پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

انتقادات امام جمعه ایلام/ رسانه ها ضعفهای استان را مطرح کنند

حجت الاسلام محمدنقی لطفی با اشاره به وجود نقاط ضعف در صنعت و توسعه استان و بالابودن نرخ بیکاری با تأکید بر مطرح شدن این موضوعات در رسانه ها، گفت: عدم انعکاس تعطیلی پالایشگاه گاز و پتروشیمی ایلام از این مشکلات است.

به گزارش خبرنگار مهر، مشکلات استان ایلام بخصوص در حوزه پروژه های نیمه تمام و وضعیت مبهم پتروشیمی و پالایشگاه گاز ایلام صدای امام جمعه را هم درآورد.

امام جمعه ایلام طی سخنانی بسیار مهم از وضعیت استان ایلام انتقاد کرد.

وی با اشاره به وجود نقاط ضعف در صنعت و توسعه استان و بالابودن نرخ بیکاری و تأکید بر مطرح شدن این موضوعات در رسانه در جهت کشف حقایق دلایل آنها، گفت: برای مثال چرا مشکلات پالایشگاه گاز و پتروشیمی ایلام که منجر شده این پالایشگاه و پتروشیمی رو به تعطیل گذارد، مطرح نمی شود.

حجت الاسلام لطفی عنوان کرد: اینها از زیرساختهای توسعه استان هستند و باید دید که چقدر موضوعات مربوط به مشکلات پالایشگاه که چندین سال است با صدها میلیارد تومان هزینه، در استان به صورت راکد یا نیمه فعال رها شده است، منعکس شده است و آیا تاکنون مطبوعات این مسائل را سئوال کرده اند.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به خدمات دولت در کشور و اینکه خبرنگار امانتدار است و باید مطالبات به حق مردم را درست منعکس کند، گفت: از همه مهمتر اینکه دولت در طول این شش سال، سه بار به استان ایلام سفر کرده است و مصوبات  یزرگ و خوبی داشته است اما  آیا واقعاً مسئولان می توانند ادعا کنند این مصوبات محقق و عملیاتی شده است؟

وی عنوان کرد: خبرنگاران باید این مسائل را منعکس کنند، اگر محقق نشده اند منصفانه بدون گرایش های حزبی و گروهی که برای رسانه یک آفت است و زبان حق گویی را از انسان می گیرد مسائل را طرح کنند و یقه مسئولان را بگیرند.

امام جمعه ایلام با اشاره به سفرهای متعدد رئیس جمهور برای افتتاح طرح های عمرانی در کشور نیز گفت: ما در استان مشکلات فراوانی داریم، من نمی خواهم در ماه مبارک رمضان ذهن شما را مکدر کنم اما به عنوان یک مسئول احساس ناراحتی می کنم که چرا این استان الان دارای این همه پروژه های نیمه تعطیل است؟

وی ادامه داد: صدها مصوبه در سفرهای استانی دولت داشته ایم، کارخانه های سیمان آبدانان، مهران، بیمارستان آبدانان، پالایشگاه نفت و گاز دهلران که باید دید این ها اکنون چه سرنوشتی دارند؟ 

وی همچنین با اشاره به سفرهای رئیس جمهور به استانهای کشور برای افتتاح طرحهای مصوب سفرهای دولت، گفت: ما در استان شاهد افتتاح چنین طرحهایی نیستیم.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به ضرورت کارآمدی مجموعه های نظام در استان و مردمی بودن جایگاه نماز جمعه گفت: تریبون نماز جمعه تریبون مردم است. تریبون نظام است، باید واقعیتها  با زبان دلسوزی و مشفقانه بیان شود، برای توسعه استان باید همه دست به دست هم دهند، این استان سرفراز با پیشینه ای درخشان و مردمی دینی و ولایتمدار است چرا مردم از مزایای این نظام قدرتمند و از ثروت های بسیار زیاد و خدادادی این کشور استفاده نکنند؟

امام جمعه ایلام باشاره به مکاتباتی که با رهبر معظم انقلاب صورت گرفته است، گفت: دو پالایشگاه گاز و پتروشیمی مهم داریم که الان نیمه تعطیل است اخیراً نامه ای خدمت مقام معظم رهبری نوشته ام و وضعیت این دو پالایشگاه را گزارش داده ام زیرا اکنون وقتی اخبار پالایشگاه ها را به من می دهند واقعاً ناراحت کننده است.

وی افزود: این پالایشگاه پتروشیمی ظرفیت جذب شش هزار نفر دارد که این رقم کمی نیست.

این مسئول گفت: ازسوی دیگر پالایشگاه گاز ایلام را داریم که به منبع غنی گاز وصل است، استان ایلام استانی است که ذخایر عظیم گاز و نفت دارد که اکنون گاز این پالایشگاه که باید در پتروشیمی ایلام مصرف شود با تانکر به پالایشگاه آبادان منتقل می شود.

وی با اشاره به ضرورت آماده سازی شرایط برای فعالیت بخش خصوصی درباره نرخ بیکاری در استان هم گفت:  اینکه برخی مدعی هستند که بخش خصوصی باید در استان سرمایه گذاری کند، درست است البته دولت هم وظیفه دارد مشکلات را برطرف کند زیرا بخش خصوصی در پی فعالیت اقتصادی فعال و سودآور است.

وی یادآور شد: اکنون نرخ بیکاری دراستان ما چقدر است؟ برای رفع بیکاری چه کرده ایم و چه اقداماتی صورت گرفته است. اینها سئوالات جدی است که ما داریم و باید به دنبال پاسخ و رفع مشکلات باشیم.

نظرات ارسال نظر
 • در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۰

  خوب چکار باید کرد؟ یه کلاس دیگه اخلاق براشون برگزار کنن درست میشن !

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۰

  وضعیت در بقیه امور بهتر از پالایشگاه نیست اما به علت حساسیت خاص این دو طرح صنعتی در آن این طرح های صنعتی شاخص هستند . آیا کیفیت دانشگا هها در ارتقاء استان مورد قبول است مگر نه این است که دانشگاه مبدا تحول است.دانشگاه آزاد با فارغ التحصیلی بیش از 6000 نفر چه تغییری در وضع عمومی جامعه ؛ فرهنگ جامعه و... داشته است آیا تحقیقی در این زمینه انجام گرفته است شهریه هایی که در طول بیش از ده سال که بالغ بر صد میلیار تومان می شوند در کجا هزینه شده اند آیا فضای آموزشی کارگاهها و .... با کدامیک از موسسات اموزشی کشور قابل رقابت است. در بخش های دیگر امور اجرایی وضع به همبن منوال است تا نگاه مدیران استان از بافت قبیله گرایی به سمت منافع عمومی استان و جامعه تغییر پیدا نکند ما باید از کلمه محروم در همه زمینه ها به عنوان پیشوند استانمان استفاده کنیم

  پاسخ به این نظر
 • ناشناسدر تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۰

  اي كاش امام جمعه محترم در مورد وضعيت آب آشاميدني شهر ايلام هم صحبت مي نمود كه مردم شهرمان چه آبي را مصرف مي كنند.

  پاسخ به این نظر