سومین دفتر شعر رستم‌پور منتشر شد / «لانه ویز»؛ شعرهایی از سرگشتگی انسان

مجموعه شعر کردی «لانه ویز» سروده محمدرضا رستم‌پور توسط نشر گوتار منتشر شد. شعرهای این مجموعه در قالب‌های کلاسیک و سپید سروده شده‌اند و حاصل تجربه‌های جدید شاعر در تلفیق وزن عروضی و هجایی هستند._

رستم‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره سومین مجموعه شعرش گفت: «لانه ویز» مجموعه شعری است که برای نخستین‌بار در آن نوآوری‌هایی در شعر کردی جنوبی انجام شده است. در این مجموعه وزن هجایی با وزن عروضی تلفیق و نوعی از وزن جدید شعری تجربه شده است.

وی درباره علت این امر ادامه داد: وزن عروضی در بسیاری از مواقع شاعر کردزبان را به لکنت می‌اندازد. برهمین اساس من سعی کردم از ظرفیت وزن هجایی استفاده کنم و این نقص را در سروده‌هایم از بین ببرم.

این شاعر ایلامی افزود: در بخش دیگر از شعرهای این کتاب وزن فولکلور کردی با محتوای مدرن به‌کار گرفته شده است. به عبارت دیگر از سنت در این شعرها خبری نیست اما وزن ریتمیک در کنار محتوای مدرن آمده است.

وی به غزل‌های بخش نخست این کتاب اشاره و تشریح کرد: در بخش نخست غزل‌هایی را گنجانده‌ام که به‌طور کامل پایبند عروض هستند. اما در بخش دوم شعرهایی آمده است که حاصل تجربه جدید من در تلفیق وزن عروضی و هجایی و همچنین محتوای مدرن در کنار وزن فولکلور کردی هستند. در بخش سوم این کتاب شعرهای سپیده کوتاه ایلامی آمده است.

رستم‌پور درباره معنای «لانه ویز» توضیح داد: این واژه در زبان کردی به پرنده‌ای گفته میشود که آشیانه‌اش ویران و از روی درخت رانده شده است اما بر روی زمین هم جایی ندارد. در این دفتر شعر این اصطلاح را به مفهوم انسان معلق استفاده کرده‌ام. در حقیقت نوعی حیرانی، بلاتکلیفی و معلق بودن انسان در این دنیا تلقی می‌شود.

وی با تاکید بر مقدمه این دفتر شعر اظهار داشت: این مجموعه دربرگیرنده 26 قطعه شعر کوتاه و بلند در 70 صفحه است. همچنین مقدمه‌ای درباره شعر کردی ایلامی از آغاز تا شاعران هم نسل من در آن آمده است.

شاعر مجموعه شعر «نام دیگر نیامدن» درباره مفاهیم و اندیشه‌های این سروده‌ها گفت: مفاهیم عرفانی، اجتماعی و دغدغه‌های زندگی امروز در تمامی این شعرها دیده می‌شود. همچنین علاوه بر به‌کار گرفتن واژه «لانه ویز» در بیشتر این سروده‌ها، مفهوم انسان معلق و سرگشتگی و گمگشتگی او را نیز به صورت پنهان به‌کار گرفته‌ام.

محمدرضا رس‍ت‍م‌پ‍ورمتولد 1353 در ایلام است.‏ این شاعر در سومین جشنواره شعر فجر و کتاب سال پایداری به عنوان برگزیده معرفی شد. همچنین در جشنواره نهم صدا و سیمای کشور در سال 1380به عنوان بهترین تهیه‌کننده رادیو انتخاب شده است. امسال نیز یکی از چهار شاعر نماینده شعر جوان ایران در ارمنستان بود و به شعرخوانی در این کشور پرداخت.

«از زبان‌ زخم‌ها» و «نام دیگر نیامدن» عنوان دو مجموعه شعر پیشین او به زبان فارسی است که به ترتیب در سال‌های 1382 و 1388 توسط انتشارات دفتر شعر جوان به چاپ رسیدند.

همچنین دو کتاب «زخم‌هایی که نشمرده‌ایم» توسط نشر شاهد و «ه‍ف‍ت‌ م‍رت‍ب‍ه‌ ب‍اران»‌ (م‍ج‍م‍وع‍ه‌ ش‍ع‍ر ش‍اع‍ران‌ ح‍وزه‌ ج‍ن‍وبی‌ استان‌ ای‍لام‌) توسط انتشارات ن‍ق‍ش‌ آف‍ری‍ن‍ان‌ بابکان‌ با گردآوری رستم‌پور منتشر شده است.

مجموعه شعر «لانه ویز» در 70 صفحه و توسط نشر گوتار‏ در سقز منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 10ماه و 9روز