اطلاعات لازمه انتقاد صحیح/ مخاطب رکن فراموش شده رسانه های کشور است

استاندار ایلام با بیان اینکه داشتن اطلاعات صحیح و قوی از اصول اصلی انتقاد هستند که رسانه ها باید به این مقوله توجه کنند، گفت: مخاطب رکن فراموش شده رسانه های کشور است.
به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی اعلایی در بازدید از دفاتر خبرگزاری های استان ایلام در دیدار با خبرنگار مهر اظهار داشت: رسانه ها جز لاینفک اداره اجتماع هستند.
وی ادامه داد: رسانه ها بخش مهمی از اداره اجتماعی کشور هستند و به عنوان رکن چهارم دموکراسی نقش بزرگی در کشور دارند.
این مسئول عنوان کرد: از منظری دیگر رسانه ها یکی از ارکانهایی هستند که در بخش نظارت عامه، کار امر به معروف و نهی از منکر انجام می دهند.
اعلایی بیان داشت: رسانه ها باید وظایف کاری خود را به درستی انجام دهد و این وظیفه تمجید نیست.
وی ادامه داد: رسانه دارای کارکردهایی است که باید همه این کارکردها اتفاق بیفتد ولی متاسفانه اکثر رسانه ها در حوزه اطاع رسانی متمرکز هستند.
استاندار ایلام با بیان اینکه در حالی که رسانه کارکردهای متنوعی دارد، افزود: به عنوان مثال وقتی راجع به توسعه صحبت می کنیم، نمی توانیم توسعه را بدون رسانه ببینیم و نمی توانیم سازندگی و پیشرفت را بدون در نظر گرفتن رسانه دنبال کنیم.
وی ادامه داد: متاسفانه عمده رسانه های کشور ما از صدا و سیما گرفته تا خبرگزاری و مطبوعات کارکرد خبری برای خود قائل هستند و فکر می کنند اگر از یک پروژه اطلاع رسانی کردند، وظایف خود را انجام داده اند.
استاندار ایلام گفت: در حالی که اصلا این نیست و به عنوان مثال قالی بافی به عنوان یک ظرفیت مهم برای اشتغال در استان ایلام به شمار می رود و ما به عنوان مسئول اعلام کرده ایم نهضت قالی بافی در ایلام با شعار "هر خانه یک دار قالی"، در اینجا رسانه ها باید همپای مسئولان در اجرای این طرح فرهنگسازی و کمک کنند و این ظرفیت خفته را زنده کنند.
اعلایی گفت: یک رکن اصلی در رسانه ها مخاطب است که متاسفانه این رکن مورد بی توجهی رسانه ها قرار گرفته است و رسانه های کشور ما عموما دنبال این هستند که آنچه را طبق میل خود است به مخاطب ارائه دهند.
وی افزود: ممکن است این اخبار به لحاظ ارزشی خیلی هم خوب باشد ولی مخاطب ممکن است دنبال این اخبار خوب نباشد لذا رسانه ها باید به مخاطب توجه ویژه ای داشته باشند.
وی تصریح کرد: رسانه های کشور ما به نیاز مخاطب توجه نمی کنند و این رکن در رسانه ها به درستی تعریف نشده است.
اعلایی عنوان کرد: دشمنان کشور ما با تکیه بر همین موضوع رسانه های خود را بر اساس نیاز مخاطب و قشرهای مختلف تقسیم بندی کرده اند اما در میدان عمل، رسانه های کشور به ندرت به نیاز مخاطب توجه می کنند.
وی گفت: به عنوان مثال خبرگزاری مهر دارای مخاطب تعریف شده است که باید به دنبال آنچه مخاطب می خواهد، برود.
اعلایی بیان داشت: هرجا در کشور رسانه ای داریم، عنصر مخاطب در آن فراموش شده است و هرجا رسانه ای حتی به اسم مخاطب راه اندازی شده است، بعد از چند وقت حالت عمومی پیدا کرده است.
رسانه ها و استان ایلام
اعلایی بیان داشت: استان ایلام دارای شرایط و ویژگیهای خاص است و باید رسانه ها تجزیه و تحلیل درست از استان ارائه دهند اما گاهی تحلیل ها از استان ایلام اشتباه و خلاف واقع است چراکه اطلاعات رسانه در این بخش ضعیف است.
استاندار ایلام گفت: ما انتظار داریم رسانه ها به خودشان زحمت دهند برای انتقاد، اطلاعات کامل در اختیار داشته باشند در این بین ما مسئولان وظیفه داریم این اطلاعات و آمار را در اختیار رسانه ها قرار دهیم.
اعلایی عنوان کرد: اگر رسانه ها با اطلاعات کامل، استان ایلام را مورد نقد و تجزیه و تحلیل قرار دهند، این می تواند به توسعه و پیشرفت استان ایلام کمک کند.
وی اضافه کرد: حتی نمایندگان مردم ایلام در مجلس گاهی اوقات مطالبی عنوان می کنند که به طور مثال مسئولان استان ایلام اطلاعاتی راجع به آمار و ارقام تولید در استان ایلام ارائه نمی دهند در حالی که رسانه ها و نمایندگان از ما سئوال نکرده اند.
میزان درآمد روستاییان ایلام از متوسط کشوری بالاتر است
استاندار ایلام در ادامه گفت: طی یک بررسی و پژوهش در روستاهای استان ایلام معلوم شد میزان درآمد مردم روستاهای استان ایلام از متوسط کشوری بالاتر است.
وی افزود: عده ای با تحلیل های غلط از استان ایلام قصد تخریب و کوبیدن دولت و مدیریت استان ایلام دارند.
اعلایی اظهار داشت: رسانه ها باید با تحلیل های درست و منطقی از استان ایلام به توسعه و پیشرفت استان کمک کنند.
وی بیان داشت: در حال حاضر استان ایلام از خیلی از شاخص های کشوری در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
استاندار ایلام با بیان اینکه بعضی از مطبوعات در استان ایلام یک اتفاق ساده و عادی را بزرگ می کنند و تیتر نشریه خود می کنند، افزود: این مسائل در مطبوعات استان ایلام باید برداشته شود و سطح رسانه ها بالاتر برود.
وی گفت: این کار سخیف در استان ایلام مرسوم شده و باید ریشه آن خشکانده شود
خبرگزاری مهر را می پسندم
اعلایی با بیان اینکه بنده عملکرد خبرگزاری مهر را می پسندم، اظهار داشت: این رسانه در استان ایلام بسیار خوب و فعال است.
وی در پایان بیان داشت: شما انتقاداتی به عملکرد استان ایلام داشته اید که اطلاعات این انتقادات باید تکمیل شود و با اطلاعات کامل انتقاد کنید و با مراجعه به دستگاه های اجرایی استان ایلام اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید.
وی ادامه داد: اگر اطلاعات تکمیل شد بعد باید به سراغ انتقاد رفت، بنابراین داشتن اطلاعات لازمه انتقاد صحیح است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز