تحلیل آمار وزارت صنعت نشان داد،راه اندازی ۲۱ واحد صنعتی در مناطق آزاد در سال ۹۲/ایلام دارای کمترین سهم در صدور پروانه‌های بهره‌برداری

مناطق آزاد ایجاد شده در سراسر کشور به جای اینکه به مناطقی جهت توسعه سرمایه گذاری و رشد صنعتی کشور تبدیل شوند عملا به دروازه های ورود کالاهای مصرفی به کشور بدل شده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تعداد پروانه‌های بهره برداری صنعتی صادر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1392 با کاهش 13.7 درصدی به 2785 پروانه رسید که این افت به نوعی بیانگر رکود در سرمایه گذاریهای صنعتی و تولیدی در کشور طی سال گذشته است.

در سال 1391 تعداد پروانه های بهره برداری صنعتی صادر شده به 3229 پروانه رسیده بود که این رقم در سال قبل به 2785 پروانه کاهش یافت.

سه استان آذربایجان شرقی، اصفهان و تهران به ترتیب با 9.3، 7.3 و 6.3 درصد بیشترین سهم را در صدور پروانه های بهره برداری واحدهای صنعتی در سال گذشته به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که کمترین سهم نیز به ترتیب به استان کهگیلویه و بویراحمد با تنها 18 پروانه و دو استان ایلام و خراسان جنوبی با 20 پروانه بوده است.

در بین استانهای کشور تعداد پروانه‌های بهره برداری صنعتی صادر شده تنها در اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، سمنان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، مرکزی و همدان نسبت به سال 1391 افزایش یافت و در سایر استانها این تعداد یا با افت مواجه شد و یا ثابت ماند.

از نکات جالب توجه در گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت صدور تعداد پروانه بهره برداری برای واحدهای صنعتی در تعدادی از مناطق آزاد کشور بوده است.

براین اساس در سال 1392 در منطقه آزاد ارس یک پروانه، در منطقه آزاد اروند یک پروانه، در منطقه آزاد قشم 9 پروانه، در منطقه آزاد انزلی شش پروانه، در منطقه آزاد ماکو سه پروانه و در منطقه آزاد کیش یک پروانه بهره برداری برای واحدهای صنعتی صادر شد.

این در حالی است که طی سالهای گذشته همواره انتقاد شده بود که مناطق آزاد ایجاد شده در سراسر کشور به جای اینکه به مناطقی جهت توسعه سرمایه گذاری و رشد صنعتی کشور تبدیل شوند عملا به دروازه های ورود کالاهای مصرفی به کشور بدل شده اند. اتفاقی که آمار گمرک ایران نیز آن را تائید کرده است.

نکته جالب‌تر اینکه در سال 1392 فقط دو مورد پروانه بهره برداری صنعتی در مناطق آزاد کشور شامل یک مورد در منطقه آزاد ارس و یک مورد نیز در منطقه آزاد قشم صادر شده بود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -14روز