکشاهی 15 کیلومتر فاصله دارد.

طول دهانه غار 25 متر و عرض ( تالار ) آن 120 متر و بلندی سقف آن تا کف غار 33 متر بوده کف غار از شن و سنگ پوشیده است.

غار طلسم

این غار در ضلع خاوری دهستان سراب ایوان در ارتفاعات درون دریژ و در بالای کوه مانشت، قرار دارد. درازای این غار از ورودی تا انتهای آن 300 متر است که 100 متر اول آن به صورت فضای باز است.

در سقف غار استالاگتیت یا "چکنده" نیز وجود دارد. در عمق 100 متری غار یک سه راهی وجود دارد که یکی از دهلیزهای آن 20 متر عمق دارد و دهلیز آن نیز از فاصله 10 متری تنک تر شده و صعب العبور می شود.

پس از گذشتن از راه صعب العبور مذکور تا عمق 200 متری، غار به صورت نیم دایره امتداد دارد. از 260 متری به بعد عمق داخل مجرا باریک می شود.

تفاسیر این نمونه ها، نشان می دهد استان ایلام دارای پتانسیلهای مختلف طبیعی جهت بکارگیری صنعت اکوتوریسم است.

با برنامه ریزی مدون، آموزش و فرهنگ سازی و با شناختی که از ایلامیان وجود دارد و عشق و دوستی آنان با طبیعت می توان افقی روشن در صنعت اکوتوریسم در استان ایلام شاهد بود.

راه اندازی تورهای طبیعت درمانی در چشمه های آبگرم مهران و دهلران، تورهای کوهنوردی در کوه های کبیرکوه  مانشت ، دالاهو و ... ، تورهای آبی در سدهای استان و رودخانه های کنـجانچم و سیمره، تورهای غارنوردی در غارهای زینه گان، کان گنبد، خفاش، بره زرد و ... می تواند از برنامه ها و تورهای متنوع طبیعت گردی در استان باشد.

خوشبختانه ایلام دارای طبیعت گردهای بومی فراوانی است که با آموزش استاندارد می توان آنان را به راهنمایان مجرب تبدیل کرد و با تهیه نقشه های طبیعت گردی و شناخت مکانهای مستعد در این زمینه و تبلیغات و اطلاع رسانی برنامه ریزی شده، اکوتوریسم را در استان ایلام راه اندازی کرد.

نظرات ارسال نظر