پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

پاسخ جمعی از اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه پیام نور به خبر خبرگزاری مهر

جوابیه جمعی از اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه پیام نور استان ایلام به خبر چاپ شده در خبر گزاری مهر

پیرو مطالب چاپ شده در خبر مورخه 13/5 /90 خبرگزاری مهر، به اطلاع می‎رساند که مطالب مذکور حاوی مفروضات ذهنی نویسنده بوده و به هیچ عنوان با واقعیات دانشگاه مطابقت ندارد. واقعیات موجود دانشگاه‎های پیام نور استان ایلام نشان می‎دهد که مطالب درج شده یا از سر عناد و کینه ورزی بوده و یا ناشی از عدم آگاهی و کذب‎گویی نگارنده آن می‎باشد. لذا برای بند بند مطالب درج شده، توضیحات لازم برای روشن شدن واقعیات ارائه می‎گردد.

لازم است در آغاز سخن اشاره شود که از سال 1387 تاکنون هیچ واحد دانشگاهی در استان ایلام اضافه نشده و مسئولین سازمان مرکزی و استان با توسعه کمی، مگر در موارد ضروری و واجد الشرایط، مخالفند.

دانشگاه پیام نور استان ایلام در سال 1367 در دو رشته دانشگاهی و تعداد 64 دانشجو شروع به کار نموده و در حال حاضر با 22000 دانشجو و 56 رشته دانشگاهی در غالب دو مرکز و 9 واحد دانشگاهی مشغول به فعالیت می‎باشد.

در خصوص تاسیسس واحدهای دانشگاهی دانشگاه پیام نور، بایستی اذعان داشت که برای تاسیس یک واحد دانشگاهی و تصویب رشته‎ها، شرایط مختلفی اعم از تعداد فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دیپلم در آن شهرستان، تعداد فارغ التحصیلان دوره‎های تحصیلات تکمیلی آن شهرستان، پتانسیلها و توانائیهای موجود در هر منطقه، پیگیریهای مردمی و تقاضاهای مسئولین آن شهرستانها و بخشها و پیش شرط‎هائی اعم از تعهدات هیئت‎های موسس مانند تهیه پنج هزار متر مربع زمین جهت احداث ساختمان، آورده نقدی در حدود هفتصد و پنجاه میلیون ریال برای تامین هزینه‎های جاری دانشگاه طی سه سال، یک دستگاه خودرو و فراهم کردن همه امکانات اداری گذاشته شده است.

در خصوص دانشگاه‎های پیام نور ذکر شده در منبع مذکور، به اطلاع می‎رساند که بخش زرین آباد فاقد واحد دانشگاهی است و کلاسهای دایر شده در آن، ضمیمه مرکز دهلران می‎باشد. این امر در پی استقبال عمومی و درخواست‎های مکرر مردمی راه‎اندازی شده و در صورت انجام تعهدات لازمه، مستقل خواهد شد. در خصوص هلیلان نیز لازم به ذکر است که کلاسهای یاد شده در این شهر ضمیمه دانشگاه پیام نور واحد سرابله است. با توجه به مسافت شهر هلیلان از شهرها و شهرستانهای اطراف، مانند سرابله، کوهدشت، استان کرمانشاه و همچنین اشتیاق جوانان این خطه و پایین بودن سطح درآمد خانواده‎های این منطقه و درخواست‎های مردمی و پیگیری‎های مسئولین اعم از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، کلاسهای مربوطه در این شهر به ضمیمه واحد سرابله برگزار می‎گردد. لذا در یک شهرستان سه مرکز دانشگاهی پیام نور وجود نداشته و اظهارات نگارنده ناشی از عدم آگاهی است.

درخصوص کیفیت آموزشی در دانشگاه، مهمترین شاخص‎ها عبارتند از شاخص‎های سخت افزاری اعم از فضاهای آموزشی، ورزشی، عمرانی، تعداد کلاسها آزمایشگاهها و غیره، و شاخص‎های نرم افزاری از قبیل نسبت اعضاء علمی به دانشجویان، سرانه فرهنگی، وضعیت پژوهشی اعم از مقالات چاپ شده، اختراعات و ابداعات علمی و غیره می‎باشد. در این خصوص به استحضار می‎رساند که دانشگاه پیام نور ایلام دارای 54 عضو علمی تمام وقت متخصص و متعهد می باشد که نحوه جذب و بکارگیری آنان بر طبق ضوابط علمی وزارت علوم صورت گرفته است. علاوه بر این، حدود 450 مدرس مدعو (حق التدریس) در این دانشگاه مشغول به تدریس می باشند که مجوز تدریس آنها بر پایه مصاحبه‎های علمی و عقیدتی برگزار شده در دانشگاه، صادر شده است. در این دانشگاه، ضریب استاد به دانشجو برابر با 350 است که این مهم مطابق با استاندارد دانشگاه پیام نور می‎باشد. اختراعات، مقالات پژوهشی و تألیفات اعضای علمی این دانشگاه از چنان رشدی برخوردار است که بخشی جداگانه جهت تشریح می طلبد. همچنین در راستای ارتقاء سطح کیفی آموزش در دانشگاه، از اساتید مجرب و اعضاء علمی سایر دانشگاهها استفاده شده و در حال حاضر بیش از 45 عضو علمی دکترای سایر دانشگاهها به صورت پاره وقت با این دانشگاه همکاری دارند. از اینرو، نبود استاد و کم بودن تعداد آنان، بدور از واقعیت می باشد.

در خصوص برگزاری کلاسها در دانشگاه به استحضار می‎رساند که دانشگاه پیام نور اساسا یک دانشگاه مجازی است. لذا اجباری در خصوص حضور دانشجویان در کلاسهای درس وجود ندارد. کلاسهای درس طبق برنامه جهت رفع اشکال دانشجویان دایر است. همچنین در خصوص آزمایشگاه‎های رشته‎های علوم پایه و فنی مهندسی، به استحضار می‎رساند که آزمایشگاه‎ها به تفکیک هر رشته در دانشگاه دایر بوده و در سال جاری مبلغ یک میلیارد تومان بودجه جهت تجهیز آنان اختصاص یافته است. در همین راستا، کتابخانه دیجیتال و سایت اینترنت در دانشگاه راه‎اندازی شده است که این امر حاکی از علمی بودن دانشگاه می باشد.

در زمینه امکانات دانشگاه و توسعه آن لازم است خوانندگان عزیز بدانند که در سه سال اخیر حدود 6 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار عمرانی جذب شده است که مبلغ 4 میلیارد و 300 میلیون تومان آن هزینه شده و بیش از 7 پروژه افتتاح شده است. به حول و قوه الهی در هفته دولت، 3 پروژه مهم شامل ساختمان شماره 3 اداری ایلام، سالن آمفی تئاتر و سالن ورزشی واحد سرابله کلنگ زنی می‎شود. همچنین با بورسیه نمودن دهها دانشجوی دکترا تا مهر 91-90، رشته‎های تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه دایر خواهد شد.

نهایتا اینکه استقبال دانشجویان از این دانشگاه، حداقل بودن شهریه آن، دور بودن از آسیب‎های اجتماعی به علت بومی بودن دانشجویان، علمی بودن کتب و منابع درسی، استاندارد بودن آزمونهای پایان ترم، قبولی فارغ التحصیلان این دانشگاه در مقاطع تحصیلی و آزمونهای استخدامی کشور و جذب کارکنان و اساتید و غیره، نه تنها برخی رقیبان محلی را برانگیخته است بلکه موجب شده است تا برخی افراد مسئول که مطامع دانشگاه‎های متبوع خود را بر باد رفته می‎بینند (چراکه دانشجویان آنها به حداقل رسیده است)، دست به دست هم داده، سعی در تخریب این نهاد مردمی و رو به توسعه داشته باشند. البته هر درختی که میوه‎دار شود سنگهای زیادی را باید تحمل نماید. اساتید و کارکنان این دانشگاه از شکوفایی این مجموعه به خود می بالند و سخت کوش‎تر از همیشه این طی طریق علمی و افتخار جمهوری اسلامی ایران را به پیش خواهند برد زیرا :

مردمان بـخرد اندر هر زمان

راز دانش را به هر گونه زبان

گرد کردند و گرامی داشتند

تا به ســنگ انـدر بنگاشتند


جمعی از اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه پیام نور استان ایلام

22/05/1390

نظرات ارسال نظر
 • در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۰

  جالبه بدانید فقط همین آقای محمدیان عضو هیات علمی هستند و مابقی دستیار قراردادی علمی هستند

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۰

  من که پنج سال کامپیوتر رو اونجا خوندم ولی دریغ از یک بایت اینترنت

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۰

  یکی از اساتید مسلط و با سابقه این دانشگاه خود جناب رییس پیام نور می باشند. شک دارید در این زمینه بروید بپرسید تا تخصص نامبرده را برایتنان توضیح دهند!!!!

  پاسخ به این نظر
 • دانشجودر تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۹۰

  قصد دفاع از خبرگزاری مهر را ندارم اما به عنوان یک دانشجو 5 سال این دانشگاه بودم و مدیریت های مختلف را دیدم و دقیقا از وضعیت امکانات،سطح سواد اساتید و هیئت علمی و ... خبر دارم به این آقایان اساتید توصیه می کنم از این دروغ پردازی ها در مورد سطح علمی دانشگاه،امکانات آن و خودشان پرهیز کنند وگرنه ما هم به عنوان دانشجویانی که بهترین سالهای عمرمان را با بی نظمی های این دانشگاه و بی سوادی های این آقایان تلف کردیم مجبوریم حقایقی را در مورد سوابق و سطح علمی آنها منتشر کنیم. چند نمونه را برای اثبات این اکاذیب عرض می کنم که ما 50 نفر ترم اول بودیم کارگاه کامپیوتر 12 سیستم داشت که فقط 2 تای آن کار می کرد مجبور شدیم با هزینه خودمان آموزشگاه اجاره کنیم. آقای ... استاد ما بود که برای درس پایگاه داده ها که یک مبحث تحلیلی است به جای پروژه طراحی پایگاه داه پروژه برنامه نویسی سایت می داد!و این نشان از بی اطلاعی کامل این آقا از مفاهیم این درس دارد. آقای نورائی به نظر بنده عملکرد خوبی داشته اند هرچند ضعفهایی هم بوده اما سایر روئسای دانشگاه کارنامه خوبی ندارند. والسلام علی من اتبع الهدی

  پاسخ به این نظر