دوشنبه 1 مهر 1398

آبدانان در غبار محرومیت/ ظرفیتهای شهرستان منتظر سرمایه گذاری

شهرستان آبدانان یکی از شهرستانهای استان ایلام است که در دامنه جنوبی کبیرکوه قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در بین کوهها چندان از لحاظ وسعت، رشد پیدا نکرده و هم اکنون غبار محرومیت این شهرستان را فراگرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، شهرستان آبدانان یکی از شهرستانهای استان ایلام است که مرکز این شهرستان شهر آبدانان است.

این شهرستان که در دامنه جنوبی کبیرکوه و دره با صفای رودخانه آبدانان در شمال مقبره سید صلاح الدین محمد قرار دارد، با شهرستانهای دهلران و دره شهر و اندیمشک استان خوزستان و پلدختر استان لرستان همسایه است.

اساس اقتصاد آبدانان به ترتیب بر دامداری، کشاورزی و صنایع دستی نهاده شده است و زندگی عشایری در این منطقه از جمله جلوه های دیدنی این شهرستان به شمار می رونداین شهر ستان دارای معادن نفت و گوگرد و چشمه های آبگرم است و به لحاظ نظامی و کشاورزی و دامداری اهمیت دارد.

در این منطقه منابع کانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگلها و مراتعدارای، زمین های مستعد کشاورزی و دامداری است و نوع کشت به دو صورت آبی و دیم صورت می گیرد.

اگرچه به علت فراوانی ناهمواریها، زمینهای زراعی بسیار کم وسعتند اما با این وجود بیشترین استفاده از حداقل امکانات برده می شود.آب کشاورزی از رودخانه های کرخه و آبدانان تامین شده و محصولات آن گندم، جو و برنج است.

دامداری پیشه اصلی و مهم اهالی بوده و اکثرا با نگهداری و پرورش گوسفند، بز و گاو نه تنها از فرآورده های لبنی حاصله از آن، جهت مصارف داخلی بهره می برند بلکه از فروش دام زنده، گوشت، پشم و روغن به افزایش عایدات خود کمک شایانی می کنند. اساس اقتصاد آبدانان به ترتیب بر دامداری، کشاورزی و صنایع دستی نهاده شده و صادرات آن دام زنده، پشم، روغن و گندم است.

شهرستان آبدانان از تاریخ و قدمتی دیرینه بر خوردار بوده و آثار ارزنده تاریخی سراسر آن را فرا گرفته استآثار "گورگبران" و "قلعه کرودیت" از جمله این آثار هستند و اهمیت تاریخی و قدمت آن را نشان می دهند.

آبدانان از شهرهای کهن سرزمین آلامتو است

این شهرستان دارای تفرجگاه های متعددی نیز هست که مهمترین مراکز دیدنی و زیارتگاهی آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه دذ آبدانان، دریاچه دوگانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان، غار طبیعی مژاره درآبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی کوه اناران و کبیرکوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبک معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشکیل می دهند.

آبدانان از شهرهای کهن سرزمین آلامتو است و از روزگاران ایلامیان باستان و دوران مادها‌، هخامنشیان و ساسانیان و آثاری در جان و دل و خاک خود دارد آثاری به جا مانده است که خود گواه این است که از تاریخی دیرین و کهن برخوردار بوده است.

آبدانان خواستگاه بزرگترین ایل بزرگ "کرد فیلی" است، که سرزمین این ایل از دامنه‌های کبیر کوه (کور) کوهی در رشته کوه پیر و سرکش زاگرس تا کرانه‌های دجله، با فرهنگ ایلی و تنوع طایفه‌ای و زبانی کشیده شده است، کرد فیلی امروز در عراق قومی با هویت شیعی است که دارای رجال به نامی در طول سالیان گذشته و حال است.

آبدانان بدلیل اینکه در چهار راه تمدنی و فرهنگی اقوام گوناگون بوده است، دارای فرهنگ ویژه‌ای است و محل تلاقی قوم‌های لر، عرب، کردهای کرمانشاهی، لک و بختیاری‌ها بوده و محل قشلاق و ییلاق این اقوام بوده استاز این رهگذر این سرزمین دارای تنوع قومی، زبانی و فرهنگی خاص خود است که با گذشت زمان با تلفیقی مسالمت آمیز به فرهنگ ویژه آبدانان مبدل شده است.

جالب آن است که در منطقه گویشهای لکی، لری و کردی که با لهجه‌های مخصوص هر طایفه در هر مکانی وجود دارد و بیشتر آن را با لهجه‌ها و گویش‌های ورچه ورچه (کردی آبدانانی) سی چی سی چی (لری) و اراه اراه (لکی) به معنی برای چه می‌شناختند و گویش شخص را با این اصطلاحات مشخص می‌کردند که حکایت از فرهنگی دیرپا دارد و نشان از حل مسالمت آمیز اختلافات زبانی دارد.

این مسئله نشان می‌دهد که مقصود یکی است اما این گویشها هستند که متفاوت هستند به عنوان مثال می‌توان اشاره کرد که در یکی از روستاهای آبدانان به نام پشت قلعه که در مکانی تاریخی بنا شده است سه گویش زبانی در آن با طایفه‌های مختلف زندگی می‌کنند و چسبیده به آن روستای جابر انصار در کنار بقعه پیر محمد از نوادگان جابر انصاری با گویش لری مخصوص خود زندگی می‌کنند و از این دست نمونه‌های زیادی است که در روستاهای کنار هم با گویش‌های لهجه‌های یک دست و چند گانه وجود دارد که خود می‌تواند سوژه قابل تاملی برای رشته‌های جامعه شناسی و زبان شناسی و مردم شناسی باشد.

اما با این همه پتانسیل و ظرفیت که در شهرستان آبدانان وجود دارد، به جرأت می‌توان گفت که آبدانان را غباری از محرومیت، فقر، غم و دلمردگی و رکود فراگرفته است که آسمان آن را افسرده دل نموده و جوانان آن را بی‌امید کرده است.

هرچند به انصاف باید گفت در طول سالیان گذشته کارهای بسیاری شده است اما برای پرکردن دره‌های عمیق محرومیت و آبی شدن دوباره آسمان آن کارهای بیشتر و بزرگتری باید صورت گیرد هرچند در این سالها طبیعت قهر کرده و آسمان آبیمان را گرد و خاک فرا گرفته است و آسمان، دیدن ستاره‌هایش را از ما دریغ کرده است.

کوچهایی که از سر اجبار انجام می شود

 این شهرستان در سالیان گذشته از رشد منفی جمعیت برخوردار بوده است و مهاجرت از آن افزایش پیدا کرده است.

عدم رونق اقتصادی و نبود فرصتهای شغلی و خشکسالی‌های پی در پی ساکنان این دیار را به فکر مهاجرت انداخته و هرسال خانواده‌های زیادی و سرمایه‌های این دیار رحیل مهاجرت بر می‌بندند و کوچ می‌کنند، کوچی که این شهر را غمبارتر می‌کند، واضح و روشن است که مشکلات در این شهر بیداد می‌کند.

نمونه آن را می توان در خودکشی های زنان و مردان این دیار آن هم به خشن‌ترین روش یعنی خودسوزی دید.

در سالیان گذشته خودسوزی در بین زنان بیشتر بوده است اما امروز هم می توان گفت آمار خودسوزی مردان کم کم از آمار خودسوزی زنان پیشی می‌گیرد و سن ابتلا به این مسئله به نوجوانی رسیده و به زنان و مردان سالخورده هم سرایت کرده است.

هرروز خبری از خودسوزی فردی از تباری و خانواده‌ای در این شهر کوچک شنیده می‌شود و متأسفانه باید گفت در تمام طبقات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این شهر می توان نمونه‌ای را دید.

آبدانان دارای منابع خوبی از نفت و گاز است و از معادن خاک مرغوبی برای آجرپزی برخوردار است و در دورانی که دوران سرمایه گذاری خصوصی است باید با تلاش خود در جلب سرمایه گذاران موفق کوشا بود تا گامی به سوی پیشرفت برداشته شود.

علی اکبر محرابیان نیز در آخرین روزهای وزارت خود در سفر به شهرستان آبدانان که در اردیبهشت ماه گذشته انجام شد، گفت: این شهرستان دارای ظرفیتهای بالقوه ای در بخش سیمان و آجر است که باید از این ظرفیت به نحو شایسته استفاده شود.

وی به طرح تصویب کارخانه سیمان در شهرستان آبدانان در سفر استانی هیئت دولت اشاره کرد و افزود: اکنون عملیات اجرایی کارخانه سیمان آبدانان با سرمایه گذاری بخش خصوصی آغاز شده است.

وزیر صنایع و معادن گفت: این شهرستان در بخش سیمان دارای ظرفیت مطلوبی است و سرمایه گذاری در این بخش می تواند علاوه بر ارتقای سطح تولید سیمان در کشور ، بخشی از مشکل اشتغال جوانان منطقه را حل کند.

محرابیان به سخت گذر بودن راه های شهرستان آبدانان در منطقه کوهستانی کبیرکوه اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش می شود که دولت بتواند برای استفاده بهینه از ظرفیتهای بالقوه این شهرستان اعتبار مطلوبی به توسعه زیرساختهای منطقه اختصاص دهد.

وی همچنین گفت: وزارت صنایع و معادن برای رفع محرومیت در این شهرستان در آینده نزدیک به اجرای دو طرح صنعتی تولید دانه و عصاره مالت اقدام خواهد کرد.

استفاده از جاذبه‌های توریستی و منابع آب عقبه سد عظیم کرخه، می تواند بخش عظیمی از مناطق گرمسیری و روستاهای شهرستان آبدانان که خشکسالی های پی در پی، آنان را به ورطه فقر کشانده و سیر مهاجرت را در آنان افزوده است، احیا کند و کاری است که نخبگان آبدانانی می توانند از طرق مختلف مطالبه و مطالعه کنند.

رسیدگی به خواسته ها و مشکلات مردم آبدانان در مسیر توسعه قرار گیرد

فرماندار آبدانان در این ارتباط گفت: در طول 31 سالی که از عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی گذشته خدمات متنوعی به مردم شهرستان ارائه شده که به هیچ وجه با دوران طاغوت قابل مقایسه نیست.

پرویز کوثری ادامه داد: ولی با توجه به افزایش جمعیت و تغییر نیازهای مردم، این شهرستان در حال حاضر با مشکلات و مسائلی روبرو شده که جا دارد برطرف کردن آنها در دستور کار مسئولین استان قرار گیرد.

وی در ادامه عنوان کرد: ارتقا سطح فنی راه های شهرستان، آغاز عملیات ساخت تونل کبیرکوه، احداث پست های جدید و اصلاح خطوط قدیمی انتقال برق و تامین برق صنعتی، توسعه شبکه آب شرب روستاها، اجازه برداشت آب برای زمینهای کشاورزی شهرستان، راه اندازی نمایندگی برخی از ادارات در آبدانان، گسترش خدمات بهداشتی در شهرستان و ... از مهمترین نیازها و خواسته های مردم شهرستان آبدانان است.

کوثری فر در پایان اظهار داشت: با توجه به نگاه ویژه دولت به مناطق محروم و همت و تلاش استاندار محترم، امید آن می رود با رسیدگی به خواسته ها و مشکلات مردم شهرستان، آبدانان در مسیر توسعه قرار گیرد.

جذب نیروهای متخصص و متعهد از دیگر شهرها از ملزومات توسعه آبدانان است

استاندار ایلام نیز در سفر خود به شهرستان آبدانان اظهار داشت: کم برخورداری استان و شهرستان آبدانان بیشتر در روستاها نمود پیدا کرده است.

مجتبی اعلایی افزود: دولت نیز این مسئله را بطور جدی پیگیری نموده و در سفر سوم خود به استان ایلام اعتبارات ویژه ای را برای توسعه روستاها اختصاص داد.

استاندار ایلام همچنین ادامه داد: اردوهای جهادی یکی از ظرفیتهای مناسب برای حل مشکلات و توسعه روستاها بوده که باید مورد توجه و حمایت مسئولین شهرستان قرار گیرند.

اعلایی ادامه داد: مسئله مهم در توسعه روستا مشارکت مردم روستاها در این مهم است، مطمئناً توسعه روستاها بدون مشارکت مردم روستا میسر نخواهد شد.

وی تصریح کرد: یکی از ملزومات توسعه استان و شهرستان آبدانان جذب نیروهای متخصص و متعهد از دیگر شهرها و استانهای کشور است و در همین راستا باید با برنامه ریزی دقیق و حساب شده زمینه جذب این نیروها را فراهم آورد.

اعلایی متذکر شد: با در نظر گرفتن مشوق های لازم و همکاری ادارات می توان حضور صنعتگران و سرمایه داران را در استان و شهرستان افزایش داد.

استاندار ایلام گفت: طبیعت شهرستان آبدانان یک نعمت و سرمایه بزرگ برای منطقه به شمار می آید و باید با یک طرح مناسب و مدیریت جنگل و مدیریت فرآوری محصولات جنگل می توان هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ اشتغال به توسعه شهرستان کمک کرد.

وی تصریح کرد: با وجود تلاش همه مسئولان برخی مسائل باعث شده که شهرستان آبدانان و در کل استان ایلام از دیگر نقاط کشورکمتر برخوردار شده باشد.

اعلایی متذکر شد: حل این مشکلات و تامین رفاه مردم با تلاش و همت مسئولین و مشارکت مردم میسر خواهد شد.

استاندار ایلام در پایان از جوانان شهرستان آبدانان خواست، در توسعه و آبادانی شهرستان خود تلاش کرده و از تمام ظرفیتهای بومی منطقه برای ایجاد یک شغل مناسب برای خود و دیگران بهره برداری کنند.

نظرات ارسال نظر