شنبه 30 شهریور 1398

نگین کهن غرب میزبان چشم نواز مسافران نوروزی

کوله‌بار سفر که برمی داری، جاده انگار هزار سطر نانوشته است تا با پای دل پیموده شود و سطر سطر به خاطراتت بیافزاید. ایلام نگین کهن غرب ثانیه ها را لحظه شماری می کند تا چشم هر مسافری را با زیبایی خود نوازش دهد.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، چشم‌گردانی چشم در دیده انگار رقص شکوهمندی به پاسداشت زیبایی و شکفتگی است و راه که در دو سو در آغوش کوه قرار گرفته مامن خستگی ها و گوش سپرده نقل های همسفران است.

"عروس زاگرس" که با جلوه‌ای طاووس‌گونه توصیفی نه چندان رسا برای ایلام غربی و مرزنشین است تابلویی از رنگ و طرح در برابر دیدگان مشتاق و هیجان زده مسافران می‌گشاید و هوهوی بادها و صدای شرشر آبشارها کبیرکوه را به رقصی شکوهمند و موزون با آوای نی‌لبکها برمی‌خیزاند و جان خسته مسافران را می‌نوازد.

نگین باستانی و کهن غرب و عروس پرپیرایه زاگرس با دشتهای مفروش به مخمل سبز و رودهای نا آرام با موج‌های بی‌قرار که هر لحظه‌شان با کوبیدن سر بر سینه صخره‌ها انگار سرودی از نیایش را در فضا می‌آکند، میزبان چشم‌نواز مسافران نوروزی است.

شکوهمندی کوه‌های مانشت و کبیرکوه، خروش رود سیمره، روایت تاریخ در موزه مردم شناسی قلعه والی و شهر تاریخی سیمره و تابش بی‌دریغ آفتاب بر دشت‌ها و نخلستان‌های مهران و دهلران تابلوهایی از نمایشگاه بهار هستند و آفریده‌های دست توانگر نقاش زیبا و عاشق زیبایی در استان هزار رنگ ایلام.

چشمی نیست که به تماشای درختان استوار بلوط و لاله‌های واژگون دشت‌های این دیار باز شود و قطره اشکی از شوق بر لطافت گونه نریزد. استان ایلام سبز است از رستاخیز بهار، سرخ است از لاله‌های یاران رفته دفاع مقدس و سفید است از مهر و سادگی و آغوش گشوده تا در بر بگیرد آنان را که دل در گرو مهر بهار دارند و عشق سفر در دل.

این استان که در سال‌های دفاع مقدس روایت‌گر زخم و سینه، خون و شهادت و بارش بمب‌ها و خمپاره بود در روزهای سال نو از سرسبزی و عطر خاک باران خورده آکنده است.

مهمانان نوروزی که با گذر از گردنه "قلاجه" خانه و کاشانه را به هوای تفرج و مهمانی دامان عروس زاگرس وانهاده‌اند از سفر به این استان و مهربانی مردم این دیار و زیبایی های خیره‌کننده آن هزاران خاطره گرم و دلپذیر خواهند داشت.

و در پایان اینکه، استان هزار رنگ ایلام و یا همان آلامتوی قدیمی‌ترها تمامی اقدامات لازم را برای میزبانی از مسافران نوروزی به سرانجام رسانده و چشم انتظار طبیعت و تاریخ دوستان از سراسر کشور است.

نظرات ارسال نظر