استاندار ایلام در دیدار با استاندار واسط عراق تاکید کرد :توسعه پایانه مرزی مهران و زرباطیه

استاندار ایلام گفت: توسعه پایانه مرزی مهران و زرباطیه با توجه به افزایش مبادلات تجاری ضروری است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، مهندس «محمدرضا مروارید» در دیدار با «محمود عبدالرضا طلال» استاندار واسط عراق اظهار کرد: با توجه به اتفاقات اخیر در شمال عراق و تردد کامیون‌ها، ترانزیت کالا و افزایش مبادلات تجاری توسعه پایانه مرزی مهران و زرباطیه بسیار ضروری به نظر می‌رسد .

وی افزود: مشکلاتی که در حال حاضر در شمال عراق به وجود آمده همانند جنگ احزاب در دوران پیامبر است چون همه گروه‌ها با هم متحد شدند و انشاء الله این فتنه نیز با کمک مرجعیت و مردم عراق نیز در هم خواهد شکست.

 استاندار ایلام اضافه کرد: در چند سفر گذشته و دیدارهای قبلی تفاهمات خوبی صورت گرفته و مسائل زیادی مطرح شد و در آخرین تفاهم نامه که 17 بند داشت پیشرفت‌های خوبی حاصل شد و در آینده نیز باقی موارد با حسن نیت طرفین انجام می‌شود.

مروارید با اشاره به بالا رفتن حجم مراودات تجاری مرز مهران تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی که در شمال عراق پیش آمده حجم صادرات از مهران به سمت عراق را بیشتر شده است که باید برنامه ریزی لازم برای تردد راحت‌تر و سهولت صادرات مرز در نظر گرفته شود .

وی پیشنهاد داد: قسمتی از تخلیه و بارگیری خودروهای ایرانی می‌تواند در داخل استان واسط عراق صورت گیرد تا از حجم بار در مرز کاسته شود که این پیشنهاد با موافقت استاندار واسط عراق همراه شد و وی قول مساعد داد تا در این خصوص هر چه سریعتر پیگیری‌های لازم را صورت دهد.

استاندار ایلام همچنین از تردد خودروهای عراقی در استان ایلام خبر داد و گفت: مردم عراق با خودروهای خود می‌توانند تا شهر ایلام تردد داشته باشند و این فرصتی برای مردم عراق خصوصا مردم استان واسط برای حضور در استان ایلام و استفاده از امکانات موجود است که در بحث خدمات پزشکی و سلامت و استفاده از مناطق توریستی و تفریحی و گشت و گذار در استان و دیگر امور می‌توانند استفاده نمایند.

مروارید در خصوص تفاهمات گذشته در بحث منابع طبیعی بیان کرد: در گذشته در خصوص منابع طبیعی تثبیت شن‌ها، مالچ پاشی و کاشت نهال در استان واسط تفاهماتی صورت گرفته و در حال حاضر آمادگی لازم برای انجام این فعالیت و بیابان‌زدایی وجود دارد.

وی همچنین از آمادگی استان برای افزایش مراودات و ارتباطات بین مقامات دو استان خبر داد و تصریح کرد: در این خصوص می‌توان نماینده‌ای از استانداری واسط در ایلام حضور یابد و برای افزایش ارتباطات و همچنین رفع مشکلات و مسائل موجود و توسعه بیشتر مناسبات اقدامات لازم را صورت داد .

استاندار ایلام برای تسریع در صدور مواد غذایی نیز پیشنهاد استفاده از آزمایشگاه پایانه صادراتی مهران را ارائه و در این خصوص اظهار کرد: در بحث صادرات مواد غذایی که باید آزمایشات مورد نیاز صورت گیرد، آزمایشگاه مجهز و مناسبی در بازارچه مرزی مهران وجود دارد که اگر مقامات عراقی صلاح بدانند می‌توانند با اعزام متخصصین خود به این آزمایشگاه برای آزمایش مواد غذایی و تسریع در روند صادرات کالا به عراق اقدامات خوبی را صورت دهند و این امر موجب حرکت سریعتر کامیون‌ها و صادرات کالا به عراق خواهد شد .

استاندار واسط عراق نیز با این پیشنهاد موافقت نموده و قول مساعد برای انجام این مورد را داد.

همچنین در ادامه این جلسه استاندار واسط نیز با ابراز خوشحالی از حضور در استان ایلام برای چندمین بار و ملاقات با استاندار ایلام افزایش سطح مناسبات دو استان را بسیار رضایت بخش عنوان نمود و خواستار حضور شرکت‌های ایرانی برای بازسازی استان واسط عراق شد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -14روز