افزیش بی رویه قلیان در بین جوانان ایلام/ لزوم توجه مسئولان و خانواده ها

بدون شک یکی از مضرترین تفریحات جوانان قلیان است و در این بین جوانان ایلامی در هر کجا فرصت می کنند قلیان می کشند که به این مساله متاسفانه نه مسئولان توجه دارند نه خانواده ها.
به گزارش خبرگزاری مهر، اگر جایی در ایلام یافتید که در آن درختی و سبزه ای بود و چند جوان دور هم جمع شده بودند احتمال بدهید در همان نزدیکی ها بساط قلیان به راه است.
قبح کشیدن قلیان  در ایلام به قدری ریخته شده که اکنون در بسیاری نقاط استان جوان ها یا حتی همه اعضای خانواده مانند زمان صرف شام و ناهار دور هم جمع می شوند و قلیان می کشند.
متاسفانه مصرف قلیان به عنوان یک تفریح در بسیاری از اماکن تفریحی  ایلام نیز مشاهده می شود و توجیه بسیاری از مصرف کنندگان این است که قلیان همیشه در دسترس نیست پس نمی تواند اعتیادآور باشد.
در صورتی که نیکوتین دریافتی از قلیان اعتیادآور است و زمانی که فرد احساس نیاز کرد ممکن است نیاز خود را با مصرف سیگار برآورده کند.
متاسفانه این تصور غلط در جامعه رایج شده که، قلیان جزو مواد دخانی نیست و به همین دلیل شیوع مصرف قلیان در کشور و در استان ایلام  رو به افزایش است.
قلیان یکی از مواد دخانی به شمار می رود که سم آن بیش از سیگار است به‌طوری‌ که مصرف قلیان به مدت 45‌دقیقه، معادل مصرف 70 تا یکصد نخ سیگار است.
همچنین استفاده مشترک از قلیان موجب انتقال بیماری های عفونی مانند ایدز، هپاتیت و سل می‌شود.آمار ابتلا به سرطان های زبان، حلق و حنجره در مصرف کنندگان قلیان بسیار بالا است.
پدیده قلیان که در حال حاضر به یک معضل اجتماعی پنهان تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد دانسته و یا آن را کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند.
بسیاری از مردم فکر می کنند آب موجود در قلیان موجب تصفیه و ایجاد محافظت در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو می شود این در حالی است که رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می شود.
مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا روده ( سرطان زا) ، مونواکسید کربن (آلاینده) و نیکوتین ( ایجاد کننده وابستگی) موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است.
با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد.
 
در صنعت تنباکو، مرغوب ترین آن در اختیار کارخانه های سیگار سازی قرار می گیرد و تفاله های تنباکو  برای قلیان مورد استفاده قرار می گیرد.
 
مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان معادل مصرف 20 تا 50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار است، روی می آورد.
 
بنابراین اعتیاد در قلیان کشی با روی آوردن به استعمال سیگار و اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود.
  
کارشناس مسائل اجتماعی استان ایلام گفت: متاسفانه در سالهای گذشته مصرف قلیان در استان ایلام افزایش یافته است و این زنگ خطری برای خانواده ها است.
 
علی رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر میزان استفاده جوانان ایلام از قلیان افزایش چشمگیری داشته است.
وی بیان داشت: با یک نگاه جزئی در تفرجگاه ها و  رستورانهای سنتی می توان به این  قضیه پی برد.
این کارشناس گفت: این افزایش چشمگیر استفاده از قلیان در بین جوانان استان ایلام نشات گرفته از عدم حوصله است.
وی ادامه داد: بیکاری در بین بیشتر جوانان ایلام باعث بی حوصلگی در بین جوانان استان شده است و به مواد مخدر و قلیان روی می آورند.
رضایی گفت: هر چند سیگار کشیدن در بین جوانان استان نیز کاملا مشهود است ولی تاثیر قلیان بیشتر از سیگار است.
وی عنوان کرد: متأسفانه قلیان به غلط عنوان فرهنگ با ارزش اجتماعی جوانان ما را به شدت به سمت خود کشانده است و کشوری که زنانش کمتر از یک درصد مواد دخانی مصرف می‌کرد الان به خاطر مصرف قلیان درصد قابل توجهی این میزان افزایش یافته است.
این کارشناس افزود: قانون در ممنوعیت عرضه مواد دخانی خیلی قوی عمل نکرده است.
وی گفت: یکی از اساسی ترین گام ها برای مبارزه با پدیده دخانیات در کشور ما و دیگر کشورهای در حال توسعه ممانعت از گرایش اقشار جوان به دخانیات است.
رضایی  یادآور شد: نتایج آمارها نشان می دهد در بیشتر موارد سیگاری ها اولین تجربه مصرف خود را در سنین نوجوانی داشته اند و سن مصرف سیگار در کشورهایی نظیر کشور ما در حال کاهش است.
اطلاع رسانی درباره مضرات قلیان نیز در حدی نبوده که جوانان و نوجوانان با مخاطرات آن آشنا شوند؛ به همین دلیل فرهنگ سازی در این زمینه بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد.به خصوص برای جوانان ایلامی که امروزه از مشتریان پرو پا قرص قلیان هستند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 19ماه و 8روز