وقتی کارمندان و بازاریها نیز مسافرکشی می‌کنند!

رانندگان تاکسي در ايلام از کاهش درآمد خود به يک سوم سال قبل گلايه دارند در حالي که برخي مسئولان از افزايش خودسرانه نرخ کرايه تاکسي توسط تاکسي داران خبرمي‌دهند.
پاي درد دل راننده‌هاي تاکسي که بنشيني تازه با يک حساب سرانگشتي دستت مياد که بندگان خدا اگه کرايه‌ها را دوبل هم بگيرند باز هم هفت شان گروي.... راننده تاکسي براي مسافرانش از افزايش مخارج زندگي، گران شدن هزينه‌هاي ماشين، کاهش درآمد و خستگي ناشي از دودندگي کار روزانه گله مي‌کند، مسافر که با تکان دادن سرش حرف‌هاي راننده را تأييد مي‌کند با رسيدن به مقصد از ماشين پياده شده با خودش ميگه خوش به حال راننده تاکسي که لااقل با مسافرانش دردل مي‌کنه اما بيچاره من...
علي محمدي، راننده تاکسي با سابقه بيشتر از 10 سال کار در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا از بدي وضعيت کارش در اين روزهاي گرم تابستان مي‌گويد: مشکل اصلي ما اين است که در مقابل افزايش قيمت سوخت همزمان شاهد افزايش کرايه‌ها نيستيم و اين امر باعث شده است که درآمد ما به يک سوم سال قبل کاهش پيدا کند.
اين راننده تاکسي خطي در ادامه مي‌افزايد: در روز دو باک گاز سي ان جي مي‌زنيم با مبلغ 8 هزار تومان و 10 ليتر بنزين 4 هزار تومان ولي درآمد ما نسبت به سال قبل نه تنها اضافه نشده بلکه به دليل فعاليت شخصي‌ها و افزايش بيش از حد تعداد تاکسي‌ها با کاهش چند جانبه مواجه شده است.
نوري راننده ديگري است که حرف‌هاي محمدي را تأييد مي‌کند و مي‌گويد: امروزه کارمندها و بازاري‌ها در مسير رسيدن به محل کار چند تا مسافر سوار مي‌کنند تا مقداري از پول بنزين خود را جبران کنند.
احمدي ديگر راننده تاکسي گفت: کاهش درآمد ما همزمان شده است با افزايش هزينه‌هاي جاري زندگي حالا خدا را شکر من اجاره نشين نيستم ولي خيلي از همکاران ما اجاره نشين هم هستند با اين حرف‌هايي که بچه‌ها زدن ديگه خودتون قضاوت کنيد.
افشين مظفري رييس سازمان تاکسيراني استان در اين باره به خبرنگار ايسنا گفت: ما شاهد افزايش خود سرانه کرايه تاکسي در شهر ايلام هستيم و در حالي که نرخ مصوب براي برخي مسيرها 180 تومان تصويب شده است اما راننده از مسافرين 250 تومان مي گيرند.
مظفري تعداد تاکسي‌هاي شهر ايلام را بيشتر از 1600 دستگاه ذکر کرد و افزود که اين تعداد بسيار بيشتر از تعداد تاکسي‌هاي مورد نياز شهر است.
رييس سازمان تاکسيراني استان ايلام گفت: برآورد ما اين است که هر تاکسي روزانه با جابجا کردن 100 تا 120 نفر مسافر درآمد مناسبي دارد و بنابراين اين حرف راننده‌ها که درآمدشان کم شده است تا حدودي درست نيست.
جعفر حيدري رئيس کميسيون حمل ونقل شهري شوراي شهر ايلام گفت: هر ساله حدود 10 تا 25 درصد به نرخ کرايه‌ها افزوده مي‌شود ولي به دليل اينکه در سال 89 بحث هدفمندي يارانه ها را داشتيم نرخ کرايه‌ها هيچ‌گونه افزايشي نداشته است.
رئيس پيشين شوراي شهر ايلام گفت: در بودجه پيشنهادي سال 90 شهرداري ايلام با افزايش کرايه تاکسي مخالفت شد و مدير کل امور شهري استانداري اعلام کرد که ما نيز منتظر دستورالعمل وزارت کشور هستيم و تا آن زمان مجاز به افزايش کرايه‌ها نمي باشيم.
حيدري اما برخلاف مظفري، حرف رانندگان تاکسي را تأييد مي‌کند و مي گويد اين برآورد که هر تاکسي روزانه 120 نفر مسافر جابجا مي‌کند به مسيرهاي پر رفت و آمد اختصاص دارد که تعداد اين مسيرها در قياس با مسيرهاي خلوت تر کمتر است.
وي با بيان اينکه تعداد تاکسي‌ها نيز بيشتر از ميزان مورد نياز است افزود: بايد به اين مشکلات فعاليت مسافرکش‌هاي شخصي را افزود و البته گرايش مردم به استفاده از اتوبوس به جاي تاکسي از ديگر عوامل کاهش مسافر تاکسي هاست.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 18سال و 15ماه و 2روز