سه‌شنبه 1 بهمن 1398

کبیرکوه، کم از الوند نیست /گفتگو با روابط عمومی انجمن کوهنوردان ایران شاخه ایلام

انجمن کوهنوردان ایران حدود 12 سال است که رسما فعالیت خویش را آغاز کرده است، به جرأت می توان گفت این انجمن ازگسترده ترین و منسجم ترین تشکل غیر دولتی در زمینه ی کوهنوردی، کوه پیمایی و آموزشهای مرتبط با مسائل زیست محیطی است. انجمن تقریباً در عموم مراکز استانی و بسیاری از شهرستانها دارای نمایندگی است.خوشبختانه با تلاش دوستان و علاقمندان به کوه و طبیعت نمایندگی انجمن در ایلام تشکیل و پس از برگزاری مجمع عمومی و انتخاب هیأت مدیره رسماً فعالیت خود را آغاز کرده است. در این بین فرصتی دست داد که با فرهیخته ارجمند و فعال اجتماعی جناب مهدی مومنی مسوول روابط عمومی انجمن نشستی دوستانه داشته باشیم.
گفتگو:کامران رحیمی
س : فعالیتهای نمایندگی ایلام را برای خوانندگان محترم کوشک تشریح فرمائید:
ج : بله، انجمن در ایلام مطابق با مواد اساسنامه اهم فعالیتهای خود را در زمینه جذب و آموزش علاقمندان کوهنوردی و کوه پیمایی ، حفظ و پاسداشت منابع طبیعی و محیط زیست منطقه ، همراهی و همگامی با تشکلهای فعال عرصه های زیست محیطی ، تحقیق و پژوهش ، شناسایی و شناسنامه دار کردن ارتفاعات منطقه ، غارها و مناطق گردشگری استانی قرار داده است.
س : در موارد ذکر شده عملاً  چه کارهایی صورت گرفته است:
ج : انجمن در مدت کوتاه فعالیت خود موفق به جذب 140 عضو شده که پس از ثبت نام کارت عضویتشان صادر و در برنامه های مختلف انجمن شرکت فعال دارند، با NGO های ورزشی و زیست محیطی چند نشست مشترک صورت گرفته و ضرورت همراهی و همفکری در زمینه های محیط زیست و منابع طبیعی مورد تاکید واقع شده است ، با مسئولین منابع طبیعی ، محیط زیست و هلال احمر جلساتی برگزار گردیده و اعضای انجمن و دوستان منابع طبیعی اقدام به اجرای برنامه های مشترکی در زمینه ی پاکسازی طبیعت نموده اند ، کارگاه ها و کلاس های آموزش در زمینه کوه پیمایی، سنگ نوردی و دوره های امداد ونجات برگزار شده است یا در دست اقدام است، کمیته ی غارنوردی انجمن جهت شناسایی ، پیمایش و شناسنامه دار کردن غارهای استان تشکیل گردیده است ، انجمن برای پیشبرد برنامه های خود با  هیأت کوهنوردی استان و اداره ی کل ورزش و جوانان استان دارای تعامل خوبی است.
س : آیا فعالیتهای گسترده ای که به آنها اشاره کردید توسط رسانه ها انعکاس یافته و به اطلاع عموم رسیده است؟
ج : البته رسانه ها در این زمینه کم لطفی دارند، بارها از صدا و سیما درخواست شده فعالیتها و صعودهای انجمن پوشش خبری داده شوند ولی متاسفانه این اتفاق تا به حال محقق نشده ، امیدواریم مسوولین صداوسیمای استان اهمیت موضوع را درک کنند، مهمترین مزیت نسبی و سرمایه استان جلوه های زیست محیطی و کوهستانها و جنگل های استان است ، اگر این سرمایه به خوبی معرفی شود ایلام می تواند به قطب گردشگری در غرب کشور تبدیل شود ، در سایر استانهای زاگرس نشین جنگل ها و کوه هایی به زیبایی  منطقه ایلام دیده نمی شود. کبیرکوه بسیار زیباتر و شاخص تر از الوند همدان است ، تنگ رازیانه ، تنگ گنجه ، تنگ ریون و ویژده¬رون از دیدنی ترین مناطق غرب کشور و کل کشور است، اینها معرفی نشده ، صدها هزار نفر هرساله از الوند و غار علیصدر همدان دیدن می کنند ، اقتصاد استان همدان به جهت بحث توریسم بسیار رشد کرده است اما سالی صدنفر از کبیرکوه و غار اعجاب انگیز بره زرد و زینگان دیدن نمی کند.اینجا نقش رسانه مخصوصا صداوسیمای استان بسیار موثراست ، بگذارید موضوع را از زاویه دیگری ببینیم ، ساعتها برنامه در رابطه با بازیهای فراموش شده محلی و پخت و پز غذاهای محلی و خیلی چیزها که عملاً در زندگی مردم روستایی هم کاربرد ندارد تهیه و پخش می شود ، اما یک برنامه تخصصی . آموزشی در باره ی اصول کوهنوردی و کوه پیمایی و یا در خصوص معرفی جامع و کامل مناطق گردشگری توسط کارشناسان تهیه و پخش نمی شود، حال آنکه با توجه به جغرافیای منطقه ضرورت تهیه چنین برنامه هایی برکسی پوشیده  نیست ، صداوسیما در تربیت انسان متعهد و مسوول نسبت به منابع طبیعی و محیط زیست می تواند بهتر و موثرتر عمل کند، تا به حال رسانه های محلی در انعکاس اخبار و فعالیت NGO ها از جمله انجمن کوهنوردان چندان فعالانه عمل نکرده اند.
س : تشکیل NGO هایی مانند انجمن کوهنوردان ایلام چه تأثیری بر جامعه پذیری و تغییر نگرش افراد دارد؟
ج : سوال خوبی است ، سازمانهای مردم نهاد به علت خودجوش بودن ، فارغ بودن از سیستم عمودی قدرت و سلسله مراتبی ، به علت داشتن پیوندهای عاطفی قوی بین اعضا ، صداقت و اعتماد بیشتر در مقایسه با نهادهای دولتی در تربیت اعضای خود متناسب بازمینه ی فعالیت بسیار موفق تر از سازمان ها و ادارات دولتی عمل می کنند، بنده به تجربه دیده ام که اعضا نسبت به مقررات و مصوبات NGO ها متعهدتر و وفادارترند  تا مقررات رسمی و دولتی ، الان هیچکدام از اعضای انجمن اقدام به قطع درخت یا شکستن شاخه ها نمی کنند ، عموم اعضا در برنامه های صعود ، ضمن نریختن زباله در طبیعت ، اقدام به پاکسازی محیط کوهستان نیز می کنند. آتش افروختن در حین اجرای برنامه فراموش شده است ، آموزش هایی که به اعضا داده می شود و تعهد و احساس مسوولیت درونی که شکل می گیرد توسط اعضا در بین خانواده ها و اقوام ترویج می شود، معلمانی که عضو انجمن هستند نقش موثری در انتقال آموزش ها و تغییر نگرش دانش آموزان در زمینه های زیست محیطی دارند، فعالیتهای گروهی انجمن در پاکسازی طبیعت باعث تغییر نگرش طبیعت دوستان و گردشگران می شود.
س : به نقش معلمان اشاره کردید ، مدارس ، سازمان آموزش و پرورش ، دانشگاه و یا مراکز آموزشی در زمینه های ذکر شده چگونه می توانند ایفای نقش کنند؟
ج : نقش آموزش و پرورش بی بدیل است ، آموزش و پرورش در تربیت و تغییر نگرش دانش آموزان نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی استان ، کشور و کل کره زمین بسیار نقش دارد، گنجاندن مباحث مرتبط با حفظ و پاسداشت محیط زیست و استفاده صحیح از نعمتهای خدادادی و طبیعی در کتب درسی ضروری است. هر ساله صدها اردوی دانش آموزی توسط مدارس برگزار و اجرا می شود، در این اردوها می توان توسط کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی و افراد آگاه بهترین آموزشها را به دانش آموزان داد، با مشارکت دانش آوزان می توان عملیات پاکسازی طبیعت را در زمان اردو اجرا کرد، آموزش و پرورش استان می تواند یک روز را تحت نام روز طبیعت پاک نام گذاری کرده و دانش آموزان و مدارس را به مشارکت در پاکسازی طبیعت از زباله های استانی و بیماری های گیاهی مانند لورانتوس دعوت کرد، مراکز آموزشی و دانشگاهی با برگزاری سمینارها و همایشهایی در سطح استان و دعوت از اساتید و آگاهان این حوزه از کل کشور می توانند در تغییر نگرش مردم استان و تغییر نگاه سنتی به نگاه مدرن و امروزین به منابع طبیعی تاثیر گذار باشند.
س : رابطه انجمن با ادارات و نهادهای دولتی چگونه است و آیا امکانات خاصی در اختیار شما قرار داده می شود؟
ج : رابطه انجمن با نهادهای دولتی رابطه مشورتی و معاضدتی است نه انجمن قوه قهریه و اجبار دارد نه نهادهای دولتی خارج از چهارچوب قانون می توانند NGO ها را وادار به فعالیتهای خاص نمایند. انجمن بارها حسن نیت خود را اعلام کرده و در محضر مسوولین محترم دیدگاه و تلاشهای خود را تشریح کرده است.حمایت خاصی هم تا به حال صورت نگرفته است ، البته جا دارد از حسن توجه مدیر کل محترم ورزش و جوانان و مسولین محترم منابع طبیعی و محیط زیست تشکر کنم.
س : بخش مهمی از فعالیت انجمن بدون شک در رابطه با کوهنوردی به شیوه حرفه ای  است .در این باره برای خوانندگان بیشتر توضیح دهید:
ج : عموم مردم و جوانان ایلامی چنان که خود نیز مدعی هستند اقدام به کوهنوردی می کنند اما تعداد کوهنوردان واقعی و حرفه ای در استان بسیار اندک است. افرادی دهها سال است به شیوه شخصی یا در یک گروه کوچک اما بدون دانش فنی و تجهیزات حرفه ای کوهنوردی می کنند. چنین افرادی در معرض آسیبها و خطرات جدی هستند ف یکی از هدفهای مهم انجمن در سطح کشور و استان تربیت کوهنوردان حرفه ای با دانش فنی بالا است ، تربیت کوهنوردانی که ان شاء ا... در آینده ی نزدیک موفق به صعودهای 7000 متر و بالاتر شوند. در همین راستا انجمن دوره های آموزش منسجمی را با حضور مربیان ممتاز در استان آغاز کرده است، متاسفانه به علت کم کاری متولیان امر در سنوات گذشته یک گروه توانمند فنی و حرفه ای در زمینه کوهنوردی در استان شکل نگرفته است. هنوز ما یک تیم قوی سنگ نوردی و صخره نوردی مطرح در سطح ملی نداریم ، فاقد یک گروه فنی غارنوردی که بتواند غارهای استان را پیمایش کامل و شناسنامه دار کند یا به نام خود در فدراسیون ثبت کند هستیم . مسیرهای صعود، ارتفاع قلل استان ، مناطق گردشگری و مناسب کوه پیمایی معرفی نشده ، کارهای عقب مانده بسیاری که در سنوات گذشته توسط مسوولین امر باید انجام می شد بر زمین مانده است ، ما الان برای برگزاری یک دوره آموزشی مجبوریم با هزار خواهش و تمنا و هزینه مضاعف ، مربی از استانهای دیگر جذب کنیم. اگر جوانان مستعد جذب می شدند و در دوره های مربی گری حضور فعال داشتند ، امروزه مشکلات حوزه ی کوهنوردی و علاقمندان این ورزش در استان بسیار کمتر بوده ، خلاصه پتانسیل وظرفیت بزرگی در استان و جود داشته و دارد که مورد استفاده واقع نشده ، مسوولیت انجمن در شناسایی و پرورش این ظرفیت سنگین است ، امیدواریم با همت اعضا و آسب شناسی و مرتفع شدن موانع ، کوهنوردی در استان جان تازه ای بگیرد.
سخن آخر:
باید بپذیریم که کم کار کرده ایم و این خیلی دردناک ست که اماکن تاریخی، فرهنگی ، گردشگری، غارها ، تالاب و کوه های سرزمین عزیزمان ایران را گروههای خارجی باید برایمان اکتشاف و معرفی کنند ، شناسایی ، حفظ و معرفی این سرمایه ها ، وظیفه عمومی و همگانی است . هنرمندان استان اعم از مستندسازان ، نویسندگان و شعرا ، نقاشان و خوشنویسان ، هرکدام به شکلی می توانند اهمیت طبیعت و محیط زیست را در شکل دهی به یک جامعه و زندگی سالم انعکاس دهند ، نکته آخر اینکه کار خیر تنها ساختن مسجد و مدرسه سازی نیست ، کمک به توسعه ی ورزش و حمایت از گروه های غیر مردمی فعال و مرتبط با ورزش و مسائل زیست محیطی بدون شک در زمره کارهای خیر و خداپسندانه است. از شما و همکاران ارجمندتان سپاسگزاریم.
امیدواریم مسوولین صداوسیمای استان اهمیت جذب و توسعه¬ی صنعت گردشگری را دریابند.
نقش آموزش و پرورش بی بدیل است ، آموزش و پرورش در تربیت و تغییر نگرش دانش آموزان نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی استان ، کشور و کل کره زمین بسیار نقش دارد.
نظرات ارسال نظر