شنبه 3 اسفند 1398

کابوس بیابان در ایلام/ خطر، عروس زاگرس را تهدید می کند

 مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام گفت: وجود بیابان به صورت جدی علاوه بر محیط زیست، طبیعت منطقه و زندگی مردمان ساکن بعضی مناطق استان را تهدید می کند.
به گزارش خبرنگار مهر، در حالی عبدالرضا بازدار در جلسه شواری برنامه ریزی، گزارشی از وضعیت بیابان های استان بویژه اجرای طرح های بیابان زدایی ارائه کرد که طبق گفته وی در استان ایلام بیشتر از 400 هزار هکتار بیابان وجود دارد که از این میزان 259 هزار هکتار در شهرستان دهلران واقع است.
این مسئول بیان داشت: بیابان بصورت جدی علاوه بر محیط زیست، طبیعت و زندگی مردمان ساکن در این منطقه را تهدید می کند.
وی تصریح کرد: برای مقابله با بیابان زایی همه باید تلاش کنند تا این مشکل برطرف شود البته نباید از توان بخش خصوصی برای حل این مسئله غافل شد.
به گزارش مهر، این هشدار برای استانی داده می شود که در مجموع حدود 87 درصد مساحت آن را جنگل و مرتع و عرصه های طبیعی تشکیل می دهد.
حضور روز افزون پدیده گرد و غبار، فرسایش خاک و استفاده نادرست از مراتع و جنگلها بویژه در سالهای اخیر موجب شده است تا کارشناسان نسبت به بیابانی شدن بخش گسترده ای از استان زیبا و سرسبز ایلام در غرب کشور هشدار دهند.
معاون منابع طبیعی ایلام در این ارتباط گفت: از سال 82 فعالیت های مقابله با بیابان زایی در استان آغاز شد، چرا که در این سال ایلام در حوزه استانهای بیابانی قرار گرفت و تا پیش از این کسی باور نمی کرد که عروس زاگرس بیابان دارد.
عبدالسلام پیری در تشریح فعالیت های مقابله با بیابان زایی صورت گرفته در استان ایلام اظهار داشت: مناطق وسیعی به ویژه در جنوب استان منطقه جنگی بوده و همین امر به گسترش مناطق بیابانی در این استان دامن زده است.
وی با تاکید بر اینکه 22 درصد مساحت استان را بیابان تشکیل می دهد.
این مسئول گفت: از سال 82 تاکنون در چهار هزار هکتار از اراضی بیابانی استان عملیات مهار بیابانزایی انجام شده است که از این میزان هزار هکتار آن توسط شرکت نفت مناطق مرکزی انجام شده است.
بروز پدیده گرد و غبار از اواخر سال گذشته و همین طور امسال تقریبا به صورت پدیده ای ثابت حاکم بر هوای استان ایلام شده است، چنانچه شن های روان در مناطق برتش و ابوغریو شهرستان دهلران و در جاده های بین مزارع این روستاها فعال بوده تا حدی که مسیر تردد در آنها به طور کامل مسدود شده است.
در قسمتی از منطقه گرم و خشک و عاری از پوشش گیاهی شهرستان دهلران در جنوب استان ایلام به نام عین خوش، ابوغریو و نواحی اطراف آن که هم مرز با بیابانهای عراق و خوزستان است، سابقه فرسایش بادی وجود دارد و حدود 80 هزار هکتار از اراضی این منطقه را ماسه های تقریبا روان تشکیل می دهد.
هر سال در زمان وزش بادهای موسمی و فصلی، جابجایی شن های روان به مزارع و منازل ساکنان بومی را در پی دارد و خساراتی را به بارمی آورد که این امر با توجه به این که کشاورزی و دامپروری نمی تواند، نیازهای اقتصادی ساکنان این مناطق را تامین کند موجب تشدید پدیده مهاجرت روستاییان و مرزنشینان به شهرهای دیگرمی شود.
از سوی دیگر در صورتی که در این زمینه اقدامات اساسی صورت نگیرد بیابانهای استان ایلام گسترش خواهد یافت.
70 درصد وسعت استان ایلام را جنگل‌های وسیع تشکیل می‌دهد و در این استان اکثر حیوانات موجود در کشور مانند کل، بز، قوچ، میش و حیوانات گوشتخوار مانند گرگ، روباه، پلنگ و خرس قهوه‌ای دیده می‌شود.
نظرات ارسال نظر