ثروتهای خدادادی در ایلام دور از چشم مسئولان/ از طبیعت بکر تا منابع نفت

 استان ایلام هرچند استانی کوچک است ولی دارای ثروتهای خدادادی بی شمار از جمله طبیعت بکر، درختان بلوط، گیاهان و منابع زیرزمینی است که سرمایه گذاری بر روی هرکدام می تواند توسعه و اشتغال را در استان محروم ایلام داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، از گوشه و کنار استان کوچک ایلام که می گذری با انبوهی از ثروتها و منابع خدادادی مواجه می شوی و بعد از خود سئوال می کنی چرا ایلام با وجود این همه ثروت خدادادی "محروم" است.

طبیعت بکر، درختان بلوط، زمینهای مستعد کشاورزی، منابع عظیم نفت و گاز، گیاهان دارویی و..گویای این حقیقت است که ایلام هم می تواند محروم نباشد.

استان ایلام دارای 11 درصد ذخائر گاز و نفت کشور است که هرچند در سالهای گذشته اقداماتی برای توسعه این ظرفیتهای مهم انجام شده اما همچنان بسیاری از این ظرفیتهای بزرگ نفت و گاز در ایلام استفاده نشده است.

با توسعه و سرمایه گذاری بر روی نفت و گاز در ایلام هم می توان در جهت حفظ منافع ملی قدم گذاشت هم توسعه و اشتغال در ایلام.

درختان بلوط و طبیعت بکر ایلام یک ظرفیت فوق العاده در ایلام محسوب می شوند ولی هم اکنون بجای استفاده بهینه از این ظرفیت درختان بلوط و طبیعت ایلام به وسیله گرد و غبار نابود شده است.

می توان با روشهای درست و ایجاد کارخانه های مرتبط با چوب از درختان بلوط ایلام با توجه به اینکه 90 درصد از 640 هزار هکتار جنگل ایلام را درختان بلوط تشکیل می دهد، استفاده کرد که البته تاکنون مسئولان فقط شعار داده اند و به حرفهای خود عمل نکرده اند.

زمینهای مستعد کشاورزی، وجود سدهای فراوان در حال ساخت و وجود 13 رودخانه دائمی، افزایش زمینهای آبی، توسعه باغات، توسعه کشتهای گلخانه ای و.. که علاوه بر افزایش تولید در ایلام می تواند زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کند.

گیاهان دارویی از دیگر ظرفیتهای خدادادی در ایلام هستند به نحوی که 30 درصد از گونه های موجود در ایلام دارای خواص درمانی هستند ولی تاکنون این بخش هم در توسعه ایلام مورد غفلت واقع شده است.

بطور کلی می توان گفت ایلام استان ذاتا فقیری نیست بلکه این مسئولان هستند که به این استان توجه کافی ندارد.

می توان با سرمایه گذاری اندک بر روی هر کدام از این بخشها که بطور خدادادی در سرزمین "آلامتو" هستند زمینه اشتغال بسیاری از جوانان استان را فراهم کرد.

با توسعه بخش کشاورزی ایلام می تواند از مهاجرت روستانشینان به شهرهای بزرگ جلوگیری کرد و روند تولید محصولات دامی در جامعه مختل نمی شود.

نظرات ارسال نظر
  • دکتر مهدی صيدیدر تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۰

    دوست عزيز سلام از اينکه به توانايی های ايلام اشاره کرده ايد و پيشرفت اين استان يکی از دغدغه های شماست، بايد از شما تشکر نمود. نکته ای که برای من غير قابل هضم بود انتظار چنابعالی برای راه اندازی صنايع چوب و بهره برداری از درختان بلوط بود. دوست عزيز ارزش ريالی هر درخت بلوط با متوسط عمر جند صد سال (تک تک درختانی که شما در ايلام می بينيد) بدون اغراق بالاتر از چند صد ميليون تومان و حتی يک ميليارد تومان است! حال شما می خواهيد کدام صنعت چوب را راه اندازی کنيد که با در نظر گرفتن صليقه، پشتکار، سطح سواد و ... همشهريانمان بتوانند چيزی از آن خلق کنند که ارزش ريالی بيشتری نسبت به يک درخت ساده داشته باشد. بايد بدانيد چنانچه ارزش معنوی و زيست محيطی يک درخت بلوط هم محاسبه گردد هيچ فراورده صنعتی جايگزين آن نخواهد شد. در ضمن از شما خواهش می کنم بازديدی از شهرک های صنعنی استان داشته باشيد تا کارايی و وضعيت اشتغال زايی، درآمد و وضعيت بازپرداخت تسهيلات دريافت شده توسط واحدهای صنعتی را ارزيابی کرده و ببينيد آيا منطقی است درختان بی زبان و هميشه مظلوم بلوط را به دام صنعت نا کارآمد خود بياندازيم. نکته ديگر که بايد به جنابعالی يادآوری نمايم اينست که در همه جای دنيا زراعت چوب به يک علم و صنعت تبديل شده است و از درختان کشت شده در مزارع توليد چوب استفاده صنعتی می کنند نه منابع طبيعی و سرمايه های متعلق به نسل های بعد از ما!!!! خديا! درختان بلوط ايلام و زاگرس را از گزند اين صنعت مصون بفرما! آری يا رب العالمين!

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و -16روز