فلافل، غذای فقرای ایلام و چاشنی سبد غذایی "از ما بهترون"

پخت و پز فلافل در استان ايلام دستاورد افرادي است که پس از سال‌ها مجدد به زادگاه يا خاستگاه اصليشان بازگشته‌اند و اکنون مردم استان آنرا به عنوان يک غذاي رايج در قالب ساندويج مصرف مي‌کنند.

به گزارش خبرنگار ايسنا، نخستين بار پخت و پز فلافل در ايلام در سال 1359 رواج يافت، آنوقت‌ها تعدادشان انگشت شمار بود اما حالا مي‌توان به چند ده فلافل فروش يا به عبارتي محلي "فلافلي " اشاره کرد که بعضا در يکي از محلات پرتردد شهر ايلام تمرکز يافته‌اند.

اما ابتدا براي آنکه از درآمد فلافلي‌ها باخبر شويم سراغ يکي مغازه داران اين خوراکي رفتيم که وي بدون تعلل با زباني لهجه دار عربي گفت: يک تومان به صورتي صاف براي من ماهانه مي ماند به عبارتي ماهي يک ميليون تومان در آمد دارد.

عباس سبزي افزود: با احتساب کرايه مغازه و آبونمان، هزينه برق و تلفن و حقوق شاگرد مغازه هر ماه در حدود 900تا يک ميليون تومان درآمد دارم.

وي با بيان اينکه کار فلافلي‌ها چندان راحت هم نيست، گفت: امروزه بسياري از جوانان ايلامي هم با کسب چنين مهارتي و راه اندازي فلافلي سرگرم کار و درآمد شده‌اند.

يک فلافل فروش ديگر هم گفت: از ساعت 5 بامداد براي تهيه نخود و خمير کردن آن به مغازه مي آيد و با سفارش "صمون " يا همان نان مورد استفاده در ساندويچ فلافل تا حوالي نيمه‌هاي شب مجبور است سرپا بياستد و اين روند به خاطر طولاني بودن کار، برايش مشکل ساز هم شده است.

صاحب دري افزود: سالهاست از محل فروش ساندويچ فلافل بدون احتياج به اين و آن سرگرم زندگي هستم و به خاطر درآمد خوب اين شغل توانسته‌ام يک زندگي نسبتا متوسطي براي خانواده‌ام تامين کنم.

اما يکي از اهالي ايلام هم در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار کرد: معمولا به خاطر فقر مالي هفته‌اي چند نوبت مجبورم فلافل را صرف ناهار يا شام خود کنم.

عبد فتاح زاده افزود: هر بورس يا هر ساندويچ فلافل بين 300تا 500تومان مي‌فروشند که در حقيقت ارزانترين غذاي ما فقرا محسوب مي‌شود ولي براي "از ما بهترون " تنها يک چاشني غذايي محسوب مي‌شود.

يک شهروند ديگر ايلامي با دخل و خرج بالاي متوسط نيز گفت: معمولا هفته‌اي يکبار يا دوبار از فلافل به عنوان چاشني سبد غذايي خود استفاده مي‌کند.

احمد صمدي اضافه کرد: فلافل غذايي عربي و خوش مزه است و به همين خاطر هر از گاهي چاشني غذاي خود مي‌کنيم.

رييس اتحاديه اغذيه، فلافل و پيتزا فروشان ايلام نيز به خبرنگار ايسنا گفت: فلافل فاقد ترکيبات و خواص غذايي تعريف شده‌اي است اما مردم به ناچار از جمله به خاطر فقر مالي به سمت اين نوع ساندويچ گرايش پيدا کرده‌اند.

"جاسم جمالي" اضافه کرد: متاسفانه در پخت اين نوع غذا صاحبان مغازه‌ها بدون توجه به خواص روغن از صبح تا پايان کارشان چندين نوبت آنرا زير شعله مي‌گيرند که کار بسيار غير قابل قبولي است.

وي تعداد فلافلي‌هاي ايلام را حدود 50مغازه اعلام کرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 20ماه و -14روز