گرانی اجاره‌ها در ایلام

رییس انجمن انبوه سازان ایلام معتقد است: متاسفانه اجاره‌بها در ایلام تابع دستورالعمل خاصی نیست و مالکان و مشاوران املاک تعیین کننده نرخ اجاره در ایلام هستند.

نادر شوهانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: مالکان واحدهای مسکونی در ایلام می‌خواهند اقساط تسهیلات مسکن دریافتی خود را از جیب مستاجرین پرداخت کنند. در ایلام قسط تسهیلات مسکن موجر را مستاجران پرداخت می‌کنند و متاسفانه مشاوران املاک در این جریان نقشی کلیدی خود را به خوبی انجام می‌دهند.

رییس انجمن انبوه‌سازان ایلام، گرانی زمین و مسکن در ایلام را چند وجهی، اعلام و اضافه کرد: تصور غلط مالکان مسکن در ایلام برای پرداخت اقساط مسکن از طریق اجاره‌بهای املاک موجب گرانی سرسام آور اجاره‌ها در این شهر شده است.

شوهانی با اشاره به اینکه متاسفانه افرادی که در ایلام اقدام به ساخت و ساز انبوه مسکن می‌کنند تحت هیچ شرایطی انبوه‌ساز نیستند، تصریح کرد: ساخت و ساز شغل اصلی این افراد نیست و حتی عضو انجمن انبوه‌سازان استان نیستند و به عنوان شغل دوم به این کار می‌پردازند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر هیچ انبوه‌سازی در ایلام، مشغول انجام پروژه خاصی نیست و تمام ساخت و سازهای موجود در سطح شهر توسط بساز بفروش‌ها انجام می‌شود.

رییس انجمن انبوه‌سازان ایلام، افراد بساز بفروش بخش مسکن در ایلام را فاقد هر گونه صلاحیت حرفه‌ای در این زمینه دانست و گفت: متاسفانه یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل گرانی زمین در ایلام که اخیرا شدت گرفته، مزایده و واگذاری منازل سازمانی قدیمی در بلوار آزادی توسط راه و شهرسازی استان بوده است.

شوهانی با بیان اینکه در واگذاری این زمین‌ها هیچ گونه کار کارشناسی صورت نگرفته و با قیمت بالا و بورس بازی واگذار شده‌اند، ادامه داد: این واگذاری‌ها نشان می‌دهد که راه و شهرسازی استان هیچ گونه سیاست‌گذاری در این زمینه ندارد.

وی ادامه داد: ساخت و سازها در این منطقه به صورت قارچ‌گونه انجام می‌شود و به معضلی در بخش املاک تبدیل شده‌اند چرا که اضافه بناها در این منطقه کاملا دیده شده و متاسفانه شهرداری نیز نظارت چشم‌گیری ندارد.

رییس انجمن انبوه سازان ایلام با اشاره به اینکه بساز بفروش‌ها در ایلام حتی مالیاتی هم پرداخت نمی‌کنند، یادآور شد: جریمه ماده 100 در ایلام ناچیز است و مردم نگرانی برای اضافه بنا و پرداخت جریمه ندارند.

شوهانی بیان کرد: خانه‌هایی که در ایلام توسط بساز و بفروش‌ها به متقاضیان مسکن ارایه می‌شود در بسیاری از موارد فقط یک چهار دیواری است و فاقد برخی از امکانات و تجهیزات بوده و حتی از تعریف اولیه مسکن نیز خیلی فاصله دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه شهرداری ایلام برای صدور پایان‌کار خیلی به وضعیت واحدهای مسکونی توجه ندارد، اظهار کرد: در ساخت و سازهای مسکن در ایلام توسط بساز بفروش‌ها قوانین ملی شهرسازی رعایت نمی‌شود و خانه‌ها را بعد از ساخت، بدون کابینت، پکیج، کمددیواری و دیگر امکاناتی از این دست، تحویل می‌دهند.

رییس انجمن انبوه سازان ایلام تاکید کرد: راه و شهرسازی استان بدون مکانیسم مشخصی اراضی بلوار آزادی را متری یک میلیون و چهارصد تا یک میلیون و پانصد هزار تومان واگذار کرده که همین قیمت به مبنا و پایه‌ای برای قیمت برخی از مناطق شهر ایلام، تبدیل و این قیمت گذاری تعادل قیمتی زمین و مسکن را در ایلام با نابسامانی مواجه کرده است.

شوهانی تصریح کرد: برخی از بساز بفروش‌ها می‌خواهند ره صد ساله را یک شب طی کنند و اصلا به فکر مردم نیستند چرا که منفعت شخصی برای این افراد اولویت دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز