پرداخت "پرسانه " به سوگوار در استان نشانه بزرگ‌منشی مردم است

يك کارشناس فرهنگي در ايلام گفت: پرداخت حق"پرسانه " به سوگوار در مراسم درگذشتگان در ايلام در واقع نشانه بزرگ‌منشي وحس مشارکت طلبي اهالي اين استان است.
کرم‌نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، افزود: با وجود گذشت چندين سده از عمر"پرسانه " در استان ايلام، نسل فعلي نيز همچنان در مراسم سوگواري خويشاوندان و بستگان خود به عنوان يک دين يا يک حس مشارکت، عمل مي‌کنند.
وي تأکيد کرد: از ديرباز وبراساس يک سنت نيک، اهالي ايلام در اداي حق "پرسانه " به عنوان همدردي وکاهش بار هزينه‌هاي مراسم سوگ کوتاهي نکرده‌اند و در نسل امروزي نيز شاهد بهتر اداکردن اين عمل نيک وخيرخواهانه در اين استان هستيم.
کرم‌نژاد با اعلام اينکه پرداخت يک مبلغ به عنوان حق"پرسانه " به صاحب سوگ در ايلام امروزه به اشکال مختلفي نمود پيدا کرده، افزود:تا پيش از اين شرکت‌کنندگان در سوگ يک فرد، معمولا مبلغي را به عنوان "پرسانه " به صاحب مراسم پرداخت مي‌کرده‌اند، اما امروزه افزون بر اين مايحتاج اوليه مراسم را هم در اختيار صاحب سوگ قرار مي‌دهند.
اين کارشناس فرهنگي اضافه کرد: ترويج اين فرهنگ وسنن نيک مي‌تواند در شکوفاتر شدن حس مشارکت جويي اهالي استان بويژه به هنگام وقوع عارضه از جمله عوارض ناگوار کمک کند؛ زيرا اصولا جامعه ما امروزه بيش از هر زمان ديگري به همدردي ومشارکت خيرخواهانه نياز دارد.
وي در توصيف بيشتر "پرسانه " اظهار کرد: در اداي "پرسانه" يکي از بستگان سوگوار اقدام به جمع‌آوري مبلغي از هريک از شرکت کنندگان در مراسم مي‌کند و در نهايت آن را در اختيار سوگوار قرار مي‌دهد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز