پنج‌شنبه 21 آذر 1398

ایلام تئاتر ندارد !

نمايشنامه نويس و کارگردان تئاتر ايلامي گفت: باتوجه به وضعيت پيش آمده در تئاتر استان، بهتر است بگوييم ايلام تئاتر ندارد.
"علي شکري" در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) با اشاره به اينکه يکي از مشکلات اساسي در تئاتر ايلام نبود مخاطب عام و عدم ارتباط و پيوند نمايش ها با مخاطب ايلامي است اظهار کرد: عدم مخاطب شناسي هنرمندان تئاتر ايلام باعث به وجود آمدن چنين مشکلي است.جرياني در تئاتر ايلام به وجود آمده که روشنفکر مآبانه است و مي‌گويد حرف‌هايي که ما در تئاتر مي‌زنيم، توسط مخاطب عامي فهميده نمي‌شود.
وي با بيان اينکه کارهايي که توسط اين افراد انجام مي شود هيچ سنخيتي با فرهنگ ايلامي ندارد افزود: دافعه‌ي اين تئاترها از جاذبه‌ي آن بيشتر است و اين به خاطر نبود، نمايشنامه‌اي با موضوع جامعه‌ي ايلامي و فرهنگ فکري آن است.
شکري اظهار داشت: تئاتر بايد به گونه‌اي طراحي شود که مخاطب حيات خود را در آن بيابد و از آن تاثير بگيرد در حالي که انسان ايلامي ذره‌اي از دغدغه‌هاي خود را در تئاتر نمي‌بيند.
اين نمايشنامه نويس و کارگردان ايلامي با اظهار اين مطلب که بودجه‌ي اختصاصي براي تئاتر مانع اجراست تصريح کرد: اغلب بودجه‌ها براي کارهاي مناسبتي است و کارهاي مناسبتي هم تحت حمايت نهادهاست و مناسبتي کار کردن هم باعث به وجود آمدن نوعي چارچوب در تئاتر شده است و تئاتري‌هاي ايلام براي جشنواره‌ها و مناسبت‌ها کار مي کنند.
وي درباره پيشينه‌ي تئاتري ايلام نيز عنوان کرد : تئاتر ايلام پيشينه‌ي قوي ندارد و در اوايل دهه 70 بود که تئاتر ايلام شکل گرفت.اين نسل از تئاتر ايلام با مشکلات زيادي از جمله امکانات دست و پنجه نرم مي‌کرد،تا جايي که حضور خانم‌ها در تئاتر محدوديت داشت و حتي بازيگر زن نداشتيم.
شکري با اشاره به اينکه ما در ايلام فقط يک سالن تئاتر داريم گفت: اين سالن هم فاقد استانداردهايي از جمله سن مناسب ، نورپردازي ، آرشيو لباس، اتاق گريم و ... است و هم بعد مسافتي آن براي مخاطب آزار دهنده است.
تنها سالن تئاتر ايلام صندلي مناسبي ندارد و حتي ديوارهاي صوتي براي آن در نظر گرفته نشده است تا جايي که صداي عبور و مرور ماشين ها و مردم در نيمه‌ي اجراي يک تئاتر نفوذ مي‌کند.
وي در ادامه افزود: در سطح شهرستان‌هاي استان اوضاع به مراتب بدتر است و سالن اجرا و حتي امکاناتي براي تمرين تئاتر وجود ندارد.
نظرات ارسال نظر
  • مهرداددر تاریخ ۴ تير ۱۳۹۱

    كه مي گويد ايلام تاتر ندارد ..ايلام كه تاتر ندارد ولي (طاطر) كه دارد يا هنر همايش...... بانهايت تاسف مي گويم كه دير گاهي است كه تاتر ونه فقط تاتربلكه هنر در استان ما مدفون گشته است ...يقه چه كسي را بايد گرفت آيا!!!!!!!!!!!!! هنر تاتردر ايلام مرا به ياد شاه بزرگ قجر مي اندازد كه در آن زمان خودرويي را از فرنگ به ايران آورد در صورتي كه هنوز جاده اي در آن نبود وآن بزرگوار تنها در حياط منزلش دور مي زد .آري حكايت تاتر در استان ايلام نيز بدين صورت است... اميد است مسئولين مربوطه قبل از رسيدن به عمق فاجعه تدبيري براي هنر،براستي اين يگانه مظلوم در استان هنر پرور ايلام بينديشند. يا حق

    پاسخ به این نظر