دوشنبه 1 مهر 1398

ریتم‌های کودکانه استان ایلام کتاب می‌شود

فريد الوندي گفت: گردآوري ريتم‌هاي كودكانه استان ايلام از سال 89 شروع شده و احتمالا انجام آن تا سال 91 طول مي‌كشد كه در اين پروژه ريتم‌هاي كودكانه‌اي كه در بازي‌ها و اشعاري كه بين كودكان رد و بدل مي‌شود را بررسي مي‌كنيم.
فريد الوندي معاون فرهنگي حوزه هنري استان ايلام در گفت‌گو با خبرنگار فارس از گردآوري ريتم‌هاي كودكانه استان ايلام خبر داد و گفت: پروژه گردآوري ريتم‌هاي كودكانه استان ايلام از سال 89 شروع شده و احتمالا انجام آن تا سال 91 طول مي‌كشد كه در اين پروژه ريتم‌هاي كودكانه‌اي كه در بازي‌ها و اشعاري كه بين كودكان رد و بدل مي‌شود را بررسي مي‌كنيم. 
وي افزود: موسيقي ايلام به دليل مجاوت استان ما با كردستان و لرستان و از سوي ديگر قدرت اين دو موسيقي احاطه شده است در حالي كه از نظر قدمت تاريخي پيشينه قوي در موسيقي و ريتم اشعار داريم و به همين دليل تصميم گرفتيم ريتم‌هاي اين منطقه را به صورت ريشه‌اي بررسي كنيم. 
مدير اين پروژه اظهار داشت: ما ريتم‌هاي شعرهاي موجودي را كه بين بازي بچه‌ها سينه به سينه نقل شده‌است را در اين كار گردآوري مي‌كنيم و آن را بررسي مي‌كنيم تا خصويت‌هاي اين ريتم بررسي و شناسايي شود. 
* ريتم‌هاي ايلام در قالب دايرة‌المعارفي منتشر مي‌شود 
الوندي در باره مراحل اجراي اين طرح گفت: ما در ابتدا به صورت يك كار ميداني انواع صدا‌ها و گويش‌ها را از افراد جمع مي‌كنيم در مرحله بعدي اين صداها را نت‌نگاري و آوارنگاري مي‌كنيم و پس از تحليل اين نت‌ها آن را به صورت كتابي كه تقريبا مي‌توان نام دايرة‌المعارف بر آن گذاشت منتشر مي‌كنيم. 
وي در پاسخ به اين سئوال كه آيا قصد داريد در مراحل بعد اين كار را به صورت نرم‌افزار چند رسانه‌اي منتشر كنيد اظهار داشت: فعلا چنين قصدي نداريم. آواها و صداهاي افراد را ضبط مي‌كنيم اما اينها صرفا براي تحليل خودمان است و از گويش‌ها ريتم را مي‌گيريم. يك شعر را مي‌توان به چند صورت و با ريتم‌هاي متفاوتي خواند براي ما مهم ريتم‌ها هستند و همان طوري كه آهنگ كردي را به ريتمش مي‌شناسند، موسيقي ايلام هم ريتم مخصوص خود را دارد كه ما به دنبال استخراج آن هستيم. 
نظرات ارسال نظر