قطع درختان کهنسال ساده‌ترین راه برای تعریض خیابان در ایلام!

در شهر ایلام درختان کهنسال قربانی تعریض خیابانی می‌شود که دیگر سال‌ها درخت را به خود نخواهد دید.

«حسین نعمتی‌زاده» رئیس هیئت مدیره انجمن دوستدان طبیعت ایلام، به ایسنا گفت: طرح تعریض خیابان آیت‌اله حیدری (حدفاصل چهار راه رسالت و میدان کشوری) در دستور کار مسئولان قرار گرفته و 140 درخت با ارزش در خطر اجرای این پروژه هستند.

وی با بیان اینکه از دیروز شهرداری ایلام  قطع این درختان را آغاز کرده است ، افزود: انجمن‌های زیست محیطی به شدت مخالف این طرح هستند و واکنش نشان داده‌اند ولی متاسفانه تاکنون از پیگیری‌های انجمن نتیجه مطلوبی حاصل نشده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن دوستدان طبیعت ایلام گفت: هیچکدام از راهکارهای پیشنهادی ما نتوانسته‌اند توجه مسئولان را جلب کنند و آسان‌ترین و پرخسارت‌ترین راه حل یعنی قطع و پوشاندن سریع محل آن در دستور کار قراردادند و حتی جرئی‌ترین تلاشی برای جابجائی درختان کوچک هم صورت نگرفته است.

نعمنی تصریح کرد:در جلسه‌ای با معاونت عمرانی شهرداری برای جلوگیری از قطع درختان و جابجا شدن آن صحبت کرده ایم ولی متاسفانه شهرداری و شهردار کنونی رویه ی شهرداران گذشته را در پیش گرفته و شروع به قطع درختان کرده است.

 

این فعال زیست محیطی گفت:چگونه است که هنگام سفر ریس جمهور برای افتتاح پروژه‌ای توانستنند درخت کهنسالی را جابجا کنند ولی اکنون برای تعریض جاده نمی‌توانند درختان را جابجا کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری حتی حاضر نیست به صورت نمادین درخت را جابجا کند، گفت: نکته غم‌انگیز ماجرا اصرار برخی شهروندان بر قطع این درختان بود.

نعمتی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه قرار است معضل محیط زیستی اتفاق بیفتد برای تعریض این خیابان، شهرداری با همه ارگان‌های مربوطه صحبت کرده ولی با کارشناسان محیط زیست و انجمن‌های زیست محیطی  هیچ گونه مشورتی نکرده است.

«مهدی مومنی» دبیر شبکه زیست محیطی ایلام در این باره به ایسنا گفت: مدیران در طرح‌های شهری نگاه زیست‌محیطی ندارند.

وی افرود: جابجا کردن درخت کار سختی نیست و طبق نطرات کارشناسان منابع طبیعی این امر شدنی است و می‌توانستند از این درختان که قدمت 150 ساله دارند در مناطق دیگر استفاده کنند.

وی با طرح این سوال که چرا در جلسات شهری و شهرداری کارشناس محیط زیست و انجمن‌ها حضور ندارند که از نظرات آنها استفاده شود؟ ادامه داد: مسوولان می‌توانستند قبل از قطع درختان لااقل نگاه کارشناسی به موضوع داشته باشند.

 

این فعال زیست محیطی تصریح کرد: ای کاش مسوولان ما یک کارگاه آموزشی در حوزه محیط زیست شهری بگذارند تا دیگر شاهد این بدرفتاری ها با محیط زیست در شهرمان نباشیم.

 وی با اشاره به اینکه ما با  توسعه شهر موافقیم به شرط اینکه نگاه محیط زیستی در برنامه معاونت ترافیک لحاظ شود افزود: بجای قطع درخت می‌توانستند پارکینگ عمومی ایجاد کنند اما متاسفانه راهی ساده‌تر  و کم‌هزینه‌تر از قطع درختان را نیافتند.

 

 

نظرات ارسال نظر
 • مجتبیدر تاریخ ۱۳ تير ۱۳۹۳

  واقعا جز ابراز تاسف برای باعث و بانیان اینکار ....کار دیگه نمیشه کرد.

  پاسخ به این نظر
 • وحیددر تاریخ ۱۴ تير ۱۳۹۳

  نباید فقط به فکر محیط زیست این شهر بود که. بایستی به مقوله زیباسازی و شهرسازی به این شهر ایلام هم توجه کرد. می توان با یک برنامه ریزی صحیح از مناظر در سطح شهر در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه نیز سود برد. به نظر من که این تعریض کار خوب و بجا و جسورانه ای از طرف شهردار ایلام است.

  پاسخ به این نظر
 • راننده تاکسیدر تاریخ ۱۵ تير ۱۳۹۳

  سلام من راننده تاکسی هستم نظر سنجی که به صورت شفاهی انجام دادم نزدیک به 95 درصد مصاحبه شنودگان با قطع درختان موافق بودن

  پاسخ به این نظر
 • مهدی صيدیدر تاریخ ۱۵ تير ۱۳۹۳

  من هم موافقم که قطع درخت هميشه ناخوشايند است ولی نبايد اين را فراموش کرد که خيابان آیت اله حيدری بايد تعريض شود و هر فرايند توسعه ای ممکن است عوارضی از جمله قطع درختان را نيز بدنبال داشته باشد. تصور کنيد اين خيابان تعريض نمی شد، آخه رانندگی مردم ما خيلی اصوليه؟ قوانين رو خوب رعايت می کنيم؟ راننده تاکسی های ما برای يه مسافر با کرايه 300 تومان وسط خيابان پارک نمی کنن و باعث تصادفات متعدد نمی شن؟ از همه اينها گذشته، شما چرا فقط کسايی که الان دارن اشتباهات طراحان شهر ايلام را که در گذشته چنين روزی را پيش بينی نکردند، را اصلاح می کنند خرده می گيريد؟ آنهاا نبايد خيابان اصلی شهر را برای جمعيت يک تا چند ميليونی مرکز استان طراحی ميکردند؟ چرا ما عادت کرديم برای اينکه خود را دوستتدار محيط زيست نشان دهيم فقط گير می ديم به قطع چهار تا درخت و از فرهنگ نادرست مردم در توليد رباله، استفاده نادرست از کاغذ، چوب، و عدم بازيافت زباله ها دم نمی زنيم که سالانه هزاران و بلکه ميليونها درخت را نابود می کنند تا کاغذ دفتر بچه های ما شود و ...؟ چرا به طراحی مسکن مهر گير نمیديد که چهار روز ديگه سيستم فاضلاب و خيابان بندی طراحی شده برای اونها جوابگوی جمعيت رو بر رشد آنها نخواهد بود و بازهم تخريب خيابانها، حيف و ميل اموال دولتی و بازهم قطع درختان کاشته شده و ... را بدنبال خواهد داشت. چی بگم که همه به اين نکته توجه کنيم که بايد واقع بين باشيم و در انتقاد کردن جانب انصاف را فراموش نکنيم

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 4روز