مهاجرت خفته ایلامی‌ها به کلان شهرها!

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد ايلام معتقد است: تجربه کشورهاي پيشرفته ثابت کرده که زيباسازي شهري در کاهش آسيب‌هاي اجتماعي بسيار موثر است.

"رضا حقيقي" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) افزود: در برخي کشورهاي پيشرفته، شهرونداني که ساکن مجتمع‌هاي مسکوني در معرض ديد عموم است موظفند برابر مقررات شهري، در "بالکن" يا ظاهر ساختمان خود "يک گلدان" يا يک "تصوير نمادار" نصب کنند.

وي تاکيد کرد: تحقيقات علمي ثابت كرده است شرايط حاکم بر بافت شهرها از جمله نحوه فرآيند زيباسازي شهرها مي‌تواند در مقابل اقدام به خودکشي يا سرخوردگي افراد قرار بگيرد و مانعي در برابر چنين آسيب‌هايي به شمار آيد.

حقيقي، ضمن انتقاد از عملکرد شهرداري‌هاي استان ايلام بويژه در پروسه زيباسازي، گفت: برترين راه برون رفت از بن بست شهر ايلام، توجه به زيباسازي آن است چرا که در چنين شرايطي است که مي‌توان جلوي مهاجرت‌هاي خفته شهروندان به کلان شهرها را گرفت.

وي اضافه کرد: مهاجرت از ايلام به كلان شهرها ادامه دارد اما به صورتي خفته انجام مي‌شود چرا که اهالي اين شهر در نقاط مقصد امكاناتي را مي‌بينند که در مبدا يعني ايلام براي رسيدن به آن بايد سال‌ها به انتظار بنشينند.

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي ايلام اضافه کرد: براي ايجاد تحول سريع و منطقي در بافت شهر ايلام طرح جامع آن، بايد مورد بازبيني کارشناسان و متخصصان قرار گيرد.

حقيقي تاکيد کرد:"پرت" شهر ايلام روز به روز افزايش مي‌يابد و اين آسيب ناشي از اشكال در تدوين طرح جامع شهري فعلي ايلام است که متن آن براساس دهه پيش تدوين شده است.

وي اظهار کرد: در جايي از حفظ بافت سنتي ايلام سخن گفته مي‌شود و در نقطه‌اي ديگر از ضرورت تخريب و بازسازي اين نقاط از جمله مرکز شهر ايلام همچون خيابان‌هاي فردوسي، راه سابق و 22بهمن تاکيد مي‌کنند که به نظر مي رسد اين رويه ناشي از بي برنامگي در روند شهرسازي ايلام است.

حقيقي افزود: در شهر ايلام، مسئله‌اي به نام بافت تاريخي نداريم تا در راستاي صيانت از آن قدم برداريم؛ شهر ايلام، شهري نوپاست و نزديک به دو دهه است که بافت آن، نمايه‌هايي از شهرنشيني را صاحب شده است.

وي با اعلام اين‌که در مرکز شهر، نقاط تاريخي انگشت شمار، آن هم در تاريخ معاصر وجود دارد، بيان كرد: "قلعه والي" از جمله بناهاي تاريخ معاصر ايلام است؛ آيا يک ساختمان در خياباني همچون فردوسي ايلام با قدمت 30 تا 40 سال تاريخي محسوب مي‌شود؟

حقيقي به وجود چندين کارگروه تخصصي در برخي مراکز تصميم گيرنده در خصوص توسعه شهري ايلام اشاره کرد و گفت: در اين کارگروه‌ها ديده نشده است که از اساتيد دانشگاه يا متخصصان به عنوان ناظر جلسات يا مشاور، دعوت شود تا به کمک آنها شهر ايلام از حالت "تکراري و خسته کننده " خارج شود.

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي ايلام با توصيه به اين‌که در روند ساختمان سازي‌ها و عمران شهري در کنار يک کارشناس ناظر، بايد يک کارشناس معماري بر روند ساخت و سازها نظارت کند، افزود: در روند شکل گيري شهرها، در طول تاريخ ايران سه عامل حاکميت مستقل، مسائل ديني و تجاري دخالت داشته‌اند که اين سه شاخص در ايلام، ديرهنگام مورد توجه قرار گرفت به همين خاطر است که روند شهرنشيني آن نيز ديرهنگام شکل گرفته است.

وي اضافه کرد: کوتاه بودن عمر"شهري نشيني" در ايلام يک حقيقت انکار ناپذيراست؛ متاسفانه تصميم گيرندگان تاريخ کلان استان که ريشه 10 هزار ساله دارد با تاريخ چند دهه مرکز استان اشتباه گرفته‌اند.

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي ايلام تاکيد کرد: براي کمک به زيباسازي شهر ايلام که در نهايت منجر به توقف مهاجرت به شهرهاي بزرگ و کاهش آسيب‌ها خواهد انجاميد، تصميم گيرندگان در استان در هر حرکت مرتبط با ساخت و ساز شهري يا زيباسازي، از متخصصان و اساتيد دانشگاه ياري بگيرند و با تشکيل يک کارگروه حرفه‌اي تخصصي در اين کار مشورت بگيرند.

نظرات ارسال نظر
  • مهرداددر تاریخ ۲۸ شهريور ۱۳۹۰

    کاملا مخالف موضوع هستم مهاجرت به کلان شهرها به دلیل مسائل اقتصادی و بی برنامگی مدیران استان در استفاده از سرمایه های انسانی و مادی استان است شهروندان ایلامی زمانی در زیر چادر و زیر گلوله حاضر به ترک استان نبودند حالا به خاطر فقدان معماری شهری .........! خوب است هر کسی برای کار خودش تبلیغ کند ولی نه به این صورت.

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 15سال و 17ماه و 6روز