دوشنبه 1 مهر 1398

نخستین گنگره بزرگداشت امامزاده علی صالح (ع) در ایلام برگزار شد

 نخستين گنگره بزرگداشت امامزاده علي صالح (ع) در استان ايلام برگزار شد.
به گزارش خبرگزاري فارس از ايلام، حجت‌الاسلام مصطفي نوروزي در نخستين كنگره بزرگداشت امامزاده علي صالح (ع) اظهار داشت: اين كنگره بزرگ براي نخستين‌ بار در آييني و با حضور شماري از مسئولان محلي در شهر ايلام برگزار شد. 
وي ادامه داد: اين كنگره بزرگ با همكاري دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف از جمله دانشگاه آزاد اسلامي واحد ايلام، حوزه علميه صاحب‌الزمان (عج) و صدا و سيماي استان ايلام برگزار شده است. 
اين مسئول اضافه كرد: پس از اعلام فراخوان در مجموع 40 مقاله به اين دبيرخانه اين كنگره در استان ايلام ارسال شده است. 
نوروزي تصريح كرد: از اين تعداد مقاله ارسال شده به دبيرخانه كنگره، هشت مقاله به عنوان مقاله برتر از سوي داوران برگزيده شده است. 
مدير اوقاف و امور خيريه استان ايلام گفت: امروز اين مقالات قرائت و از پديدآورندگان آنان با اهداي لوح يادبود تجليل مي‌شود. 
‌در 25 كيلومتري جاده جنوبي ايلام مهران و بر روي تپه‌اي ملايم بقعه‌اي نظر هر مسافري را به خود جلب مي‌كند. 
اين بقعه علي صالح است كه مردم آنرا به نام خاص علي مي‌خوانند، خادمان بقعه در گذشته از يك طايفه معين به نام باوه بوده‌اند اما به تدريج تعداد ساكنان آنجا زياد شده و اكنون شهري به نام صالح‌آباد در اطراف زيارتگاه قرار دارد. 
بناي قديمي آن در زمان قاجار ساخته شده داراي زير بنايي حدود 240 متر‌مربع با دو گلدسته و يك گنبد بوده اما بناي كنوني يك‌هزار متر‌مربع مساحت دارد. 
زير گنبد‌ها با آيينه كاري تزئين شده است، قبر در مركز بنا و در زير گنبد دو پوش قرار گرفته است كه ضريح فلزي بر روي آن نصب شده است. 
در سال‌هاي گذشته نيز محوطه امامزاده، فضاي سبز و پاركينگ گسترش يافته و امكانات رفاهي و سرويس‌هاي بهداشتي براي زائرين نصب و راه‌اندازي شده است. 
نظرات ارسال نظر