شنبه 3 اسفند 1398

گردشگری جنگ یکی از مهمترین پتانسلیهای ایلام است

 مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام گفت: گردشگری جنگ یکی از مهمترین پتانسلیهای استان ایلام است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود اسکندری بیان کرد: صنعت گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین صنعت خدماتی در دنیا مطرح است و نمی‌توان نقش آن‌ را در توسعه پایدار مناطق نادیده گرفت، در این میان گردشگری جنگ به عنوان یکی از پتانسیل‌های توسعه در استان ایلام دارای جایگاه ویژه‌ای است که شهرستان مهران با توجه به وجود عملیات‌های مختلف و یادمان‌های دفاع‌مقدس در آن می‌تواند به عنوان یکی از مراکز بسیار پر رونق گردشگری جنگ در کشور مطرح شود.

وی گفت: بیش از 20 سال از اتمام جنگ تحمیلی می‌گذرد اما نه تنها آثار آن را در شهر و اقصی نقاط پهن دشت مهران می‌توان دید بلکه مناطق عملیاتی و یادمان‌های شهدا هنوز پابرجا بوده و یادآور رشادت و جنگاوری جوانان و فرماندهان این کهن سرزمین است.

این مسئول ادامه داد: این آثار در حال حاضر شاید تنها هدف سفر کاروان راهیان‌نور باشند اما این ظرفیت را دارند تا مانند سایت‌های باقی‌مانده از دوران جنگ جهانی دوم که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند،‌ مورد بازدید گردشگران مختلف نیز قرار بگیرند.

اسکندری تصریح کرد: استان ایلام با توجه به معرفی به عنوان یکی از مقاصد گردشگران جنگ به ویژه کاروان‌های راهیان‌نور می‌تواند یکی از انواع مختلف از گردشگری را برای علاقه‌مندان برنامه‌ریزی و ارائه کند که از آن به گردشگری جنگ یاد می‌کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان ایلام با بیان اینکه آموزه‌های دینی ما مسلمانان بر توسعه سفر تاکید دارد، افزود: قرآن کریم در آیات زیادی اهمیت سفر و گردشگری را خاطرنشان ساخته است بنابراین گردشگری جنگ می‌تواند کارکردهای اجتماعی و فرهنگی گوناگونی در جامعه را به دنبال داشته باشد که تسهیل در جریان هویت‌بخشی به جامعه به ویژه جوانان از جمله مهمترین این کارکردها است.

نظرات ارسال نظر