گرمای ۵۰ درجه شهرستان دهلران/ مردم شهرستان سه ماه حبس می شوند

شهرستان دهلران از توابع استان ایلام یکی از نقاط گرمسیری است که دمای آن در فصل تابستان هر روز بالای 45 درجه بوده و مردم شهرستان بیشتر اوقات در خانه ها به سر می برند.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام که به یک استان چهارفصل مشهور است دارای مناطق گرمسیری است و شهرستان دهلران یکی از گرم ترین نقاط کشور بشمار می رود بطوری که دمای هوای این شهرستان از 50 درجه هم رد می کند.

دو شهرستان دهلران و مهران در استان ایلام کاملا مرزی هستند و توپوگرافی این دو شهرستان بصورت دشت است درحالی که مناطق دیگر استان ایلام کاملا کوهستانی هستند.
 
در فصل تابستان حتی کولرهای گازی هم در شهرستان دهلران جواب نمی دهد و گرما در حدی است که به قول معروف اگر تخم مرغی به روی زمین ریخته شود از شدت گرما پخته می شود.
 
در این شهرستان که اکثر مردم شغل کشاورزی دارند برای برداشت محصولات خود همواره با مشکل مواجه هستند.
این شهرستان دارای پتانسیلهای بسیار مهمی در زمینه نفت و گاز و گرشگردی است که یکی از عوامل مهم در عدم جذب سرمایه گذار در منطقه همین گرمای شدید هوا است.
 
مردم شهرستان دهلران در سه ماه فصل تابستان از شدت بیشتر در خانه ها به سر می برند و اگر حتی یک ساعت برق در این منطقه قطع شود مردم بسیار کلافه می شوند.
 
در شهرستان دهلران شدت گرما در حدی است که باید حتما از ماشینهای کولردار استفاده کرد.
 
جالب اینجاست که شهرستان دهلران یکی از مهمترین خط مقدمهای دوران دفاع مقدس بوده و دلاورمردان در این گرمای وحشتناک از کیان کشور دفاع کرده اند.
 
یکی از مهمترین آثار طبیعی ملی شهرستان دهلران چشمه های آبگرم هستند که این چشمه های آبگرم با خواص درمانی و گوگردی در فاصله سه کیلومتری از شهر دهلران در دامنه کوه سیاهکوه و نزدیک به غار خفاش قرار دارند.
 
این چشمه آبگرم با دمای حدود 50 درجه سانتیگراد دارای چشمه های بهداشتی آبگرم و استخرهای لجن درمانی بوده که از اهمیت درمانی خاصی برخورداراست.
 
با این اوصاف، موضوع آب و برق در شهرستان دهلران کاملا حیاتی است زیرا در فصل گرما با قطع برق مشکلات بزرگی برای مردم شهرستان به وجود می آید و لازم است مسئولان در این خصوص تدابیر لازم را بیاندیشند.
 
دهلران در جنوب خاوری استان ایلام و جنوب باختری دینار کوه و در فاصله 228 کیلومتری ایلام و 100 کیلومتری شهرستان اندیمشک واقع شده است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز