شنبه 14 تیر 1399

خطر انقراض "لاله های واژگون" زاگرس

 گل لاله واژگون، لاله سرنگون یا اشک مریم از گونه های نادر گیاهی استان ایلام است که این گل زیبا در کوه های استان ایلام در معرض انقراض قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، گل لاله واژگون یا لاله سرنگون از گونه های نادر گیاهی استان ایلام است که در ماههای فروردین و اردیبهشت ماه به گل می نشیند.
گل لاله واژگون یکی از گلهای زیبا و نادری است که رویشگاه آن در کوه های زاگرس است و در استان ایلام گستره رویش آن به مساحت 10هزار هکتار است.
این گل زیبا از طریق پیار و بذر تکثیر می شود و چرای احشام، تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی، برداشت مستقیم این گیاه و عرضه به بازار مهم‌ترین عوامل تهدید لاله های واژگون است.
متاسفانه برخی افراد سودجو آن را از ریشه کنده و در بازار می فروشند و باعث از بین رفتن آن می شوند.
این گیاه نخستین بار در سال 1576 میلادی به وسیله جهانگردان اروپایی از ایران به اتریش برده شد.
شیوه پرورش لاله واژگون در باغها و گلخانه‌ها در سطح وسیعی از اروپا رواج دارد در حالیکه این گل در فلات ایران و کوه های زاگرس به طور طبیعی رشد و نمو می‌کند.
عمر زنده ماندن گلهایی که از دشتها و مناطق کوهستانی کشور چیده می شوند 20 تا 24 ساعت زیرا این گل تنها در مناطق سرد کوهستانی قابلیت رشد دارد.
نام دیگر لاله واژگون، "لاله سرنگون" و "اشک مریم" است که 100 تا 120 سانتیمتر از سطح زمین قد می کشد.
معاون منابع طبیعی ایلام در این ارتباط به خبرنگار مهر در ایلام گفت: گل دهی گل لاله واژگون در فصل بهار یعنی فروردین و اردیبهشت است، البته شهریور و مهر آغاز تقسیم شدن بوته های این گل است و عمر کوتاهش با شدت بارانهای بهاری تمام می شود و پایان بارشها، آغاز ریزش برگهای لاله های واژگون است.
عبدالسلام پیری افزود: گلهای لاله واژگون قابلیت تکثیر از طریق کشت گلخانه ای را دارند و این حرکت خوب و تاثیرگذاری است زیرا که از انقراض این گونه گیاهی جلوگیری می شود.
وی بیان داشت: این گونه گیاهی به وسیله دامها و تغییرات کاربری زمینهای کوهستانی به شدت در حال تهدید است.
این مسئول یادآور شد: عمر زنده ماندن گلهایی که از دشتها و مناطق کوهستانی کشور چیده می شوند 20 تا 24 ساعت است زیرا این گل تنها در مناطق سرد کوهستانی قابلیت رشد دارد.
استان ایلام با داشتن جاذبه های طبیعی منحصر به فرد به عروس زاگرس لقب گرفته است و وجود لاله واژگون در طبیعت بکر ایلام باعث جذب گردشگران متعدد به این مناطق می شود.
از طرفی دیگر می توان با تکثیر این گل در گلخانه از آن به عنوان یک صنعت اشتغالزا برای جوانان استفاده کرد چرا که این گل طبق گفته کارشناسان خواص دارویی نیز دارد.
با این حال خود مردم نقش مهمی در توسعه لاله واژگون دارند بطوریکه وقتی راهی طبیعت می شوند و با لاله واژگون برخورد می کنند، به آن صدمه وارد نکنند.
نظرات ارسال نظر