ایلام دیگر قطب کشتی فرنگی کشور نیست/بررسی مشکلات ورزش قهرمانی در استانهای محروم

کارشناس ارشد تربيت بدني گفت: نداشتن سالنهاي اختصاصي، اسپانسر مالي و به روز نبودن دانش مربيان مشکلات اساسي ورزش قهرماني استان ايلام است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بارها ديده يا شنيده‌ايم که قهرمانان ملي که از ابتدايي‌ترين امکانات ورزشي هم محروم بوده‌اند، با تلاش خستگي ناپذير و استفاده از امکانات محدود بر سکوهاي افتخار ايستاده و پرچم کشور را به اهتزاز درآورده اند، همت و اراده پولادين اين قهرمانان، اما نبايد سرپوش ضعفها و بي برنامگي‌هاي ورزش کشور باشد.

استان ايلام که از استانهاي محروم کشور است، قهرماناني حتي در سطح المپيک نيز تحويل جامعه ورزشي داده است، ليکن اهل فن به نيکي مي دانند که افتخار آفريني آنها تنها محصول ارده و کوشش خودشان است. مدال آوران وزنه برداري از جمله همايون بسطامي، رئيسعلي حاتمي و دلاوري چون ذبيح الله پورشيب در کاراته، برادران خسروي نژاد در جودو، حيدرزاده‌ها و عليرضا غريبي در کشتي فرنگي در شرايط بدون امکانات و تنها با تکيه بر پشتکار و جديت خود توانستند که شاهد موفقيت را در آغوش گيرند.

"ارسلان چولکي" کارشناس ارشد تربيت بدني و مدرس دانشگاه در اين زمينه گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا) ضمن بيان اين مطلب اظهار کرد: ورزش قهرماني استان از مشکلات عمده اي رنج مي برد که من آنها را به دو بخش کلي سخت افزاري و نرم افزاري تقسيم مي کنم.

وي نداشتن سالنهاي اختصاصي و فقدان اسپانسر را دو مشکل سخت افزاري عمده ورزش قهرماني در استان ايلام ذکر کرد و افزود: حتي اخيراً نيز که براي برخي رشته‌ها سالن اختصاصي در نظر گرفته شده است، به دليل مشکلات اياب و ذهاب تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته اند.

چولکي در ادامه ضمن گلايه از نداشتن تجهيزات تخصصي ورزشي ادامه داد: نداشتن حامي مالي يا اسپانسر تيمهاي ورزشي از ديگر مشکلات اساسي ورزش استان است، بايد توجه داشت که استعدادهايي بسيار زيادي در ورزش استان وجود دارد که صرفاً نيازمند حمايت مالي است و چنانچه اين مشکل رفع شود اين استعدادها نيز امکان شکوفائي پيدا مي کنند.

وي گفت: در زمينه نرم افزاري دانش مربيان استان به روز نبوده و البته برنامه اي هم در جهت تغيير اين وضعيت ديده نمي شود به عنوان نمونه بعد از گذشت بيش از 44 سال در سال گذشته يعني در سال 89 يک دوره کلاس مربيگري درجه 2 برگزار شده است و بيشتر مربيان استان داراي درجه 3 مربيگري مي باشند.

مدرس تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي ايلام بيان کرد : در نتيجه همين مشکلات است که باعث افت برخي از رشته هاي ورزشي دچار افت شديد شده اند، مثلاً در حالي که در گذشته هاي نه چندان دور استان ايلام يک قطب عمده در زمينه کشتي فرنگي کشور محسوب مي شده است امروز شاهد افت اين رشته در استان ايلام هستيم.

چولکي افزود : بسياري از قهرمان ورزشي اين رشته در ايلام از جمله عليرضا بزرگي که در مسابقات قهرماني يونان کاپيتان تيم ملي بوده است امروز کاملاً کنار گذاشته شده است و يا ديگر خبري از اميدي مربي سابق تيم ملي کشتي در کشتي استان نيستيم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 13ماه و 12روز