"گل‌های وحشی" ایلام فرصتی خفته برای سرمایه‌گذاری

کارشناس ارشد باغباني استان ايلام گفت: سرمايه گذاري در جهت پرورش و تکثير گل‌هاي وحشي با خاستگاه استان ايلام يک ضرورت بسيار مهم در زمينه پيشرفت اقتصاد کشاورزي وگامي در رونق آن خواهد بود.
"هيثم صفري " در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود:گونه‌هاي مختلفي از گل‌هاي وحشي در ايلام بصورت انحصاري رويش مي‌کنند که اگر مکانيسمي در جهت تکثير واصلاح شان بعمل آيد مي‌توانند يک منبع سرمايه‌گذاري قابل توجه در استان بحساب آيند.
وي با برشمردن تعدادي از گل‌هاي وحشي با خاستگاه استان ايلام افزود:اينکه خاستگاه بسياري از گل‌هاي وحشي در ايلام بويژه کوههاي کبير و دشت مناطق غربي وشمال غرب استان باشد يک فرصت در زمينه اقتصاد کشاورزي است، نبايد اين فرصت را بيهوده از دست داد.
صفري از جمله شيوه‌هاي رويش وتکثير اين نوع گل‌ها را ايجاد فضاي گلخانه‌اي دانست و گفت:فضاي گلخانه‌اي فرصت تازه‌اي به ما داده تا نه تنها از آن در زمينه تکثير و رويش تره وبار بهره‌مند شويم، بلکه کاربري آن در زمينه‌هاي مشابه ديگر از جمله تکثير گل‌هاي وحشي با خاستگاه انحصاري ايلام مي‌تواند چشم‌گيرتر باشد.
مدير مرکز تخصصي گياهان دارويي جهاد دانشگاهي استان ايلام نيز گفت: در حال حاضر يک نوع گل وحشي بنام "نرگس " در منطقه دره شهر استان ايلام توسط بوميان شناسايي شده که سالهاست اهالي آنجا از آن به عنوان يک منبع درآمد زا  استفاده مي‌کنند.
حيدر مفتاحي‌زاده تاکيد کرد :از ميان 310 گونه گياه دارويي بومي نزديک به10درصد از آن گل وحشي‌اند، اگر اين رسته از نباتات را بگونه‌اي مهار کنيم که به عنوان يک گل زينتي به ويترين خانه‌هاي مردم برود خواهيم توانست به يک منبع اقتصادي در زمينه پيشرفت کشاورزي بومي دست يابيم.
وي با برشمردن برخي عناصر غير مثبت در اين نوع گياهان اظهارکرد: گل‌هاي بومي باخاستگاه محض استان ايلام فرصتي طلايي در جهت پيشرفت اقتصاد کشاورزي منطقه ودر حقيقت عاملي است مهم در زمينه دوري جستن از فرصت‌هاي کاذب شغلي ديگر.
مفتاحي زاده تکثير اين نوع گلها را در فضاي مشابه طبيعت در گلخانه‌ها يا بصورت قلمه امکان‌پذير برشمرد و ادامه داد: نبايد بيهوده از کنار اين فرصت بومي وانحصاري استان ايلام بگذريم، گل‌هاي وحشي در حقيقت سرمايه‌هاي نهفته‌اي هستند که در صورت پيشرفت کاري زمينه ساز اشتغال و کار خواهند شد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز