شمارش معکوس برای تعطیلی گاوداری‌های شیری ایلام

گاوداري‌هاي شيري ايلام به دليل قيمت پايين خريد شير و هزينه‌هاي زياد در آستانه تعطيلي هستند.

" محسن ملکي زاده " مالک يکي از گاوداري‌هاي مجتمع گاوداري فارغ التحصيلان ايوان به ايسنا گفت: در حالي که طبق برآورد ما بهاي تمام شده هر کيلو شير براي ما 700 تومان است، اکنون شرکت‌هاي فرآورده‌هاي شيري هر کيلو را به مبلغ 380 تومان خريداري مي‌کنند که با احتساب 20 تومان بابت کرايه حمل، عملا 360تومان براي ما باقي مي‌ماند در حالي که شرکت هاي فرآوري، پس از گرفتن چربي و خامه شير آن را به مبلغ هر کيلو 600 تومان مي‌فروشند.

وي ادامه داد: از سال 83 که مجتمع گاوداري شيري فارغ التحصيلان ايوان با 30 واحد شروع بکار کرده اکنون تنها 5 واحد فعال هستند که با ادامه اين روند ما نيز تعطيل خواهيم شد.

لازم به ذکر است که برخي از گاوداران داراي مشاغل ديکري هستند و بخش قابل توجهي از هزينه‌هاي گاوداري را از آن طريق پرداخت مي کنند.

" فتاح بيگي " يکي ديگر از گاوداران مجتمع گاوداري ايوان به خبرنگار ايسنا اظهارکرد: در سفر رياست جمهوري به ايلام مقرر شد که وام‌هاي کشاورزي حوزه گاوداري‌ها در سال‌هاي 87 و 88 تمديد شود ولي متاسفانه بانک کشاورزي و جهادکشاورزي استان در اين خصوص کارشکني کرده است.

وي افزود: استاندار محترم در حالي که قيمت شير در تهران 630 تومان است گفته‌اند که شير در ايلام را 420 تومان قيمت بگذاريد.

معاون توسعه بازرگاني داخلي بازرگاني استان گفت: تا قبل از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، روزانه 50 هزار ليتر شير در سطح استان توزيع مي‌شد.

" حيدر علي رحمي " در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ضمن اعلام اين خبر اظهار کرد: اين ميزان شير از طريق 3 کارخانه در سطح استان تامين مي‌شد که مي توانست به خوبي نياز استان را مرتفع کند.

وي با بيان اينکه از 15 تيرماه جاري در جهت اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، يارانه شير خانوارها در سطح کشور حذف شد افزود: بعد از اين جريان مقرر شد که پس از تعيين قيمت شير خام با هماهنگي گاوداري‌ها و صنايع فرآوري شير، نهايتا با قيمت تمام شده، توليد و در سطح بازار از طريق عوامل توزيع در اختيار مصرف کننده قرار بگيرد.

علي رحمي با اشاره به اينکه در کارگروه نظارت بر زنجيره توليد و توزيع شير مقرر گرديد که معاونت امور دام جهاد کشاورزي استان که متولي توليد شير است، قيمت تمام شده شير را تهيه نمايد اضافه کرد: قيمت تمام شده يک کيلو شير توسط اين کارگروه بررسي و در حال حاضر بين 500 تا 550 تومان در بازار عرضه مي شود.

معاون توسعه بازرگاني داخلي سازمان بازرگاني استان تصريح کرد: شير مورد نياز براي عرضه در جامعه کيلويي 400 تومان از گاوداري خريداري مي‌شود و با قيمت فوق در بازار عرضه مي شود.

وي در خصوص ميزان سالانه شير توليدي در سطح استان گفت: مقدار شير توليدي در سال در سطح استان 88 هزار تن مي‌باشد که در اين جهت مي‌توان گفت که مقدار شير توليدي در روز در سطح استان 241 تن است.

علي رحمي درباره بهينه سازي در واحدهاي دامداري در سطح استان عنوان کرد: مبلغ تخصيص يافته به استان 3 هزار و 280 ريال بوده که تعداد 15 فقره پرونده تشکيل و پس از تصويب در کارگروه ويژه و ارسال پرونده‌ها به بانک عامل تعداد 12 نفر از متقاضيان موفق به اخذ قرارداد با مبلغ 3 هزار و 573 ميليون ريال گرديده‌اند.

معاون توسعه بازرگاني داخلي سازمان بازرگاني استان با بيان اينکه به منظور فعال نمودن واحدهاي غيرفعال و همچنين واحدهايي که کمتر از ظرفيت اسمي فعاليت دارند و نيز در خصوص واحدهاي فعال که اقدام به جايگزيني دام‌هاي حذفي نمايند بودجه اختصاص يافته( تسهيلات تليسه) بيان کرد: مبلغ 36 هزار و 100 ميليون ريال تسهيلات به استان تخصيص يافته که تعداد 75 پرونده مبلغ 19 هزار و 546 ميليون ريال تشکيل و پس از تصويب در کارگروه ويژه استان تعداد 29 نفر از متقاضيان موفق به اخذ قرارداد جذب تسهيلات کرده‌اند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 20ماه و -14روز